Vjesnik: 26. 02. 2004.

Hrvatska znatno napredovala, ali neće dobiti status kandidata ako svi ne ratificiraju SSP

Očekujem rezultate u suradnji Hrvatske s Haagom jer će to povećati hrvatske izglede za pozitivan avis, rekao je predsjednik Europske komisije / Hrvatski je predsjednik izjavio da »ako ikome u regiji odgovara suradnja s Tribunalom, to je zasigurno Hrvatska jer joj odgovara da se krivnja individualizira« / Predsjednik Komisije sumnja da će Hrvatska dobiti status kandidata ako se nastave poteškoće s ratifikacijom Sporazuma

BRUXELLES, 25. veljače (Od Vjesnikove dopisnice) - »Hrvatska je napravila znatan napredak u ispunjavanju političkih kriterija potrebnih za početak pregovora o punopravnom članstvu u Europskoj uniji«, rekao je predsjednik Europske komisije Romano Prodi u srijedu u Bruxellesu nakon razgovora s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem.

To je prvi put da je na službenoj adresi javno pohvaljeno ispunjavanje političkog bloka uvjeta, ali uz napomenu da treba napraviti dodatni napredak kad je riječ o povratku izbjeglica, reformi pravosuđa te, najvažnije, suradnji s Haaškim sudom.

»Dobio sam uvjeravanja da hrvatska vlada radi sve kako bi poduzela akcije na tom području i stoga očekujem rezultate u suradnji s Haagom jer će to povećati hrvatske izglede za pozitivan avis«, naglasio je Prodi.

Upitan kakav će biti avis ako Hrvatska napravi napredak u suradnji s Haagom, Prodi je izjavio da prosudba o razini suradnje ne ovisi o Komisiji, koja tijesno surađuje s Tribunalom. »Haaški sud nam daje informacije o suradnji Hrvatske«, dodao je napomenuvši da Europska komisija ne može utjecati na Tribunal.

Prema riječima predsjednika Komisije, hrvatski uspjeh važan je ne samo za Hrvatsku nego za cijelu regiju.

Predsjednik Mesić je naglasio da, »ako ikome u regiji odgovara suradnja s Tribunalom, to je zasigurno Hrvatska jer joj odgovara da se krivnja individualizira«, a svaki takav susret »pridonosi naporima zemlje da što prije ostvari standarde za Uniju«.

Tijekom Prodijeva i Mesićeva razgovora bilo je riječi i o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a predsjednik Komisije preporučio je da Hrvatska uvjeri Veliku Britaniju i Nizozemsku da ratificiraju sporazum.

Sam je Prodi dao naslutiti kako Komisija očekuje poteškoće u sinkronizaciji datuma početka pregovora i završetka ratifikacije ako Nizozemska i Velika Britanija ostanu pri svome.

Naime, predsjednik Komisije sumnja, ili je barem na radnom doručku tako kazao svojim visokim gostima, da će Hrvatska uopće dobiti status kandidata. Iz izvora bliskih hrvatskom izaslanstvu doznajemo da je Prodi bio vrlo jasan u svojoj poruci.

Prodi je u razgovoru ocijenio da sa Sanaderovom vladom surađuje jednako dobro kao i s Račanovom, što znači da Komisija surađuje s hrvatskom državom bez obzira na vladajuću stranku. Izrazio je i nadu da Hrvatska neće povlačiti unilateralne poteze, misleći pritom na buru koju je podiglo proglašenje zaštićene ribolovno-ekološke zone na Jadranu, te pohvalio otvaranje dijaloga u trokutu Zagreb-Rim-Ljubljana.

Mesić se susreo i s predstavnicima Belgijsko-hrvatske komore za gospodarsku suradnju i kulturnu promociju. Gospodarska suradnja dviju zemalja, istaknuto je, odvija se u korist belgijskog izvoza u Hrvatsku (na svaka četiri eura belgijskog izvoza dolazi samo euro hrvatskog) a Belgija je tek 21. po ulaganjima u Hrvatsku sa simboličnih 10 milijuna eura u proteklom desetljeću.

Lada Stipić-Niseteo