Vjesnik: 08. 03. 2004.

Vukovarski HHO potvrdio da su haaški istražitelji već nekoliko dana u Vukovaru

Voditelj Ureda HHO-a u Vukovaru Saša Lalić rekao je u razgovoru za »Vjesnik« da istražitelji istražuju nestanak dvadesetak građana srpske nacionalnosti u ljeto 1991. čija je sudbina i danas nepoznata, a s čime se povezuje ime Tomislava Merčepa

VUKOVAR, 7. ožujka - Protekli je tjedan u Vukovar stigla skupina istražitelja Haaškog suda da bi detaljnije ispitala događaje iz ljeta 1991. godine, prije početka Domovinskog rata, kada je nestalo dvadesetak građana srpske nacionalnosti čija je sudbina i danas nepoznata.

Voditelj Ureda Hrvatskoga helsinškog odbora u Vukovaru Saša Lalić potvrdio je u razgovoru za Vjesnik da su haaški istražitelji u Vukovaru te da se u subotu popodne s njima sastao.

»Sve što vam trenutačno mogu reći jest da su u Vukovar stigli da bi istražili ratne zločine iz 1991. godine. O konkretnim razlozima još uvijek ne mogu govoriti«, kazao je Lalić.

Budući da je baš vukovarski ured HHO-a prije godinu i pol dana predočio policiji i vukovarskom županijskom državnom odvjetništvu dokazni materijal o nestanku vukovarskih Srba, lako se da povezati koji je razlog dolaska haaških istražitelja.

»Obitelji nestalih obratile su se našem uredu da bi se doznala sudbina njihovih bližnjih. Jer, ti su ljudi odvedeni prije 13 godina i od onda ih nitko više nije vidio«, kazao je Lalić.

Riječ je o dokumentaciji o nasilnom odvođenju dvadesetak hrvatskih državljana srpske nacionalnosti s područja Vukovara do koje su došli predstavnici HHO-a uzimajući izjave nekoliko stotina Vukovaraca, kao i nekolicine očevidaca. Gotovo u svim iskazima svjedoka ovih odvođenja spominje se ime Tomislava Merčepa koji je nakon prvih demokratskih izbora 1990. godine izabran za predsjednika Odbora Hrvatske demokratske zajednice za općinu Vukovar, te tajnika za Narodnu obranu općine Vukovar. Izravno je, pak, imao pod svojom kontrolom i postrojbe ZNG-a te policije.

Njegovo se ima spominje i u knjizi o nestalim Srbima u Vukovaru i hrvatskom Podunavlju pod naslovom »Vaš lik - naš put«, u izdanju »Udruženja porodica nestalih i nasilno odvedenih lica«, u kojoj su obitelji nestale Stane Andrić, Miodraga Slavka Dalmatinca, Vlade Skeledžije, Mladena Mrkića, Ljubomira Markovića, Dušana Dedića i drugih navele da su ove civile u srpnju 1991. godine iz njihovih kuća odveli pripadnici Zbora narodne garde predstavivši se kao »merčepovci«.

Doznajemo da haaške istražitelje posebno zanima tadašnje djelovanje Tomislava Merčepa, kao i razlozi nagle odluke državnog vrha u kolovozu 1991. godine o njegovoj hitnoj smjeni i prelasku u Zagreb na funkciju pomoćnika ministra unutarnjih poslova. Posebice stoga što je netom prije njegove smjene državnom vrhu tadašnji povjerenik Vlade za Vukovar Marin Vidić Bili uputio pismo u kojem se navodi da je Merčepovim imenovanjem došlo do uzurpacije vlasti i koncentracije funkcija u jednoj osobi.

U pismu također stoji da se Merčep okružio ljudima sumnjivog morala, bivšim kriminalcima s kojima je preuzeo nadzor nad svime u općini Vukovar, a navode se i bespravni upadi u privatne stanove, pljačke, nasilno privođenje na saslušanja, pa čak i egzekucije.

Za svog nedavnog boravka u Vukovaru Merčep je na upit da prokomentira medijske napise o mogućnosti podizanja haaške optužnice na njegovo ime, kratko prokomentirao da »njegovo ime sigurno nikad nije bilo zanimljivo Haagu i haaškim istražiteljima«.

Maja Sajler