Novi list: 15. 02. 2004.

AMERIČKI VELEPOSLANIK ZA RATNE ZLOČINE IZJAVIO DA JE GOTOVINA UVJET ULASKA U EU I NATO

Prosper spustio Sanadera na zemlju

HDZ-ova vlada nadala se da će joj SAD pomoći na putu u EU i NATO, ali Prosperova izjava obezvređuje tu nadu

ZAGREB – Američki veleposlanik za ratne zločine Pierre Richard Prosper ponovio je jučer da izručenje Ante Gotovine Haagu ostaje uvjet Hrvatskoj za nastavak približavanja EU i NATO-u, srušivši time nade Sanaderove vlade da će SAD pomoći Hrvatskoj da zaobiđe međunarodne obveze.

– Ako nova hrvatska vlada bude mogla raditi s nama i s Haškim sudom da lociraju i izruče Gotovinu, glavna pitanja suda bit će iza njih i moći će ući u Europu i euroatlantske institucije, kazao je Prosper u petak poslijepodne na konferenciji za novinare u Washingtonu, pozivajući vladu da »nastavi suradnju s Haškim sudom«.

– Naša poruka ostaje ista: Karadžić, Mladić i Gotovina ključ su napretka, dodao je veleposlanik.

Hrvatska talac generala

Predsjednik Republike Stjepan Mesić i potpredsjednik Vlade Andrija Hebrang reagirali su jučer na Prosperov istup ponavljajući kako državni vrh ne zna gdje je Ante Gotovina.

– I danas tvrdim da Gotovina nije u Hrvatskoj jer bi naše obavještajne službe imale takav podatak, a takvog podatka nema. Ispitani su svi slučajevi koji su davali indiciju da se Gotovina nalazi na ovom ili onom mjestu, no kod ispitivanja se pokazalo da su to bile dezinformacije, komentirao je jučer Mesić.

On je, međutim, izrazio i nezadovoljstvo nepopustljivošću međunarodne zajednice oko Gotovine.

Hebrang: Prosperovu izjava nije dramatična

– Mislim da je pretjerano i nije dobro da Hrvatska bude talac samo jednog čovjeka koji se nije odazvao sudskom pozivu, kazao je Mesić, argumentirajući dalje da u Hrvatskoj »sve više« funkcionira vladavina prava, a ljudi »sve više shvaćaju da na sudski poziv moraju odgovoriti«. – Što se tiče eventualno novih haških optužnica, tko će biti još optužen, mi to sigurno ne znamo, ali svatko pozvan kao svjedok, optuženi ili kao osumnjičeni, pojavit će se u Haškom tribunalu, ustvrdio je Mesić.

Potpredsjednik vlade Andrija Hebrang također je jučer ustvrdio da Gotovina nije u Hrvatskoj te da Vlada ne zna gdje je. Prema njegovim riječima, u politici uvijek ima oštrijih i manje oštrih izjava, pa ni ovu Prosperovu ne treba shvatiti osobito dramatično.

Unatoč Hebrangovu optimizmu, vrlo je vjerojatno da je Prosper neugodno iznenadio Sanaderovu vladu. Ona se, naime, uzdala u Ameriku, nadajući se da će SAD pomoći Hrvatskoj na putu u EU. Pretpostavljajući da Amerika ima vlastite razloge biti nezadovoljna prerevnim radom Haškoga suda i Carle del Ponte – o čemu, istina, svjetski mediji pišu sve češće – HDZ-ova vlada očekivala je pritisak Washingtona barem na Haški sud i London ne bi li smekšali stav prema Hrvatskoj. Prosperova izjava sada je tu nadu učas pretvorila u prah, pa će Vlada morati brzo pronaći druge načine izvrdavanja jasnih međunarodnih obveza. Kad ih već ne želi ispuniti.

Boris PAVELIĆ