Vjesnik: 12. 03. 2004.

Generali Čermak i Markač u haaškom pritvoru, u petak prvi put na Sudu

Glasnogovornik Haaškog suda Jim Landale pozdravio je izručenje optuženika / Generale je u zagrebačkoj zračnoj luci ispratilo tristotinjak branitelja, specijalaca i ratnih invalida / Odvjetnik Čedo Prodanović vjeruje da će Tribunal vrlo brzo odlučiti da Čermak i Markač do početka suđenja budu na slobodi / Šeparović vidi cijeli slučaj »kao obranu Hrvatske, ali pravnim sredstvima pred Sudom u Haagu«

ZAGREB, 11. ožujka – Generali Ivan Čermak i Mladen Markač stigli su u pritvor Haaškog suda u Scheveningenu nakon što su se predali nizozemskoj policiji poslije slijetanja zrakoplova Croatia Airlinesa u Amsterdam, potvrdio je za Hinu glasnogovornik Haaškog suda Jim Landale.

»Pozdravljamo izručenje dvojice optuženika, to je pozitivan korak«, ocijenio je Landale potez hrvatske vlade, dodajući kako očekuje nastavak suradnje.

Istaknuo je da je prvo pojavljivanje optuženika na sudu zakazano za petak u 14.30 sati. Na statusnoj sjednici Suda Čermak i Markač izjasnit će se o krivnji prema točkama optužnice, a njihovi će odvjetnici predati zahtjev da ih se pusti na slobodu do početka suđenja uz pisana jamstva hrvatske vlade.

A u četvrtak ujutro u zagrebačkoj zračnoj luci, petnaestak minuta poslije osam sati, tristotinjak branitelja, specijalaca i ratnih invalida, te suboraca dvojice generala otpjevalo im je hrvatsku himnu »Lijepa naša« i ispratilo ih na put u Haag.

U pratnji generala bili su Čermakov odvjetnik Čedo Prodanović i Markačevi branitelji Goran Mikuličić i Miroslav Šeparović, te pomoćnik ministrice pravosuđa za odnose s Haagom Jakša Muljačić. Mikuličić je otputovao u Haag iako je njegova uloga u obrani bila zamišljena kao zagrebačka pravna potpora jer Šeparović još nema haašku odvjetničku licencu.

Markač je stigao na zagrebački aerodrom u pratnji trojice prijatelja oko 6.30 sati. Desetak minuta kasnije s došao je Ivan Čermak s obitelji. U međuvremenu hodnici su se ispunili velikim grupama branitelja, predstavnika udruga ratnih vojnih invalida, a pristigla je i posebna postrojba Markačevih specijalaca.

U toj gužvi zamijećeni su generali Miljenko Crnjac, Marinko Krešić, Ljubo Ćesić, Milenko Filipović i Slobodan Praljak, bivši ministar policije Ivan Penić i bivši čelnik Hvidre Marinko Liović. Bio je tu i gospodarstvenik Mladen Vadriš i jedan od direktora Čermakovih poduzeća Nenad Porges.

U VIP-salonu zračne luke optuženicima i okupljenima obratio se i vojni ordinarij Juraj Jezerinac. Novinari su tek naknadno moglo ući u taj prostor, a to prisutni nisu srdačno pozdravili dobacujući: »Evo te novinarske bande, da nisu pisali tako kako jesu, ne bi danas Čermak i Markač morali u Haag«.

U izjavama odvjetnici optuženih bili su vrlo škrti. Prodanović je rekao da »nije njihova uloga o optužbama razgovarati za medije, već isključivo pred Sudom« pridodavši kako se nada da će »Tribunal vrlo brzo odlučiti da se Čermak i Markač do početka suđenja nađu na slobodi«.

Šeparović vidi cijeli slučaj »kao obranu Hrvatske, ali pravnim sredstvima pred Sudom u Haagu«, vjerujući da će se »okončanjem postupka uspjeti dokazati dostojanstvo i generala i njihovih suboraca, pa onda i povijesno dostojanstvo Hrvatske u Domovinskom ratu i njegovim rezultatima«.

Čermak: Odlazim ogorčen, optužnica je apsurdna

»Odlazim u Haag ogorčen. Optužnica je apsurdna, jer se obrambenu i pobjedničku vojsku tim dokumentom proglašava počiniteljem i dijelom zločinačke skupine. No, general Markač i ja previše volimo Hrvatsku da ne bismo spremno podnijeli žrtvu dokazivanja pred Bogom i pred sobom da to nije povijesna istina i da smo obojica nevini u odnosu na navode iz optuženja. Ostaje mi samo nada da će Sud biti fer prema nama, jer smo obojica dosad u kontaktima s istražiteljima pokazali da smo spremni na suradnju i na - istinu«, izjavio je Ivan Čermak za Vjesnik odmah nakon dolaska u zagrebačku zračnu luku.

Markač: U Haagu ću reći da zločin nije bio cilj »Oluje«

»Došlo je vrijeme da se na sve spekulacije o karakteru i ulozi Domovinskog rata u obrani Hrvatske stavi točka. Logično je da odlazim u Haag, jer ipak sam zapovijedao postrojbama, sudjelovao u obrani zajedno s hrvatskim građanima kao njihov pretpostavljeni. U Haagu želim dati do znanja da zločin nije zapovijeđen ni iz kakve zločinačke skupine, da zločin nije bio cilj operacije "Oluja". Uvjeren sam da će Sud svojom završnom odlukom odati priznanje braniteljima i građanima Hrvatske koji su u "Oluji" branili i obranili Hrvatsku. Jer, došlo je vrijeme da se povijest Domovinskog rata piše u Hrvatskoj i da svaki čovjek u zemlji može na tu povijest biti ponosan«, rekao je Mladen Markač Vjesniku došavši prvi na Pleso.

Vlado Rajić