Slobodna Dalmacija: 30. 01. 2004.

IVICA FRANIĆ U RATNOM OMIŠU BIO JE NAPADAN ZBOG NESTANKA NOVCA PRIKUPLJENOG ZA OBRANU NOVI RAVNATELJ POLICIJE SUDJELOVAO U MUTNIM NABAVAMA ORUŽJA?

Ivicu Franića, 1991. godine na funkciji prvog čovjeka Omiša, omiška je oporba tada optužila da je sa suradnicima odgovoran što je navodno "ispario" iznos od oko pola milijuna maraka koji su građani prikupili za nabavu oružja i obranu zemlje

Piše: Vuk ĐURIČIĆ

Kad se, odnosno bolje reći, ako se jednog dana privede kraju istraga o prikupljanju i trošenju novca iseljeništva koji je početkom devedestih (kao i novac koji je tada iznesen iz zemlje, a u oba se slučaja najčešće radilo o "torbarenju") prebačen, vjerojatno samo jedan njegov dio, na tajne račune u inozemstvu, od kojih je najpoznatiji onaj u austrijskom Villachu preko kojega je, kako neslužbeno saznajemo, "prošlo" oko 800 milijuna američkih dolara, onda će na neka neugodna pitanja morati odgovoriti i neki danas visoko pozicionirani državni dužnosnici, uključujući i one koji su navodno najodgovorniji što su svojedobno s računa na kojima je bio novac namijenjen obrani i obnovi Hrvatske i sestre karmelićanke, kako tvrdi naš pouzdani izvor, dobile dva milijuna maraka.

Kao što je poznato, prikupljanjem novca, bolje reći "torbarenjem", i njegovim trošenjem u strogoj su se tajnosti bavili odabrani i provjereni HDZ-ovi kadrovi. Tako je bilo na svim razinama, od načelnika općine do članova vlade i predsjednika države.

Anonimne prijave

Potvrda za to je i nedavno imenovani ravnatelj policije Ivica Franić koji je nakon demokratskih izbora 1990. godine, naravno kao član HDZ-a, došao na mjesto načelnika, odnosno predsjednika SO Omiš. Naime, uz njegovo se ime, još dok je bio prvi čovjek Omiša, a na toj je funkciji bio od 1990. do 1993. godine, vezuju neke mutne, do danas nerazjašnjene stvari.

Kako tvrdi naš pouzdani izvor, Franić je tada, preciznije tijekom 1991. godine, sudjelovao u, po svemu sudeći, zamagljenim poslovima nabave oružja, a ondašnja omiška oporba ga je javno, na skupu koji je održan 1991. godine u omiškom ljetnom kinu i na kojemu je bilo oko 700 građana, napala, odnosno njega i suradnike mu optužila da su odgovorni što je navodno "ispario" iznos od oko pola milijuna maraka koje su građani prikupili za nabavu oružja i obranu zemlje.

Nakon toga su uslijedile i anonimne prijave, a policija se time bavila sporadično. Od "osumnjičenih" su uzeli iskaze i to je bilo sve. Doduše, izbijanje afere izazvalo je sukobe među lokalnim HDZ-ovcima, ali je sve, po nalogu HDZ-ove više instance iz Splita, ubrzo riješeno smjenom, odnosno žrtvovanjem tadašnjeg načelnika omiškog Ureda za obranu koji je, navodno, bio "najneposlušniji" i najglasniji.

Iz vremena kad je novi ravnatelj policije bio prvi čovjek Omiša ostalo je nerazjašnjeno i pitanje koje se tiče trošenja novca koji je na općinski račun svojedobno doznačila "Dalmacija" iz Dugog Rata.

Dvostruko plaćanje

Naime, prema pouzdanim izvorima, a o čemu postoji i dokumentacija, u drugoj polovici svibnja 1991. godine s računa "Dalmacije" na račun Općine Omiš prebačeno je nešto manje od 250.000 američkih dolara. Novac je bio namijenjen za nabavu opreme, odnosno oružja koje je u vrijednosti navedenog iznosa ondašnja općinska vlast na čelu s Franićem navodno i naručila.

Kad je i kome je, odnosno je li naručeno oružje i isporučeno, ne zna se, ali se, kako tvrdi naš izvor, sumnja (a o čemu, kako tvrde bolje upućeni, postoje i dokazi) da je dva puta plaćeno. Naime, narudžba istog oružja je navodno plaćena i s računa Općine Omiš i s tajnog računa za nabavu oružja Ministarstva financija.

