Novi list: 25. 02. 2004.

MINISTAR VANJSKIH POSLOVA MIOMIR ŽUŽUL NASTAVLJA »OFENZIVU« PO BRUXELLESU

Europska komisija: O avisu ništa još nije odlučeno

ZAGREB – Medijska nagađanja o tome kakvo će biti mišljenje Europske komisije o hrvatskoj kandidaturi za Europsku uniju na pogrešnom su putu. Ništa još nije odlučeno, a sadržaj preporuke Komisije bit će poznat u proljeće, ustvrdili su jučer, kako prenosi Hrvatski radio, glasnogovornici EK-a. Vijest je stigla nakon susreta ministra vanjskih poslova Miomira Žužula s luksemburškom kolegicom Lydiom Polfer koja je potvrdila da avis za Hrvatsku očekuje u ožujku. Susretom s ministricom Polfer, Žužul je pak nastavio svoju, kako je sam voli nazivati, diplomatsku ofenzivu koja je sada uglavnom usmjerena na sjedište Europske unije, Bruxelles.

Ovotjedni europski Žužulov raspored prilično je zgusnut, a u brojnim se razgovorima europske dužnosnike očito želi uvjeriti kako Hrvatska ispunjava sve kriterije EU-a. No, domaća politička scena – iako uglavnom pozdravlja živu vanjskopolitičku aktivnost – nije pretjerano uvjerena u pozitivne učinke. Naime, ukoliko u narednih nekoliko tjedana Hrvatska ne uspije uvjeriti EU i osobito Haško tužiteljstvo u ispunjavanje svih uvjeta, postoji bojazan da će se Hrvatska naći u nezavidnoj poziciji Turske koja već godinama čeka na početak pregovora s EU.

– Uvjetovano mišljenje znači razdvajanje odluke o kandidaturi od odluke o početku pregovora, a to je opasna situacija, upozorava predsjednik Saborskog odbora za europske integracije Neven Mimica. Ističe kako bi u tom slučaju do odluke o početku pregovora moglo proći i više od godinu dana, a u međuvremenu bi se pred Hrvatsku mogli postaviti i novi uvjeti. »Uvjetovani avis ne bi bio uspjeh jer bi zapravo značio odugovlačenje«, dodaje Mimica koji ipak dosta nade polaže u izvješće Savjeta za suradnju s Haagom. Ipak, Žužulovu »ofenzivu« smatra dobrom jer je, kaže, potrebno imati saveznike unutar EU.

Saborski zastupnik HSP-a Slaven Letica smatra pak da je inozemna aktivnost Vlade neuspješna i da neće bitno utjecati na načelni stav EU. Osobito ga brine isključenost predsjednika države i zastupnika iz procesa lobiranja jer oni »često imaju utjecajnije veze od 'ad hoc' imenovanih političara«. Ljubica Lalić iz HSS-a slaže se da je aktivna diplomacija itekako potrebna i pozitivna, ali upozorava da je »raspoloženje možda takvo da će se za pozitivan avis sve obećati bez obzira kako će se to reflektirati na život u Hrvatskoj«.

Najžešća kritika ipak stiže iz SDP-a čiji zastupnik Nenad Stazić naglašava da je Vlada »optrčala cijeli krug« po inozemstvu, ali se na kraju vratila tamo odakle je krenula, na slučaj Gotovina.

Žužul: Svjesni smo problema

– Svjesni smo da imamo problema koje trebamo riješiti, rekao je jučer u Bruxellesu Miomir Žužul. On je dodao da je nova hrvatska Vlada uspostavila dobre odnose s Haaškim sudom, te da je to pitanje s političke prebačeno na pravnu razinu. Žužul je istaknuo da će Hrvatska u potpunosti surađivati s Haaškim sudom, da Vlada ne bježi od odgovornosti u slučaju optuženog generala Ante Gotovine, ali da ne može prihvatiti da bude okrivljena za nešto što ne može učiniti.

I. FRLAN