Novi list: 19. 02. 2004.

OSTAJE NEJASNO HOĆE LI SE EUROPSKA KOMISIJA NA VRIJEME IZJASNITI O HRVATSKOJ

Solana pojačao neizvjesnost oko »avisa« Hrvatskoj

Javier Solana rekao je saborskim odborima da će mišljenje doći »sljedećih mjeseci«. Nije isključena ni mogućnost odgode mišljenja Europske komisije, što je najizglednija prijetnja Hrvatskoj

ZAGREB – Očekuje se da će Europska komisija do 1. svibnja pozitivno odgovoriti na zahtjev Hrvatske za članstvo u EU. No, iskustvo zemalja na putu u Uniju pokazuje da ta ocjena ne mora uvijek biti pozitivna, ili negativna. Može se dogoditi i nešto treće. Komisija može uskratiti svoje mišljenje o tome treba li neka država postati kandidat za EU. Nije isključena ni mogućnost odgode tog mišljenja.

Upravo posljednja opasnost prijeti i Hrvatskoj. Sve članice EU ne misle pozitivno o njezinu ponašanju. Britanija i Nizozemska nisu ratificirale Sporazum o stabilizaciji i priduživanju (SSP) između EU i Hrvatske. Sada smatraju kako Zagreb nije ispunio sve kriterije, zbog manjkave suradnje s Haškim sudom.

Na tu treću opasnost prekjučer je upozorio šef SDP-a Ivica Račan, rekavši da uopće nije dvojbeno hoće li Hrvatska dobiti »avis« Komisije, nego hoće li doći na vrijeme. Dođe li »avis« poslije 1. svibnja, situacija za Hrvatsku će se zapetljati. Unija će se tada proširiti, pa će trebati čekati ne samo ratifikaciju SSP-a u Britaniji i Nizozemskoj, nego i u deset novih članica EU. Tako bi Hrvatska izgubila na vremenu.

Nigdje nije propisano da se Komisija mora izjasniti za ili protiv prijema neke zemlje. Upućeni vjeruju da Komisija u slučaju Hrvatske takvo izjašnjavanje ipak neće izbjeći. To je prekjučer potvrdio i Javier Solana u obraćanju saborskim odborima. S druge strane, sigurno je da Komisija neće unaprijed dati pozitivnu ocjenu Hrvatskoj, kako bi prisilila Britaniju i Nizozemsku, koje misle drukčije, na priklanjanje većini. Takvo nešto nikad se nije dogodilo.

Komisija će, zapravo, čekati dok sve članice EU ne postignu konsenzus o Hrvatskoj, što je premijeru Sanaderu u siječnju najavio i šef Komisije Romano Prodi. No, da bi Britanija i Nizozemska promijenile mišljenje, Carla del Ponte treba do kraja ožujka pred Vijećem sigurnosti UN-a pozitivno ocijeniti suradnju Hrvatske s Haškim sudom. Njezino izvješće lani u listopadu nije bilo povoljno, zbog Gotovine.

Ostaje, stoga, pitanje hoće li se do kraja travnja steći uvjeti za konsezus u EU, ili će Hrvatska zbog peripetija oko Gotovine čekati na »avis« i poslije 1. svibnja.

Neki mediji tvrde da će »avis« za Hrvatsku doći u zadnji čas, u posljednjem tjednu travnja. To samo po sebi govori o neizvjesnosti datuma. Pitanje je tko može jamčiti da mišljenje Komisije, umjesto »pet minuta prije 12«, neće doći »pet minuta poslije 12«. Javier Solana rekao je saborskim odborima da će mišljenje doći »sljedećih mjeseci«. Tom izjavom europski povjerenik nije otklonio neizvjesnost, nego ju je pojačao.

B. PODGORNIK