Vjesnik: 06. 03. 2004.

Jesu li Čermak i Markač optuženi za zločine oko Mrkonjić Grada

ZAGREB, 5. ožujka – U proširenoj optužnici protiv generala Ante Gotovine najvjerojatnije su inkriminacije za djela počinjena u vojnim operacijama HV-a i HVO-a »Maestral« i »Južni potez« u rujnu 1995. u BiH, kojima je optuženi general zapovijedao nakon »Oluje«.

Poznato je da se haaško tužiteljstvo intenzivno bavilo slučajem Mrkonjić Grada, a vlasti BiH entiteta Republike Srpske dostavile su Haagu opsežan dosje o tome. Prema dokumentaciji iz Banje Luke, u masovnoj grobnici kod Mrkonjić Grada pronađeno je 181 tijelo, vojnika i civila. Za većinu se tvrdilo da su pogubljeni nakon što ih je zarobio HV.

Dio hrvatske javnosti bio je uvjeren da odbjegli general Gotovina ne može odgovarati za zločine koji su se u Hrvatskoj dogodili nakon akcije »Oluja«, jer je u to vrijeme pripremao akcije u BiH, a kasnije im i zapovijedao. Čini se da je haaško tužiteljstvo djelomice uvažilo te sugestije, pa je Gotovinu, umjesto generala Ivana Korade i Damira Krstičevića (koji su se redovito spominjali u kontekstu haaških istraga »Maestrala« i »Južnog poteza«), optužilo i za zločine počinjene u BiH u rujnu 1995.

Da bi logikom zapovjedne odgovornosti pokrili sve inkriminirane događaje vezane uz »Oluju«, haaški su tužitelji najvjerojatnije optužili i umirovljenog generala Ivana Čermaka, koji je bio civilni namjesnik Knina nakon »Oluje«, i umirovljenog policijskog generala Mladena Markača, koji je bio šef specijalnih policijskih jedinica u »Oluji«, ali i nakon nje.

Koliko god Čermak tvrdio da nije imao nikakve ingerencije nad zločinima počinjenim na teritoriju kojim je upravljao, tužitelji misle drukčije.

Snimak snaga UN-a nakon zločina u selu Grubori, na kojem general Čermak daje izjavu da je došlo do sukoba sa zaostalim teroristima, dovoljna je osnova tužiteljima da bi tvrdili kako je znao za događaj i smatra se o njemu mjerodavan govoriti, pa ga onda i sankcionirati.

I umirovljenog generala Markača navodno se optužuje za zločin u Gruborima, jer su ga, već prema prvim izvještajima međunarodnih promatrača, počinili pripadnici specijalnih MUP-ovih postrojbi kojima je zapovijedao Markač.

Markača se smatra odgovornim i za zločin u Donjem Lapcu, jer su u paljenju tog grada sudjelovali specijalci, iako su, prema nekim svjedočenjima, organizirani civili u vojnim odorama počinili zločin nad civilima u donjolapačkoj robnoj kući.

Željko Peratović