Slobodna Dalmacija: 23. 01. 2004.

RASPLEĆU SE NOVE AFERE I KRIMINALNE SPREGE U STEČAJNIM POSTUPCIMA

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Sve je više slučajeva koji potvrđuju da su poslovi "sređivanja" poduzeća koja su u stečaju, a takvih je popriličan broj, vrlo unosni, ponajprije za stečajne upravitelje i odabrane članove njihovih ekipa, a to su revizori i ovlašteni sudski vještaci, dok u cijeloj priči nezaobilaznu ulogu imaju i stečajni suci. Najbolji i najpoznatiji primjer je slučaj pritvorene stečajne upraviteljice Blanke Tuđen-Mazuth koju su mnogi smatrali "spasiteljicom" posrnulih poduzeća. Međutim, do sada provedene istrage u poduzećima gdje je ona sa svojom ekipom bila stečajna upraviteljica otkrivaju brojne nezakonitosti kojima su nanesene goleme štete poduzećima u stečaju, radnicima i vjerovnicima.

Osim Blanke Tuđen-Mazuth, na udaru zakona su se našli ili će se uskoro naći i još neki stečajni upravitelji, ali i stečajni suci, preciznije za stečajeve nadležni suci trgovačkih sudova, revizori i sudski vještaci.

Poslovi bez nadzora

Naime, sve donedavno stečajni suci, stečajni upravitelji, sudski vještaci i revizori bili su nedodirljivi, bolje reći, pokrivajući jedni druge, radili su, a i još uvijek rade tako reći bez ikakve mogućnosti kontrole njihova rada od, recimo, policije, Uskoka ili Državnog odvjetništva. Kao što je poznato, za pitanje provedbe stečajeva i imenovanja stečajnih upravitelja, a time i za poslove koji se obavljaju u poduzećima u stečaju, isključivo su nadležni trgovački sudovi.

Ne tvrdimo da su suci trgovačkih sudova korumpirani i(li) da "pokrivaju" nezakonitost, ali neki slučajevi upućuju na zaključak da u priči o stečajevima, najblaže rečeno, nešto "smrdi" i dosadašnji model provedbe stečajeva trebalo bi temeljito protresti, odnosno precizno utvrditi koliko je i u kojim slučajevima bilo nezakonitosti, koliko je time nanesena šteta poduzećima, odnosno njihovim radnicima, vjerovnicima, a u konačnici i državi, te tko je sve u dosad provedenim stečajevima "omastio brk".

Odgovor na neka od navedenih pitanja daje slučaj "legendarne" stečajne upraviteljice Blanke Tuđen-Mazuth. Naime, postoji osnovana sumnja, o čemu se u nekim slučajevima još uvijek vodi istraga, da su ona i pripadajuća joj ekipa, da budemo blagi, počinili nezakonitosti u svim poduzećima u kojima su se pojavili. A Blanka Tuđen-Mazuth je, osim u Dalmaciji - Dugi Rat, bila stečajna upraviteljica i u Čazmatransu, Lipiku, Dalmatinki, Novogradnji...

Redovito je koristila usluge "svojih" revizora i sudskih vještaka, poput Milana Buljana, nekadašnjeg stečajnog upravitelja Salonacoopa, koji joj je bio ovlašteni revizor u Dalmatinki i Dalmaciji - Dugi Rat, a nerijetko su je pokrivali i stečajni suci. U "biznis" je bila uključena i tvrtka Siga čiji su vlasnici suprug i sin pritvorene stečajne upraviteljice Blanke Tuđen-Mazuth.

Namještanje rodbini

U većini slučajeva gdje je ona, ali i ne samo ona, bila stečajna upraviteljica, pokretna i nepokretna imovina poduzeća rasprodavala se u bescjenje i pri tome nisu namireni svi vjerovnici. Sumnja se da su vlasnici rasprodane imovine postale osobe koje su provodile stečajeve, a u nekim slučajevima "brk su omastili" i njihova rodbina i prijatelji. Tako je, recimo, Blanka Tuđen-Mazuth iz stečajne mase plaćala i poslove koje tvrtka njezina supruga i sina nikad nije ni obavila. Takve i slične stvari, kako tvrde bolje upućeni, nemoguće je realizirati bez znanja, a to znači i suglasnosti, stečajnog suca i ovlaštenog revizora.

Ima još nekoliko zanimljivih slučajeva koji, doduše, nemaju veze s Blankom Tuđen-Mazuth, ali izravno i(li) neizravno potvrđuju da u stečajevima i oko njih ima puno muteži u kojoj su sudjelovali i neki bivši saborski zastupnici. Tako se, recimo, protiv bivšeg stečajnog upravitelja Amfore Željka Dragovića, inače i bivšeg HSLS-ova saborskog zastupnika, i drugih osoba zbog niza nezakonitosti vodi kazneni postupak.

A kako rade neki sudski vještaci, čija je uloga vrlo značajna u provedbi stečajeva, potvrđuje i nedavni slučaj kad je Josip Gucić, a vezano uz istražni postupak koji se vodi zbog nezakonitosti u NIK-u, odnosno Gucić grupi, od vještaka Antona Čeovića, koji usput rečeno kao ovlašteni sudski vještak radi na velikom broju značajnih gospodarskih predmeta, za 50.000 eura, plativši mu navodno unaprijed 25.000 eura, naručio vještačenje koje će ga osloboditi od odgovornosti za nezakonito poslovanje.

Sve u svemu, nepobitna je činjenica, a to su utvrdile i neke za to nadležne državne institucije poput Uskoka, da su stručnjaci koji sudjeluju u provedbi stečajeva čvrsto povezani. U mnogim slučajevima stečajni suci, stečajni upravitelji, ovlašteni revizori i sudski vještaci, koji bi trebali štititi zakonitost, rade suprotno. Jedni druge redovito pokrivaju i na taj način onemogućavaju otkrivanje i sankcioniranje kriminala, kojeg očito ne manjka u poduzećima u kojima je proveden ili se provodi stečaj.

Slučaj Novogradnje

Posebno je zanimljiv slučaj Novogradnje, nekad moćnoga građevinskog poduzeća, u kojoj je Blanka Tuđen-Mazuth do njezina pritvaranja također bila stečajna upraviteljica. Naime, dan nakon pritvora trebala je zaključiti stečajni postupak bez obzira na to što je vrijednost ugovorenih, ali nedovršenih i nenaplaćenih poslova poduzeća bila oko 50 milijuna kuna. To je, uz vrijednost pokretne i nepokretne imovine poduzeća, bila, kako tvrde u slučaj upućeniji, garancija da poduzeće može nastaviti s normalnim poslovanjem.

Međutim, tako nije mislila i stečajna upraviteljica koja je, očito po nečijem nalogu, naumila likvidirati Novogradnju. Iako stečaj nije zaključila, uspjela je rasprodati poduzeće, odnosno njegovu pokretnu i nepokretnu imovinu. Tako je, bez obzira na realnu vrijednost i vrijednost ugvorenih poslova, Novogradnju prodala za samo 3,5 milijuna kuna. Prvo ju je kupila "prijelazna" tvrtka, da bi na kraju sve završilo u novoosnovanom poduzeću znakovita imena Novogradnja Nova.

Zanimljivo je da je dio imovine kupilo i poduzeće Gramat iza kojega navodno stoji predsjednik HSS-a i bivši predsjednik Hrvatskog sabora Zlatko Tomčić koji je, usput rečeno, početkom devedesetih bio generalni direktor Novogradnje.