Novi list: 21. 02. 2004.

Ako EU ne nagradi Hrvatsku, premijer pada

Postaje sve jasnije da se Hrvatska neće moći ukrcati u vlak s Rumunjskom i Bugarskom do 2007. i da će teško biti primljena u EU prije 2009. Ako Sanader do ljeta ne dobije neku nagradu od EU, neće se moći održati, jer je sve karte bacio na vanjsku politiku

Piše: Branko Podgornik

Ni za Vlade premijera Račana nije bilo sigurno da će Hrvatska 2007. godine ući u Europsku uniju, pa makar ispunila i sve uvjete za članstvo. No, otkako se vlast promijenila, postaje sve jasnije da se Hrvatska ipak neće ukrcati u vlak s Rumunjskom i Bugarskom, iako se gotovo nitko od važnih europskih i hrvatskih dužnosnika to ne usudi javno reći.

Tako je britanska agencija Reuters ovih dana napisala da Hrvatska nema izgleda ući u EU prije 2009., ali se pritom nije pozvala na izjave političara koji o tome odlučuju, nego na procjene poslovnih ljudi diljem Europe. Reuters je kazao da Hrvatska ne može uhvatiti vlak za 2008. zbog manjkave suradnje s Haagom i neizručenja Ante Gotovine.

Milanski »Avvenire« nije okolišao kao Reuters, pa je otkrio da upravo »Velika Britanija i Nizozemska rade na odgodi pristupanja Hrvatske Uniji: od 2007. taj je datum već odgođen za 2009., a možda i za kasnije, u neodređenoj budućnosti«.

I u neslužbenim razgovorima s hrvatskim političarima iz vlasti i oporbe mogu se čuti slične procjene. Kad je Račanova Vlada spominjala 2007. kao moguću godinu učlanjenja, ona je to isticala kao svoj cilj, a ne kao gotovu stvar. Štoviše, čak i političari iz bivše vlasti spominju da su svjesni kako Hrvatska, u najboljem slučaju, može do početka 2007. završiti tek pregovore o učlanjenju u EU.

Sofija i Bukurešt čekat će Zagreb?

Rijetki su dosad podsjećali hrvatsku javnost da ni poslije uspješnog završetka pregovora o učlanjenju nije sve gotovo. I taj čin morat će proći ratifikaciju u parlamentima svih 25 budućih članica EU. To znači da se prijem Hrvatske može odgoditi godinu-dvije iza 2007., čak i kad bi sve išlo kao po loju i kad bi Hrvatska ove godine dobila ne samo pozitivno mišljenje Europske komisije, nego datum za početak pregovora.

Ni s tim najbližim datumima stvari nisu tako blistave kako daje naslutiti Vlada premijera Ive Sanadera. Slovensko »Delo« procijenilo je da će Hrvatska uskoro dobiti pozitivno mišljenje Europske komisije, ali će nakon toga biti stavljena na led. Ako ne riješi slučaj Gotovine, procjenjuje isti list, Hrvatska će teško biti primljena prije 2010., a mogla bi doći u paket s Makedonijom koja na putu u EU daleko zaostaje.

Da razvoj zbivanja ipak ne ovisi samo o hrvatskom ponašanju, potvrđuju bugarski mediji koji su sa zabrinutošću prenijeli procjenu londonskog »Economista« iz prosinca, po kojoj može doći u pitanje i ulazak Bugarske 2007. Zbog kašnjenja Rumunjske na putu u EU, može se pomaknuti i datum za Bugarsku, jer se mašinerija EU sigurno neće pokrenuti radi prijema samo jedne države. Zbog toga Bugarska i Rumunjska mogu doći u situaciju da čekaju Hrvatsku.

Nitko nije sto posto siguran

Sve to pokazuje da nitko nije sto posto siguran kada će ući u EU, osim deset zemalja koje će biti primljene 1. svibnja. Zapravo, Unija je zaokupljena brigom kako da »proguta« deset novih članica, a oko datuma otvaranja vrata sljedećima još nije postigla jedinstvo. Pritom, mnogi vjeruju da je izručenje Gotovine, koje se Hrvatskoj nameće kao sudbinsko pitanje, samo izgovor, a da su stvarni razlozi za rezerviranost nekih zemalja prema Hrvatskoj sasvim drukčije prirode.

Od Unije i njezinih tijela Hrvatska ne treba previše očekivati, pa i najnovije kurtoazne izjave Javiera Solane, koji u Zagrebu nije rekao ništa novo, treba uzeti sa zadrškom. I sam Solana preporučio je Hrvatskoj da se ne zamara konkretnim datumima, nego posveti europeizaciji u svakodnevnom životu.

Ako Europska komisija zakasni s mišljenjem i ako Hrvatska do ljeta ne postane kandidat za Uniju, katastrofe neće biti. Ali, do nevolja će ipak doći, jer hrvatska javnost povremeno očekuje nagrade Bruxellesa za postignuti napredak zemlje. Izostanak te nagrade mogao bi srušiti manjinsku Sanaderovu Vladu i izazvati prijevremene izbore već ove godine. Sanader je sve karte bacio na vanjsku politiku i ako tu ne bude požnjeo neki uspjeh, neće se moći održati. To bi moglo obeshrabriti snažne europske motive ne samo među političarima u HDZ-u, nego i u oporbi i najširoj hrvatskoj javnosti.