Slobodna Dalmacija: 12. 02. 2004.

ŠIME LUČIN, BIVŠI MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA, O POTJERI ZA GENERALOM GOTOVINOM:

Haag nije uzimao naša izvješća zaozbiljno

ZAGREB - Nigdje u izvještaju MUP-a ne kaže se je li Ante Gotovina bio u Hrvatskoj ili u inozemstvu. Ono samo dokazuje da su hrvatska policija i obavještajne službe reagirali na sve dojave o kretanju Gotovine, rekao nam je bivši ministar policije Šime Lučin, komentirajući izvješće o Ante Gotovini koje je MUP dao glavnoj haaškoj tužiteljici Carli del Ponte.

U jednom od ukupno tri izvješća MUP-a, čiji su dijelovi ovih dana objavljeni u hrvatskim medijima, navode se točni datumi i dojave na osnovi kojih su se Protuobavještajna agencija (POA) i hrvatska policija upustili u potragu za odbjeglim generalom. Nabrojeno je i par desetaka osoba za koje se sumnjalo da bi mogle pomagati generalu Gotovini u bijegu.

Bivši ministar Lučin nije želio ulaziti u detalje tog izvješća, pod obrazloženjem da je ono još uvijek označeno kao tajna. No, priznao je kako su predstavnici Haaškog suda redovito bili informirani o djelatnostima hrvatskih službi.

- Haaški sud obavještavan je o aktivnostima MUP-a putem službenih izvješća i taj materijal upućivan je Tužiteljstvu - kazao je Lučin, dodavši kako je pitanje u kojoj je mjeri glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte vjerovala tim izvješćima.

- Ipak, vidljivo je da je MUP reagirao na sve dojave i provjeravao sve informacije o mjestima na kojima se navodno skrivao Gotovina - dodao je Lučin.

Izvješće MUP-a navodi kako je POA 24. srpnja 2001. godine provjeravala otočić Smokvicu u kornatskom arhipelagu, dok su 13. kolovoza iste godine obilazili okolicu Zadra. Gotovina je tih dana navodno viđen na malonogometnom turniru u selu Lišanima, gdje je "okružen s desetak tjelohranitelja" vodio momčad nazvanu "Ante Gotovina". Provjeravana je marina Frapa u Rogoznici, crkva u Lepenici, a konstantno su pod nadzorom bili Pakoštane, Tkon na Pašmanu te otok Smokvica. Krajem kolovoza 2001. godine hrvatski Interpol alarmirao je čak i kolege u Madridu tražeći provjeru dojave da će Gotovina putovati s navijačima Hajduka u Mallorku. Jasno, bez uspjeha. U redovitim intervalima provjeravana su mjesta u Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji.

U MUP-ovu izvješću nabrajaju se i sva ukazanja generala Gotovine već odavno objavljena u hrvatskim novinama - od jahte talijanskog prijatelja Ferdinanda Parella, do Širokog Brijega i Ljubuškog, gdje su Gotovini navodno pomagali časnici HV-a Nediljko Vegar i nedavno umirovljeni Werner Ilić, kao i Ljubo Ćesić Rojs. Spominje se i lažna američka putovnica na ime Andrew Grant s kojom je Gotovina otputovao u SAD, a zatim u Kanadu. Nijedna strana tajna služba nije uspjela provjeriti te informacije.

- Od prvog dana hrvatska policija poduzimala je sve u potrazi za generalom Gotovinom - potvrdio je Šime Lučin, naglasivši kako je očito da Carla del Ponte ta izvješća MUP-a nije uzimala ozbiljno. "Da ih je uzimala ozbiljno, ne bi izjavljivala kako je Gotovina devedeset posto vremena bio u Hrvatskoj."

U sklopu anonimnih dojava obavljena je racija u ugostiteljskom objektu u Sisku, u noći između 16. i 17. studenoga 2001. godine svi granični prijelazi bili su pod pojačanom kontrolom, Gotovina je "viđen" u Remetama, pa čak i zagorskoj vikendici generala Ivana Koradea. Izvještaj MUP-a spominje i da su tri nepoznate osobe položile vijenac na grob Franje Tuđmana s lentom na kojoj je pisalo: "Pokojnom predsjedniku Tuđmanu. Ante Gotovina".

MUP i tajne službe provodile su i nadzor nad par desetaka osoba, među kojima su bili supruga generala Gotovine Dunja Zloić-Gotovina, bivša nevjenčana supruga novinarka Vesna Karuza te brat Boro Gotovina. Na popisu je i mnogo osoba iz političkog miljea, osumnjičenih da su pomagali Gotovini u bijegu, poput tadašnjega zadarskoga gradonačelnika Božidara Kalmete, Nenada Ivankovića, Šime Prtenjače, dok je Vojna obavještajna služba, među ostalima, provjeravala Damira Krstičevića, Ivana Kapulara, Davora Domazeta Lošu, Markicu Rebića, Antu Rosu, Ivana Skendera, Vladu Ugrina, Vladimira Zagorca, Antu Kotromanovića, Miru Lacu, Žonija Maksana, Ljubu Ćesića Rojsa. POA je trebala provjeriti i članove Gotovinina odvjetničkog tima Luku Mišetića, Ivu Farčića, Marina Ivanovića, Marijana Pedišića i Antu Vukorepu.

T. KLAUŠKI

Kalmeta: Sve su to špekulacije

U izvješću MUP-a u Gotovinine jatake svrstan je i Božidar Kalmeta, bivši zadarski gradonačelnik i aktualni ministar mora, turizma, prometa i razvitka, kojega smo o tome pitali za posjeta Istri.

— Pa što ja znam što je Šime Lučin svašta pisao i ne pisao. Ja tu nemam posebnog komentara, osim što bih rekao kako se to sve svodi na razinu špekulacija i nekakve kombinatorike, koje apsolutno ne stoje - komentirao je Kalmeta.

Uputan je li na Sanaderovoj i Hebrangovoj "liniji" po pitanju odbjegloga generala Gotovine i pozivu da se u svom osobnom kao i u državnom interesu preda Haaškom sudu, odgovorio je:

— Ja sam član Vlade i svakako da podupirem njezinu politiku koju svi mi kreiramo, jasno na čelu s premijerom Sanaderom. Na kraju krajeva, ta politika koja se vodi u svakom je slučaju dobra.

B. ŽUŽIĆ