Novi list: 17. 03. 2004.

Profesionalac ili »profesionalac« na čelu POA-e

Jasmin KLARIĆ

Na prvi pogled je doista sve O.K. Mlad čovjek, u ranim tridesetim, uredne, kratko podšišane frizure, discipliniran, čak toliko da nije htio ništa izjavljivati dok ne bude službeno imenovan. Gotovinu bi, rekao je iza zatvorenih vrata, uhitio, a novinare nikad ne bi prisluškivao, osim ako ne bi imao iznimno čvrste dokaze da ugrožavaju nacionalnu sigurnost.

Novi ravnatelj Protuobavještajne agencije, Korčulanin Joško Podbevšek pokazao se u tako dobrom svjetlu da se oko njega čak nisu uspjele posvaditi ni domaće političke stranke – i HDZ-ovi i SDP-ovi članovi Odbora za nacionalnu sigurnost i unutarnju politiku su, eto, podržali Podbevšekovo imenovanje. Da sve ne bi ipak bilo blago poput kamilice, potrudili su se IDS i HSP, čiji su odbornici ipak bili suzdržani pri glasanju o Podbevšeku. Kako je rekao HSP-ovac Pero Kovačević, pravašima nije baš jasno kako čovjek koji ima tek četiri godine radnog iskustva može obavljati tako odgovornu dužnost čelnika obavještajnih službi. Opet, dobri poznavatelji te problematike ukazuju na to da Podbevšek sigurno ne bi proveo posljednje tri godine kao obavještajni operativac u Mostaru da nije sposoban. BiH je, naime, Hrvatskoj i obavještajno iznimno važna i tamo se valjda ne bi slalo makar koga.

No, iza Podbevšekovog suverenog premijernog nastupa ipak se vuče duga sjena Franje Tureka, dosadašnjeg ravnatelja POA-e. Njegovo micanje je navodno naručeno iz Haaga, jer da se nije dovoljno napravilo na uhićenju Gotovine. Ako je to istina, zašto Turek nije otpušten iz službe? A ako nije, zašto je šutke pristao na to da i on bude kolateralna žrtva u poboljšanju odnosa s Haagom?

I ima li ikakve veze s Turekovom smjenom činjenica da je Podbevšekov otac čelnik lokalnog HDZ-a na Korčuli i navodno dobar prijatelj HDZ-ovog moćnika Luke Bebića?