Vjesnik: 14. 02. 2004.

Hrvatska vlada obećala zaštititi Levara, tvrde u Haagu

Tužiteljica je 1. travnja 1998. zatražila od hrvatske vlade da zaštiti Milana Levara, a već 15. travnja 1998. Vlada je potvrdila da prihvaća tu odgovornost / Svjedok i bivši ministar policije Šime Lučin izjavio je da je haaški zahtjev zaprimljen u MUP-u RH, ali nije proslijeđen u Gospić

ZAGREB, 13. veljače – U odgovoru što ga je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić poslao na upit ministrice pravosuđa Vesne Škare Ožbolt o statusu zahtjeva udovice Milana Levara za naknadom štete zbog gubitka supruga odnosno oca u terorističkom činu, između ostalog piše da odvjetništvo traži podatak je li Međunarodni kazneni sud u Haagu naredio Hrvatskoj da zaštiti Milana Levara.

Taj bi podatak, navodno, trebao biti presudan u pristajanju Državnog odvjetništva na nagodbu s Levarovom udovicom Vesnom, koja od države traži 350.000 kuna na osnovi Zakona o odgovornosti (države) za štetu nastalu zbog terorističkih akata i javnih demonstracija. Inače, u dopisu iz odvjetništva izražavaju se nedoumice spram pravne definicije terorističkog akta i njene primjene u ovom slučaju.

Pravni zastupnik obitelji Levar, odvjetnik Branko Šerić, koji je od ministrice pravosuđa zatražio ispitivanje pravnog statusa predmeta Levar, kaže da će na najnoviji zahtjev iz odvjetništva efikasno odgovoriti. »Dva dana nakon Levarova ubojstva, točnije 30. kolovoza 2000., Tužiteljstvo ICTY-ja izdalo je priopćenje u kojem piše da je Tužiteljstvo od hrvatske vlade u travnju 1998. zatražilo zaštitu za Milana Levara, a da je već 15. travnja iste godine hrvatska vlada potvrdila da će prihvatiti tu odgovornost. Zatražit ću od ICTY-ja da mi dostavi taj dokument i priložiti ga tužbi«, rekao je za »Vjesnik« odvjetnik Branko Šerić.

Do tog smo priopćenja došli pretražujući na Internetu podatke o slučaju Levar, a s obzirom na to da je kratko, donosimo ga u cijelosti:

»Tužiteljstvo je jučer primilo izvještaje da je hrvatski državljanin Milan Levar ubijen 28. kolovoza u svom domu u Gospiću. Svaka istraga o ubojstvu pitanje je koje trebaju rješavati hrvatske vlasti. Tužiteljica nema nikakvih informacija koje bi ukazivale na to da je smrt g. Levara na bilo koji način u vezi s njegovim kontaktima s Međunarodnim sudom. Međutim, uzevši u obzir da se pitanja povodom smrti g. Levara upućuju Sudu u vezi sa sigurnošću potencijalnih svjedoka, tužiteljica vjeruje da je prijeko potrebno dati sljedeće objašnjenje.

Osoblje Tužiteljstva razgovaralo je sa g. Levarom 1997. i 1998. u vezi s istragama Suda. Nakon ovih razgovora, g. Levaru su ponuđene mjere zaštite. Međutim, on je umjesto toga odlučio razgovarati s medijima i davati pojedinosti o svojoj suradnji i o razgovorima sa Sudom. Usto, g. Levar je naveo da želi ostati u Hrvatskoj i zatražio od tužiteljice da se obrati hrvatskoj vladi sa zahtjevom da ona organizira zaštitu za njega, njegovu obitelj i imovinu.

Udovoljavajući tom zahtjevu, tužiteljica se 1. travnja 1998. obratila hrvatskoj vladi i od nje zatražila da osigura zaštitu g. Levaru, potencijalnom svjedoku Međunarodnog suda. Hrvatska vlada je 15. travnja potvrdila da će prihvatiti tu odgovornost. Od tada nije bilo kontakata između g. Levara i osoblja Tužiteljstva. Tužiteljica izražava žaljenje zbog smrti g. Levara. Međutim, ovo je slučaj u kojem Sud nije imao nikakav dogovor s ovim potencijalnim svjedokom o pružanju zaštite njemu ili njegovoj obitelji«.Pravni zastupnik obitelji Levar predložit će i svjedočenje bivšeg ministra unutarnjih poslova Šime Lučina, koji je izjavio da postoje dokumenti o tome da je MUP RH zaprimio zahtjev iz Haaga za Levarovom zaštitom, ali da ne postoje tragovi da je taj zahtjev stigao u PU Gospić.

Željko Peratović