Slobodna Dalmacija: 21. 02. 2004.

NAJAVA PREDSJEDNIKA HFP-a ANDRIJE HEBRANGA

U brzu privatizaciju idu 1132 tvrtke

Privatizacija 823 tvrtke u kojima država ima udjel do 25 posto provest će se najbrže, dok će privatizaciji tvrtki s udjelom države od 25 do 100 posto prethoditi pojedinačne analize

ZAGREB - Privatizacija 1132 tvrtke, koje se još uvijek nalaze u državnom portfelju, provest će se po ubrzanom postupku, budući da je to jedan od elementarnih uvjeta za eurointegraciju RH.

Za 823 tvrtke, u kojima država ima udjel do najviše 25 posto, postupak privatizacije mora biti gotov najkasnije u roku godinu dana. Najavio je to u petak na otvorenom dijelu prve sjednice Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju u novom sastavu njegov predsjednik Andrija Hebrang, predstavljajući Vladin Program reorganizacije, upravljanja i privatizacije državnog portfelja.

Za ostatak portfelja, gdje je država vlasnik od 25 do 100 posto udjela, pristupit će se pojedinačnoj analizi svakog društva i tek potom utvrdit će se rok privatizacije, kazao je Hebrang dodajući kako će se kod tih društava dinamizirati nadzor poslovanja i rada uprava. Te će tvrtke u privatizaciju ići po modelu javnog prikupljanja ponuda uz intenzivnije uključivanje hrvatskog iseljeništva preko diplomatskih predstavništava, naglasio je novi predsjednik Upravnoga odbora. Prema Hebrangu neka od društava iz tog segmenta mogla bi putem natječaja biti ponuđena i na upravljanje, ali po strogo propisanim uvjetima, gdje bi socijalna klauzula i jamčeni profit državi bili ključni elementi ugovora. Ukupne obveze svih društava iz ostatka državnog porfelja iznose 10,5 milijardi kuna, podsjetio je dalje Hebrang, napominjući kako 75 društava nema više nikakvih gospodarskih aktivnosti dok se poslovanje 87 tvrtki "odlikuje" golemom prezaduženošću.

Država je isključivi vlasnik u 30 društava, u 135 ima udjel između 50 i 99 posto te u 144 društva drži od 25 do 49 posto dionica.

Za dosadašnji tijek djelovanja HFP-a apsolutno zaslužuje pozitivnu ocjenu, ustvrdio je Hebrang napominjući kako je aktualna Vlada zadovoljna načinom, ali ne i ostvarenom dinamikom privatizacije.

B. BABIĆ

Postupno gašenje HFP-a

Vladin program predviđa i postupno prenošenje upravljanja portfelja HFP-a na Državni ured za upravljanje imovinom, što u konačnici znači ukidanje Fonda. O cjelovitom projektu skrbit će radna skupina, a činit će je UO HFP-a, predsjednik i zamjenik predsjednika HFP-a te državni tajnici za upravljanje imovinom i strategiju razvitka. Moraju se odmah aktivirati, za izradu strategije završetka privatizacije imaju rok od dva mjeseca, a 30 dana iza toga roka moraju uskladiti zakonsku stranu problema posebno vodeći računa o stručnoj, socijalnoj, ali i političkoj dimenziji.