Novi list: 06. 02. 2004.

Začarani krug revanšizma

Dok na jednoj strani Sanader i njegova ekipa šalju poruke o našoj privrženosti europskim vrijednostima, te iste europske vrijednosti se na domaćem planu nesmiljeno gaze

Piše: Damir Grubiša

I dok se po svijetu i cijeloj Europi nastavlja »ofenziva osmijeha«, kako možemo nazvati vanjskopolitičku kampanju naše Vlade u potrazi za tolikom željenim europskim avisom, u zemlji se i dalje očituje hipokrizija koja prati hrvatsku politiku od samih početaka državne samostalnosti. Dok na jednoj strani Sanader i njegova ekipa šalju poruke o našoj privrženosti europskim vrijednostima, te iste europske vrijednosti se na domaćem planu nesmiljeno gaze.

Dvoličnost te politike došla je do izražaja proteklih dana, ponajprije u neciviliziranim metodama koje primjenjuje ministar zdravstva, čija uzrečica postaje epitetom za politiku reformiranog HDZ-a, makar nas premijer Sanader uvjerava u suprotno. Ta famozna uzrečica glasi: »Nemam što razgovarati s onima koji su izgubili izbore!«. Takva izjava u suprotnosti je s osnovnim načelima demokracije i načelima vođenja države.

Izjava ministra Hebranga je primjer »ratničke politike«, koja svodi politiku na vječni rat, antagonizira javno mnijenje, stvara atmosferu nesigurnost i cementira podjele koje postaju sve dublje. Takvu politiku zastupaju danas pristalice američkog ortodoksnog konzervativizma – s rezultatima koje vidimo po svijetu. Takvu politiku čak i ideolozi takvog smjera, kao što je Robert Kaplan, nazivaju »modernim vodstvom s poganskom etikom«. Takvu pogansku etiku promiču niži ešaloni HDZ-a, oni koji prakticiraju politiku batine nasuprot »politici mrkve« kojom se služe Ivo Sanader, Jadranka Kosor, Kolinda Grabar Kitarović i ostali »umjerenjaci«.

Manje lijepo lice HDZ-ove politike

Hebrangu se pridružuje i HDZ-ov zastupnik Branimir Glavaš, čija izjava također ulazi u antologiju HDZ-ovih tvrdolinijaških maksima koje otkrivaju ono drugo, manje lijepo lice HDZ-ove politike. A ta izjava glasi: »Tadić je za nas neprihvatljiv!«, i dana je u kontekstu formiranja saborskog povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Točno je to da je potencijalni ulazak HSP-a u vladinu koaliciju bio »neprihvatljiv« za cijelu Hrvatsku, jer je riječ o ekstremno desnoj, rasističkoj i ksenofobičnoj stranci koja se napaja vrijednostima ustaštva, što je sve neprihvatljivo i za modernu Europu u kakvu želimo. Ali zastupnik Tonči Tadić ima nesporni parlamentarni legitimitet i pravo da sudjeluje u svim parlamentarnim aktivnostima, a zna li se da je upravo taj Tadić, unatoč nekim njegovim neukusnim izjavama, bio i autor teksta zakona o sprječavanju sukoba interesa, onda je jasno da njegova eliminacija iz tog povjerenstva znači upravo onemogućavanje efikasne kontrole sukoba interesa u Saboru. HSP-ovci Tadić i Rožić, unatoč njihovoj stranačkoj pripadnosti jednoj anakronoj i antieuropskoj stranci, pokušali su dati doprinos utvrđivanju demokratskih pravila igre. U to spada i rečeni zakon o sukobu interesa, i Rožićev prijedlog zakona o prijenosu vlasti, koji je Račanova koalicija uporno i sistematski odbijala, naivno vjerujući da joj neće nikada trebati jer će vječno ostati na vlasti. Tadićevim i Rožićevim antieuropskim stavovima treba se odlučno i energično suprotstaviti, jer oni spadaju u smetlište zapadne civilizacije; ali zato treba priznati da su ta dva teksta zakona jedna cigla u izgradnju demokracije. Zakon o prijenosu vlasti je conditio sine qua non mirnog razvoja demokracije u Hrvatskoj.

Čistke u zdravstvu i diplomaciji

I Račanova i Sanaderova vlast spotiču se o iste prepreke, iako je Račan mislio da će time sebi osigurati kompletnu kontrolu nad »kadrovima« i time manipulirati vlašću, a isto čini sada i Sanader. Iako je uvjeravao javnost da revanšizma neće biti, dovoljno je vidjeti na koji se način vrše čistke u zdravstvu i spremaju čistke u diplomatskoj službi. Iako je Račan sam počinio tu pogrešku da je neciviliziranim načinom smijenio HDZ-ove ambasadore i niže rangirane diplomate te postavio tridesetak »svojih« ljudi, sada tu istu grešku čini i Sanader. I oni se spremaju zamijeniti te ljude svojima, a da prethodno nisu postavili nikakva pravila igre. Nastavlja se i dalje politika »ratnog plijena« (spoils system, kako ga nazivaju teoretičari demokracije). Ako već nema zakona o prijenosu vlasti, Sanader i njegova vlada bi morali uputiti saborskom odboru za vanjsku politiku prijedlog da Sabor utvrdi točan broj smjenjivih ambasadora. To je u hrvatskom slučaju vrlo lako i svodi se na svega petnaest ambasadora: to su oni u zemljama koje su članice Vijeća sigurnosti, susjedne zemlje, te vodeće zemlje EU-članice grupe G7. To je sve skupa 15 ljudi. Ostali bi morali biti diplomati od karijere, oni koji svojim radom i znanjem grade diplomatsku karijeru postupno i mukotrpno. A profesionalci moraju nositi posao: kako inače protumačiti da je jedan od najsposobnijih hrvatskih diplomata, Ivan Šimonović, prisiljen napustiti službu? Bez utvrđenih pravila hrvatska će se politika još dugo vrtjeti u začaranom krugu »ratnog plijena« i revanšizma, a i svi mi s njom.