Novi list: 11. 02. 2004.

MINISTARSTVO FINANCIJA KRENULO JE U UTRKU S INO-DUGOM, NO U TOJ ĆE MU »IGRI« TREBATI VELIKA MANEVARSKA SPOSOBNOST

PREDSTOJI VRIJEME SKUP(LJ)IH ZADUŽENJA

Analitičar Ekonomskog instituta dr. Željko Lovrinčević ističe kako su kamate u proteklom razdoblju bile na izuzetno niskoj razini pa se Hrvatska povoljno zaduživala, no britanska središnja banka već je podigla kamatne stope, očekuje se da će sredinom godine to učiniti i američki Fed. To nije povoljno za proces refinanciranja ino-duga jer će novi krediti kojima će se vraćati stari biti skuplji

Piše: Aneli DRAGOJEVIĆ

Ministarstvo financija krenulo je u utrku s ino-dugom. Prvih 500 milijuna eura novog zaduženja, emitiranog dijelom na domaćem a dijelom na stranom tržištu, namijenjeno je otplati prve tranše ino-duga države što na naplatu stiže u prvom kvartalu ove godine. Dijelom će njime biti pokriven proračunski deficit koji je još uvijek nepoznanica i za prošlu, a kamoli za ovu godinu, dok će trebati isfinancirati i rashode Hrvatskih cesta i autocesta, te stara zaduženja Hrvatske banke za obnovu i razvoj (preko koje je išla i emisija 300 milijuna eura obveznica uz jamstvo države) na čije su rashode ukazali tek novoimenovani Šukerovi eksperti.

– Zadužili smo se da bismo otplatili stari dug, izjavio je novi ministar financija, nakon epizode okršaja s Matom Crkvencem oko visine lanjskog proračunskog deficita.

U boljoj Crkvenčevoj varijanti on je dosezao 4,5 posto BDP-a ili 8,6 milijarda kuna, dok ga je Šuker vidio na razini od čak 6,8 posto BDP-a, dakle više od 13 milijardi kuna. Prema podacima HNB-a, ukupni ino-dug Republike Hrvatske iznosi 23,7 milijardi dolara, u ovoj godini na naplatu dospijevaju glavnica i kamate od 3,8 milijardi dolara, od čega se na državu odnosi 1,3 milijarde dolara. Pored toga, otplate glavnice domaćeg javnog duga iznose daljnjih 9 milijarda kuna.

Nepovoljan rast kamata

Jasno je da će se postojeći ino-dug moći otplaćivati samo refinanciranjem, pa će na igri velikih brojeva trebati pokazati popriličnu manevarsku sposobnost jer se na maloj razlici u kamatama ili promjeni tečaja mogu uštedjeti ili nepotrebno izgubiti značajni novčani iznosi. Domaće izdanje 200 milijuna eura obveznica koje su otkupile Zagrebačka, Raiffeisen i Privredna banka nosi fiksnu kamatu od 5,5 posto godišnje, dok je emisija 300 milijuna eura obveznica preko HBOR-a na međunarodnom tržištu nešto jeftinija za državu uz kamatu od 4,875 posto.

Analitičar Ekonomskog instituta dr. Željko Lovrinčević ističe kako su kamate u proteklom razdoblju bile na izuzetno niskoj razini pa se Hrvatska povoljno zaduživala, no britanska središnja banka već je podigla kamatne stope, očekuje se da će sredinom godine to učiniti i američki Fed, nakon čega bi istim pravcem mogla krenuti i Europa. To naravno nije povoljno za proces refinanciranja ino-duga jer će novi krediti kojima će se vraćati stari biti skuplji, što će povećati trošak kamate, dodatno opteretiti proračun, a time umanjiti manevarski prostor fiskalne politike, zaključuje dr. Lovrinčević.

Predstoji, dakle, vrijeme skupljih kredita. Pritisak na rast kamata djelomično može ublažiti poboljšanje kreditnog rejtinga Hrvatske, te pozitivan avis za pristup Europskoj uniji, no to je teško u postojećim uvjetima ukupnog ino-duga od 23,7 milijardi dolara. Guverner Hrvatske narodne banke dr. Željko Rohatinski naglašava kako je odgovor na pitanje treba li se država zaduživati na domaćem ili inozemnom tržištu samo naizgled jednostavan.

Skuplje na domaćem tržištu

Povećano zaduživanje u zemlji podrazumijeva da država izađe na financijsko tržište s potražnjom koja će cjenovno konkurirati potražnji za kreditima od strane sektora poduzeća i stanovništva. To u pravilu znači više kamatne stope, a time i veće proračunske troškove servisiranja duga od onih uz koje se država još uvijek može zadužiti u inozemstvu, upozorava dr. Rohatinski ukazujući na skupoću domaćih kredita.

– Nadalje, s obzirom na ograničeni kreditni potencijal banaka, povećano kreditiranje države moglo bi rezultirati istiskivanjem ostalih sektora s tržišta kredita, prije svega sektora poduzeća. Da bi se to spriječilo u uvjetima relativno niskog prirasta domaće štednje, banke bi vjerojatno povećavale svoj kreditni potencijal novim zaduživanjem u inozemstvu, tako da i povećano kreditiranje države na domaćem tržištu ne rješava potpuno problem snažnog utjecaja proračunskog deficita na porast inozemnog duga zemlje u cjelini. Problem će djelomično ublažiti operacije središnje banke na deviznom tržištu, ali će njihov intenzitet biti ograničen na mjeru koja neće poticati inflaciju, tako da u suštini nema jednostavnog rješenja. Osim, naravno, dodatnog smanjenja proračunskog deficita, zaključuje dr. Rohatinski, predviđajući kako će u 2004. proračunski deficit doseći 10 milijardi kuna.