Slobodna Dalmacija: 19. 02. 2004.

IZASLANSTVO HRVATSKOG SABORA U EUROPSKOM PARLAMENTU

Britanska zastupnica prozvala Hrvatsku zbog Ante Gotovine

BRUXELLES - Odbor za zapadni Balkan Europskog parlamenta, koji vodi Doris Pack, i izaslanstvo Vanjskopolitičkog odbora hrvatskog Sabora, koje je vodio bivši ministar europskih integracija Neven Mimica, dva su dana u Bruxellesu razgovarali o stanju u Hrvatskoj i mogućnostima za dobivanje kandidature.

Europski parlament je na strani Hrvatske u njezinim ambicijama, ako zemlja ispuni zadane uvjete, rekli su europski parlamentarci. Međutim, treba imati u vidu da će, zbog velikog straha koje građani Unije imaju uoči primitka deset novih članica i bojazni da će se to negativno odraziti na njihov svakodnevni život, svakoj idućoj zemlji biti sve teže dobiti kandidaturu i članstvo. Da se klima ohladnjela, vidjelo se i u razornim kritikama koje su nedavno u Europskom parlamentu dobile Rumunjska, pa i Bugarska.

— Vi niste jedina zemlja prema kojoj je EU strog. Ipak, ako se ispune kriteriji, ulazak nije nemoguć - rekao je socijaldemokrat Hannes Swoboda, vrlo ugledni njemački parlamentarac koji će vjerojatno ubuduće, kad (ako) Zagreb dobije kandidaturu - voditi odbor EU-Hrvatska.

Svi parlamenatrci zamijetili su velik napredak Hrvatske u svim sektorima. Najspornije je bilo pitanje vezano uz Antu Gotovinu. Britanska zastupnica Sarah Ludford smatra da britanski parlament neće imati nikakva razloga za promjenu svojeg mišljenja o ratifikaciji, budući da "nisu vidjeli nijedan dokaz da hrvatska vlada doista želi isporučiti Gotovinu". Možda nisam dobro informirana, ispravite me, rekla je barunica Ludford. Njezin nastup dao je mali uvid u to kako bi mogla izgledati rasprava u britanskom Parlamentu o toj temi, a dade se svesti na ovo - "bez Gotovine nema ratifikacije".

Odbor je bio vrlo zadovoljan prikazom razvoja situacije oko povratka progranika i prava manjina. Milorad Pupovac objasnio je novi dogovor između Vlade i manjina, pogotovo srpske manjine, i dodao kako je Vlada ne samo riječima nego i djelom pokazala da želi riješiti probleme. Značajan dio ustavnog zakona već se primijenjuje, rekao je. "Razlika između ove i prošle vlade je u tome što ova vlada ne želi vladati samo u Zagrebu, nego i u Zadru, Osijeku, Petrinji, posvuda", dodao je Pupovac.

Pravosuđe je treća velika tema koja je otvorena na ovom sastanku i hitnost reforme je naglašena, s time da su europski parlamentarci naveli kako je manjak investicija u Hrvatskoj sigurno vezan i uz nered u tom dijelu države. Ribolovnu zonu kao problem otvorio je talijanski europski parlamentarac Lisi, koji je čak rekao kako će Hrvatska teže dobiti avis bude li na tome inzistirala, ali tu interevenciju brzo je srezala Doris Pack. Mnogo bolje od ribolovne zone, gdje se moglo u odgovoru Lisiju naći još odličnih argumenata, Hrvatska je objasnila kako stoji s provedbom ugovora o stabilizaciji i proširenju.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Europske komisije i irskog predsjedništva, koji su također podržali hrvatske ambicije vezane uz kandidaturu.

Igor BUI