Večernji list: 20. 02. 2004.

SUKOB INTERESA - IAKO POVJERENSTVO TEK UTVRĐUJE PRAVILA, PRVE PRIJAVE STIŽU

Pred povjerenstvom Čačić, Tomčić i Matulović-Dropulić

Dužnosnik kojemu se dokaže sukob interesa bio bi tri godine izgnan iz politike

Prvi slučajevi koje će Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa morati istražiti kad se steknu uvjeti za početak pravog posla bit će, prema svemu sudeći, vezani uz poslovanje tvrtki u kojima su suvlasnici bivši ministar javnih radova Radimir Čačić, bivši predsjednik Sabora Zlatko Tomčić i aktualna ministrica zaštite okoliša Marina Matulović-Dropulić.

Povjerenstvo bez komentara

Riječ je o pričama koje su već punile novine, ali dosad nije bilo tijela koje bi optužbe o sukobu interesa moralo ispitati. Kako smo neslužbeno doznali, prijave na račun spomenutih dužnosnika stigle su u Povjerenstvo praktično čim je osnovano, a riječ je o poznatim stvarima - od sudjelovanja Čačićevih i Tomčićevih tvrtki u gradnji stanova u sustavu POS-a do sumnji da ministrica i njezin suprug imaju tvrtku koja je dobivala poslove po povlaštenim uvjetima.

Predsjednik Povjerenstva Antun Kapraljević neslužbene informacije o zaprimljenim prijavama nije želio komentirati, već ističe kako je na početku najvažnije postaviti čvrsta poslovnička pravila koja će omogućiti Povjerenstvu da se sa svim slučajevima nosi neovisno o bilo čijim interesima i potrebama. Povjerenstvo je, inače, i jučer radilo na prijedlogu svog poslovnika o radu, ali i na intervencijama koje bi trebalo unijeti u Zakon o sprečavanju sukoba interesa. Među ostalim, predložit će da se u zakon ugradi i odredba prema kojoj bi državni dužnosnik kojemu se dokaže da je bio u sukobu interesa bio na tri godine praktično izgnana iz aktivne politike.

Prijaviti i čašćenje

Sadašnju odredbu prema kojoj dužnosnik mora prije početka istrage o njemu potpisati izjavu da će podnijeti ostavku ako se utvrdi da su optužbe protiv njega točne, u Povjerenstvu ne drže dovoljno efikasnom kaznom jer se on već sutradan može ugodno smjestiti na neku drugu dužnost. Predložit će, osim toga, da se zakonom propiše da uz darove, dužnosnici moraju prijaviti i usluge koje dobiju po cijeni ispod tržišne jer i one svojom vrijednošću mogu utjecati na njegovu neovisnost. Za ilustraciju, morali bi prijaviti ako ih netko časti ljetovanjem, umanji im cijenu boravka u hotelu...

Telefonska opsada Povjerenstva

Kako većina od 500 gradonačelnika i općinskih načelnika nije znala da odnedavno i oni moraju predavati imovinske kartice, Povjerenstvo je danima pod telefonskom opsadom ljudi koji se raspituju što moraju učiniti. Šef Povjerenstva Kapraljević uputio im je poruku da se strpe dok Povjerenstvo ne izradi obrasce za prijavu imovine, o čemu će na vrijeme biti obaviješteni.Povjerenstvo će, inače, predložiti Vladi da tu obvezu propiše i županima koji jedini ne moraju prijavljivati imovinu jer se to trebalo riješiti posebnim zakonom, ali on do danas nije napisan.

Mladenka Šarić