Večernji list: 27. 01. 2004.

SLUČAJ JELAVIĆ - PREKO HERCEGOVAČKE BANKE NESTALO 200 MILIJUNA MARAKA

Istraga se širi i na Ljubu Ćesića Rojsa

Bivša hrvatska Vlada predala je dio dokumenata o financiranju HVO-a

Privremena upraviteljica Hercegovačke banke Tobby Robinson optužila je hrvatsku Vladu početkom prošle godine, pod vodstvom premijera Ivice Račana, zato što je, prema njezinim tvrdnjama, ignorirala ustupanje tražene dokumentacije o obavljenim financijskim transferima, koju je službeni Zagreb preko žiroračuna Hercegovačke banke slao kao pomoć hrvatskoj vojnoj sastavnici u BiH.

Svoje nezadovljstvo odnosom Vlade RH prema istrazi o nezakonitom poslovanju Hercegovačke banke Robinsonova je prenijela čelnicima Ministarstva obrane Federacije BiH, koje je sa spomenutom bankom u prošlosti bilo u bliskoj poslovnoj vezi, posebice kad je riječ o isplati novca iz Hrvatske vojnicima HVO-a.

Uloga hrvatske Vlade

Izvor iz vrha nekadašnje vlade potvrdio nam je da je Vlada predala dio traženih dokumenata. O kojim je dokumentima riječ, naš izvor ne može sa sigurnošću reći. Tužiteljstvo pri Sudu BiH navodno raspolaže obilnom korespondencijom iz koje se može zaključiti da je uži krug osoba iz Hercegovačke banke u Mostaru i Ministarstva obrane Federacije BiH počinio niz nezakonitih radnji. U Federalnom ministarstvu obrane tvrde da je privremena uprava Hercegovačke banke od Vlade RH više puta tražila da se ustupi dokumentacija u kojoj se nalaze podaci o svim realiziranim financijskim transferima. Prema njihovim informacijama, kroz žiroračune Hercegovačke banke za potrebe hrvatske vojne komponente u Vojsci Federaciji BiH prošlo je oko 600 milijuna maraka.

Nestalo 200 milijuna DEM

Revizijom poslovanja Hercegovačke banke, koja je uslijedila nakon njezina prislinog zatvaranja, navodno je utvrđen, sumnjivim transakcijama, nestanak 200 milijuna maraka iz pomoći koja je stizala iz proračuna Vlade RH.

Prema našim informacijama, to je bio ujedno glavni motiv za uhićenje Ante Jelavića, Miroslava Prce i Miroslava Rupčića. Uz njih, na popisu osumnjičenih još je nekoliko osoba koje su sudjelovale u utemeljenju i kasnijem radu Hercegovačke banke.

Među osumnjičenima su hrvatski general i utemljitelj tvrtke Monitor M Ljubo Ćesić Rojs, Vilim Primorac, direktor privatnog poduzeća Mond-Mostar, bivši direktor Hercegovačke banke Ivica Karlović, te general HVO-a i jedan od Jelavićevih glavnih logističara u Ministarstvu obrane Federacije BiH Ivan Medić, koji trenutačno živi u Splitu.

Jelavić ne priznaje suca stranca, traži pomoć od Mesića

Ante Jelavić uputio je u nedjelju navečer pisma hrvatskom premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu, predsjedniku Hrvatske Stjepanu Mesiću te predsjedajućem BiH Draganu Čoviću i ministru sigurnosti i predsjedniku HDZ-a BiH Bariši Čolaku. Potvrdio je to za Večernjak njegov odvjetnik Josip Muselimović, dodajući da njegov klijent smatra kako je u procesu protiv njega riječ o "protektorskome političkom progonu" u organizaciji međunarodne zajednice. Jelavić se susreo i sa sucem za prethodni postupak pri državnom sudu BiH Bernardom Bolandom. Pritom je, kako tvrdi Muselimović, Jelavić rekao da u svojoj domovini Bosni i Hercegovini ne priznaje suca stranca, tužitelja koji je također stranac, ponavljajući da je riječ o političkom progonu.

ZDENKO JURILJ