Vjesnik: 14. 02. 2004.

Hrvatska u Europskoj uniji 2009. ne bude li morala čekati Srbiju

»Razlog za zabrinutost u slučaju Hrvatske proizlazi iz toga što bi ona mogla biti prisiljena ući u Uniju zajedno sa Srbijom, kao dio nekog novog, balkanskog vala proširenja koji bi obuhvatio BiH, Crnu Goru i Makedoniju«, prenosi Reuters mišljenje Tima Asha iz londonskog Bear Stearnsa

ZAGREB, 13. veljače – Bugarska i Rumunjska imaju dobre izglede priključiti se Europskoj uniji 2007. godine, a Hrvatska dvije godine kasnije, procjenjuju sudionici najnovije Reutersove ankete.

Bugarska ima 75 posto šansi za ulazak u Uniju 2007. godine, dok je u slučaju Rumunjske taj postotak tijekom najnovijeg istraživanja pao pa sada iznosi 63 posto, smatraju 34 analitičara koje je Reuters anketirao između 9. i 11. veljače. Kad je riječ o Hrvatskoj, sudionici ankete vjeruju da naša zemlja ima dobre izglede ući u Europsku uniju 2009. godine.

Inače, tijekom prijašnje ankete većina ih je vjerovala da će se Hrvatska priključiti Uniji 2008., godinu dana nakon Bugarske i Rumunjske. Taj pomak Reutersovi analitičari objašnjavaju zabrinutošću dijela članica Unije kvalitetom suradnje Zagreba s Haaškim sudom. Dio analitičara, međutim, upozorava i na opasnost da bi se Hrvatskoj na putu prema Europskoj uniji mogao ispriječiti regionalni pristup Bruxellesa prema tzv. zapadnom Balkanu.

»Razlog za zabrinutost u slučaju Hrvatske proizlazi iz toga što bi ona mogla biti prisiljena u Uniju ući zajedno sa Srbijom, kao dio nekog novog, balkanskog vala proširenja koji bi obuhvatio BiH, Crnu Goru i Makedoniju«, prenosi Reuters mišljenje Tima Asha iz londonskog Bear Stearnsa.

Procjene analitičara koje je anketirao Reuters govore da bi Srbija i Crna Gora mogla otvoriti pregovore o ulasku u Uniju 2008. što znači da bi u tu integraciju mogla ući tek 2012. godine.

»Politička nestabilnost u Srbiji, u kojoj su u prošlih godinu i pol izbori održani u četiri navrata, znači da ona neće ući u Uniju u ovom desetljeću. Dug je put do prerastanja u demokraciju i funkcionirajuće tržišno gospodarstvo«, ocjenjuju Reutersovi analitičari. Dodaju da će SCG, kao i BiH i Albanija, morati ubrzati reforme prije nego što dobije priliku potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji su Hrvatska i Makedonija sklopile još 2001.

Sudionici ankete koju je provela britanska novinska agencija, primjećuju da se reforme u Rumunjskoj usporavaju, ali ističu kako je očita namjera eurokracija primiti Rumunjsku i Bugarsku u EU u paketu. Pozitivno ocjenjuju i dosadašnje reforme u našoj zemlji, te naglašavaju da Hrvatska tijekom proljeća očekuje odgovor Bruxellesa na kandidaturu koju je podnijela prije godinu dana.

Adriano Milovan