Vjesnik: 26. 02. 2004.

Gotovina je jedina kočnica hrvatskom putu prema EU

Predsjednik i premijer suglasili su stavove jer na ključnom problemu »Gotovina« obojica moraju koordinirano nastupati u svojim vanjskopolitičkim kontaktima / Obojica su sigurni da će proračun dobiti potreban broj glasova / Mesić smatra da nakon prvih sto dana poštede, Vlada treba odrediti dinamiku u kojim će rokovima ispuniti obećanja / No, premijer zasad nema odgovor na to

ZAGREB, 25. veljače – Državni proračun i koordinacija vanjskopolitičkih aktivnosti bile su glavne teme razgovora predsjednika Stjepana Mesića i premijera Ive Sanadera na sastanku u utorak na Pantovčaku.

Iako se iz šturog priopćenja koje je medijima uputio Predsjednikov ured čini da je u četiri oka bilo i drugih vrućih tema – kao što je smjena u vrhu obavještajne zajednice, na Pantovčaku Vjesnik doznaje da o tome nije bilo ni riječi.

Sanader je Mesiću najavio kako je uvjeren da će proračun u Saboru dobiti zeleno svjetlo. S argumentom da, kako saznajemo, ima istu potrebnu većinu koja ga je podržavala i kad ga je trebalo potvrditi za mandatara.

Premijer očekuje, kako je prenio Predsjedniku, dizanje ruku zastupnika DC-a i HSLS-a, HSS-a, SDSS-a, Hrvatske stranke umirovljenika, predstavnika manjina i neovisnog zastupnika Ive Lončara.

I predsjednik Mesić je svjestan da je rupa u proračunu previše s obzirom na obećanja dana u predizbornoj kampanji. Stoga je i ovaj put ponovio ono što javno poručuje Vladi – nakon prvih sto dana poštede, treba odrediti dinamiku ispunjavanja danih obećanja i precizirati u kojim će rokovima što od toga provesti. Dakle, što može učiniti za tri ili šest mjeseci, a što za godinu, dvije ili tri. Zasad premijer nema odgovor na to.

No, šef države ga takvim javnim porukama može samo poticati i time diplomatskom ogradom »braniti« od prozivki da za manjak novca za predizborna obećanja ne može biti kriva samo bivša, Račanova vlada. Stav je Pantovčaka da Mesić to zasad relativno uspješno čini u svim javnim istupima.

Dovoljno je vremena za donošenje novog proračuna budući da sadašnji privremeni vrijedi do kraja ožujka. Neizglasavanje poračuna, podsjetimo, jedan je od ustavnih preduvjeta za krizu Vlade, no ni predsjednik države ni predsjednik Vlade ne vjeruju u to jer su obojica sigurni da proračun »ima većinu u Saboru«.

Iako to nijedna strana službeno ne potvrđuje, pretpostavlja se da su se Mesić i Sanader u kontekstu vanjskopolitičkih tema dotaknuli slučaja odbjeglog generala Ante Gotovine. Premda su u hrvatskim medijima iz navodno diplomatskih krugova stigle dojave o pozitivnom mišljenju Europske komisije, što se sada opovrgava, i predsjednik države i premijer svjesni su da je upravo Gotovina jedina kočnica tome. Logično je dakle, da su usuglasili i stavove o Gotovini uoči Mesićeva odlaska u Bruxelles jer na tom ključnom problemu obojica moraju koordinirano nastupati u svojim vanjskopolitičkim kontaktima.

Predsjednikov je stav da, kad se govori o prezaduženosti Hrvatske, valja istaknuti kako je u ukupnom dugu i dug hrvatskih građana koji su se u dvije godine zadužili s dva milijuna dolara u stranim bankama u Hrvatskoj. I o tome se razgovaralo, kako doznajemo, uz Mesićevu sugestiju da bi i to trebalo naglasiti ako se već potežu pitanja vanjskog duga i hrvatske prezaduženosti. Predsjednik misli da zemlja nije prezadužena toliko da ne bi mogla normalno funkcionirati. Sa Sanaderom se suglasio u ocjeni da je formula privrednog oporavka okretanje ka proizvodnji i privlačenju stranog kapitala radi razvoja.

Miroslava Rožanković