Večernji list: 16. 03. 2004.

BOJKOT - VELEPOSLANIK U NIZOZEMSKOJ U VRIJEME NOVIH HAAŠKIH OPTUŽNICA ZAOBILAZIO PREDSJEDNIKA

Predsjednik Mesić nije dobio tri bilješke iz Haaga

Bojkot Mesića nije nova pojava. Neki su veleposlanici takvu praksu imali i u vrijeme premijera Račana

U tihoj informativnoj blokadi Stipe Mesića prednjači navodno Frane Krnić, hrvatski veleposlanik u Nizozemskoj. Tako barem tvrde neslužbeni diplomatsko-politički izvori, koji su izvijestili Večernji list da neka veleposlanstva uskraćuju informacije predsjedniku Republike. U veljači i ožujku, razdoblju koje je proteklo u znaku novih haaških optužnica - protiv umirovljenih generala Čermaka i Markača - u Hrvatsku su, s Krnićevim potpisom, stigle najmanje tri službene "bilješke", sadržaj kojih se odnosio na djelovanje Međunarodnog kaznenog suda. Prema njihovu zaglavlju, upućene su samo premijeru Sanaderu, ministru Žužulu i ministrici pravosuđa Vesni Škare-Ožbolt. Krnić je propustio te "bilješke" nasloviti na šefa države koji je, prema hrvatskom Ustavu, zadužen za sukreiranje hrvatske vanjske politike. Izvješća hrvatskog veleposlanstva u Nizozemskoj iznimno su važna za vanjskopolitičku orijentaciju jer o Haaškom tribunalu bitno ovisi međunarodni status Hrvatske.

Prešutna potpora MVP-a

Prema istim izvorima Večernjeg lista, diplomatski bojkot Mesića ne događa se, čini se, bez potpore, barem prešutne, MVP-a. Jer postoji cijela gomila stranica vanjskopolitičkih analiza što ih izrađuju službe MVP-a, koje također do Mesića ne dolaze.

- Bojkot Mesićeva ureda nije nova pojava. Neki su veleposlanici takvu praksu imali i u vrijeme premijera Račana. Bili su to najčešće diplomati iz SDP-ove kadrovske kvote pa su smatrali da su premijeru, usto, pedsjedniku SDP-a, dužni više biti lojalni nego predsjedniku države, koji je potekao iz HNS-a - objašnjavaju stručnajci za zakulisne igre na domaćoj stranačkoj sceni.

Utoliko slučaj nizozemskog veleposlanika nije tipičan. Frane Krnić diplomat je iz vremena komunizma. Karijeru je počeo u Beogradu, u Saveznom sekretarijatu za vanjske poslove, a nakon raspada Jugoslavije postao je hrvatski veleposlanik u Čileu, zatim u Španjolskoj. Malo prije odlaska u Nizozemsku obnašao je dužnost predstojnika Vladina ureda za suradnju s Haagom. S obzirom na kontinuitet veleposlaničkih dužnosti, dalo bi se zaključiti da ga ne zanimaju ni ideologije ni stranačka pripadnost njegovih diplomatskih šefova.

Reagirao samo IDS

Na vijest o bojkotu Mesićeva ureda zasada se reagiralo samo iz oporbenih redova. Damir Kajin, potpredsjednik IDS-a, pozvao je nekadašnju koaliciju pet stranaka da podrže novu predsjedničku kandidaturu Stipe Mesića budući da ovaj bojkot dokazuje da sa Sanaderom i HDZ-om nije u tako idiličnim odnosima kako se to javno čini.

Jasna Babić

Potvrda iz Ureda predsjednika

U Uredu predsjednika jučer su odlučili i službeno reagirati na tihi bojkot predsjednika Mesića. - Uopće ne odbacujemo mogućnost da se Uredu predsjednika uskraćuju izvješća iz nizizemskog veleposlanstva, ali to ne možemo potvrditi jer nemamo mehanizam to doznati - izjavila je za "Večernji list" Danijela Barišić, glasnogovornica Stipe Mesića, predsjednika Republike. To je zasad prvo i jedino službeno očitovanje na vijest o diplomatskom bojkotu njegova ureda, što ga posljednja tri mjeseca provodi dio hrvatskih veleposlanika.