Vjesnik: 08. 03. 2004.

Sanader danas o haaškoj optužnici, Čermak i Markač uskoro u Haag

ZAGREB, 7. ožujka - Premijer Ivo Sanader sazvao je za ponedjeljak u 10.30 sati u Banskim dvorima sastanak čelnika svih parlamentarnih stranaka. Razlog sastanka je nova haaška optužnica koja je navodno već stigla u Hrvatsku, a tereti Antu Gotovinu, Mladena Markača i Ivana Čermaka.

Iako je bilo planirano da se »udarac« u javnosti amortizira tako da optuženici Markač i Čermak sami izađu pred hrvatsku javnost i daju objašnjenje, informacija o imenima s optužnice stigla je u javnost na drukčiji način. Oporba je, naime, u četvrtak u Saboru postavila pitanje navodno pristigle optužnice.

Vlada se dosad o tome nije izjasnila.

Ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt i njezin pomoćnik Jakša Muljačić u 11 sati u ponedjeljak će i službeno potvrditi sadržaj haaške optužnice koja je, neslužbeno, stigla u Hrvatsku prošli tjedan. Tom će prilikom s dokumenta biti skinute sve nepoznanice.

Ono što se zasad zna više je vezano uz sudbinu Ivana Čermaka i Mladena Markača, suoptuženika Ante Gotovine. Naime, njih dvojica će se, prema onome što su sami izjavili, pojaviti pred Haaškim sudom u terminu koji je, doznaje Vjesnik, dogovoren s dvojicom optuženih generala i Haaškim sudom, odnosno tamošnjim tužiteljstvom. Zna se da zbog takvog stava optuženika neće biti primijenjen uhidbeni nalog i da u njihovoj pratnji neće biti hrvatskih policajaca i službenih osoba. Njih dvojica će redovnom linijom nacionalnog avioprijevoznika u pratnji svojih odvjetnika stići u Haag i pojaviti se na mjestu gdje ih »preuzimaju« službene osobe haaškog tribunala.

Uza sva nastojanja, Vjesnik nije mogao dalje prodrijeti u sadržaj optužnice. Navodi Carle del Ponte tiču se proširenja optužnice protiv Ante Gotovine te optuživanja Ivana Čermaka i Mladena Markača za odgovornost koju sva trojica imaju u okviru akcije »Oluja« i događaja nakon nje. Iz izvora bliskih Vladi Vjesnik je saznao da će se na konferenciji za novinare u ponedjeljak i taj dio tajnosti skinuti s optužnice, pa će se točno znati je li istina da taj dokument tereti, između ostaloga, trojicu generala za smrt 150 osoba ubijenih u vrijeme i nakon »Oluje« u »južnom sektoru«.

Nervoza s kojom se čeka službena potvrda optužnice donekle je razumljiva. Naime, vijest o dolasku optužnog akta procurila je mimo volje ministrice pravosuđa, pa je ona, čuvajući obveze preuzete u dogovoru i s Haagom i s dvojicom optuženika, bila prisiljena službeno demantirati da je optužnica stigla.

U pozadini svega kreće, međutim, još jedna vrlo teška haaška priča. Budući da je general Markač za svojeg svjedočenja pred istražiteljima haaškog tužiteljstva u Zagrebu, u jesen 2002. godine, svjedočio u kontekstu akcije »Medački džep«, njegova pojava na optužnici za »Oluju« mogla bi izazvati novi potres. On se zove nova haaška optužnica za »Medački džep«, ali s glavnom ulogom optuženika namijenjenoj umirovljenom admiralu Dovoru Domazetu Loši. On je već početkom jeseni prošle godine bio vrlo iznenađen što se njegovo ime spominje u kontekstu novih haaških optužnica. Međutim, dobro se zna da se Domazeta ispitivalo u okolnostima iste akcije u Lici, a prije »Oluje«.

Budući da je general Markač drugi put svjedočio, u statusu osumnjičenika, činilo se da Domazet ispada iz te igre. Sad bi se, kažu upućeni, lako moglo dogoditi da ulogu u optužnici za »Medački džep« preuzme upravo Domazet, Markač je »preseljen« u optužnicu za »Oluju«, a u cijelom slučaju akcije u Lici mogao bi se pojaviti kao svjedok.

Krugovi bliski Haagu navode, pak, Vjesniku i jednu u Hrvatskoj pomalo zaboravljenu činjenicu. Ona se odnosi na zagrebačko ispitivanje Mirka Norca, generala koji u riječkom zatvoru čeka pravomoćnost presude u svojem slučaju. Norca su haaški istražitelji također ispitivali za okolnosti događaja u Medačkom džepu.

Iz odvjetničkih krugova stiže, pak, i upozorenje da bi najnovije otvaranje spekulacija o bivšemu ministru policije Ivanu Jarnjaku, kao novom ili optuženiku ili osumnjičeniku, mogli nanijeti štetu postupcima koji se vode protiv poznatih optuženika, odnosno zakomplicirati sve buduće poslove vezane uz onu jednu jedinu optužnicu. Iz tih krugova, a i bivših službenih osoba zaduženih za kontakte s Carlom del Ponte, saznaje se da se tužiteljica u jednoj od točaka dugo držala riječi koju je dala hrvatskoj strani, i ta je riječ ostala čvrstom do dana današnjega. Riječ je o tvrdnji da preostale optužnice protiv Hrvata iz Hrvatske neće obuhvaćati nekadašnje nositelje civilnih funkcija. Jarnjak je kao civil bio ministar policije, pa je, dakle, i gotovo nemoguće da se pojavi u generalskom društvu optuženika.

Pravni stručnjaci cijelu tu priču o insinuacijama na Jarnjakov račun potkrepljuju i činjenicom da bi njegovo ispitivanje u statusu osumnjičenika značilo kako tužiteljstvo otvara novi predmet. Ta je mogućnost gotovo isključena jer je na djelu, po raznim osnovama, izlazna strategija i tužiteljstva i Suda. Ona navješćuje, kako Vjesniku kažu upućeni, da bi nakon ponedjeljka moglo biti s više sigurnosti potvrđeno i to da će Ivan Čermak i Mladen Markač nakon danog iskaza o optužnici biti pušteni natrag u Hrvatsku gdje će čekati početak suđenja. S obzirom na to da se već od ranije ista pozicija Rahima Ademija vezuje uz mogućnost da mu se sudi pred hrvatskim sudom, Vjesniku je diskretno spomenuto da bi se ta praksa mogla lako proširiti i na Čermaka, odnosno Markača.

Vrlo zanimljiva reakcija na cijeli slučaj uslijedila je iz stožera branitelja Ante Gotovine. Vjesniku je odatle poručeno da njihov branjenik i dalje ostaje pri svojim ranijim tezama o nepredavanju i neodlasku u Haag. Na pitanje zašto Gotovina, u slučaju da je iz dijela optužnice protiv njega otpalo optuženje za genocid, ne ostvari svoje obećanje te da za konkretna, individualna optuženja ne dokaže svoju nevinost pred Haagom, nije se mogao dobiti odgovor.

Naime, krug Gotovininih branitelja ne želi se zalijetati sve dok u formalnom smislu ne budu upoznati sa sadržajem te nove optužnice. A to bi im moglo biti omogućeno već ovaj tjedan, jer u Haagu su Vjesniku potvrdili da će nakon formalne potvrde o optužnici i dolaska dvojice generala u Haag cijeli dokument biti objavljen na internetskim stranicama Suda.

Andrea Latinović i Vlado Rajić