Navedene "transakcije" obavljene su u vrijeme kad je ministar financija bio Jozo Martinović. O tome smo nešto više pokušali saznati od Branka Štulića koji je tada radio u Ministarstvu financija i koji je, kako tvrdi naš izvor, nakon ministrove smrti vodio sve financijske transakcije vezano uz nabavu oružja, ali nam je bio nedostupan.

Bez obzira na to što neki kolege ispisuju bajkovite priče o novom ravnatelju policije, iz dostupnih nam i na više strana provjerenih podataka, bez nakane da bilo koga optužujemo, očito je da Ivica Franić još uvijek ima "repove" kojih se nije uspio riješiti u proteklih desetak godina.

To možda i objašnjava njegovo imenovanje za ravnatelja policije, uz napomenu da ga je Sanaderu formalno predložio splitski HDZ-ovac Zvonimir Puljić. Međutim, u priči oko Franićeva imenovanja, ne slučajno, naravno, značajnu, a možda i presudnu ulogu imao je bivši načelnik PU splitsko-dalmatinske Ivica Cipci koji je, kako tvrdi naš pouzdani izvor, od Sanadera osobno tražio da Franića imenuje prvim policajcem u Hrvata.

Što se pak tiče tvrdnje da je Franić prije imenovanja vratio stan koji je svojedobno dobio od Općine Omiš, ona je samo dijelom točna.

Naime, kako smo neslužbeno saznali, stan je doista vratio, ali tek nedavno, dakle nakon što je imenovan ravnateljem policije. A to znači "samo" deset godina nakon odlaska s mjesta prvog čovjeka Omiša!

Nedostupni Franić

S nakanom da pokušamo dobiti odgovore i od "prozvanog" Franića, nazvali smo Ured ravnatelja policije i njegovoj tajnici kratko objasnili o čemu se radi i što nas zanima. Obećano nam je da će naš zahtjev proslijediti šefu i to je, nažalost, bilo sve.

ŽELJKO JOSIPOVIĆ, BIVŠI PREDSJEDNIK IV SO OMIŠ:

Pola milijuna maraka sam odnio u Villah

U vrijeme kad je Ivica Franić bio prvi čovjek Omiša, jedan od njegovih bliskih suradnika bio je Željko Josipović koji je, doduše, u rujnu 1991. godine, kako sam kaže, zbog neslaganja s nekim potezima, smijenjen s mjesta predsjednika IV SO Omiš.

Josipović nam je potvrdio da su on i Franić bili javno prozivani i optuživani, pogotovo na skupu koji je 1991. godine održan u ljetnom kinu, ali naglašava da se radilo o optužbama za koje nisu postojali dokazi.

Potvrdio nam je i smjenu predstojnika Ureda za obranu Omiša koji je, kako kaže, smijenjen zbog toga što se "bunio". Doduše, napominje da nije upoznat s detaljima jer je on tada već bio smijenjen s mjesta predsjednika IV-a.

Na pitanje što zna o navodnom nestanku pola milijuna maraka, tvrdi da to nije točno, naglašavajući da u vrijeme dok je on sudjelovao u omiškoj vlasti nije bilo "marćapije".

Što se pak tiče novca koji im je doznačila "Dalmacija" iz Dugog Rata, Josipović kaže i da je i oko toga sve jasno. Naime, tvrdi da je, uz Franićevo znanje i suglasnost naravno, novac osobno, doduše ne sjeća se je li se radilo o 500.000 ili 600.000 DEM, odnio i uplatio na tajni račun u austrijskom Villahu.

O tome, kako tvrdi, postoji potvrda koju je nakon obavljene "transakcije" predao za to nadležnim službama Općine Omiš. Taj je novac poslije, doduše ne zna pouzdano je li u cijelosti ili samo jedan njegov dio, potrošen za obnovu škole u Šestanovcu.

Što se tiče kupovine oružja od strane tadašnje omiške vlasti, kazao nam je da je preko Slovenaca nabavljena određena količina oružja. Detalji mu nisu poznati jer je u rujnu 1991. godine smijenjen, pa nas je stoga uputio na tadašnjeg prvog čovjeka Omiša Ivicu Franića.