Vjesnik: 27. 03. 2004.

Novinari upali u mrežu prisluškivanja stranih diplomata

Je li Protuobavještajna agencija prisluškivala Ivu Pukanića da bi došla do Ante Gotovine ili jer je upao u »obradu« britanskog veleposlanika Nicholasa Jarrolda i zagrebačkog šefa haaških istražitelja Thomasa Osorija? / Zašto Davor Butković i Ivan Zvonimir Čičak, koji su se javno požalili na POA-in nadzor, nisu podnijeli predstavke Vijeću za civilni nadzor tajnih službi?

ZAGREB, 26. ožujka – Dobiva li slučaj prisluškivanja šestorice novinara, što ga je navodno provodio bivši šef Protuobavještajne agencije (POA) Franjo Turek, i međunarodnu dimenziju?

Novi broj tjednika Feral Tribune otkriva da su u sklopu POA-ine akcije nadziranja, uglavnom britanskih diplomata, novinari upali u akciju prisluškivanja te da će, s obzirom na tu dimenziju, i Vijeće za civilni nadzor tajnih službi dobiti od POA-e objektivne podatke. Dodatni je element u cijeloj priči građanska predstavka četvorice novinara koji su se požalili da ih je POA nezakonito obrađivala i da je tako dobivene podatke Franjo Turek prezentirao u Vladi i Uredu predsjednika.

Feralove navode potvrđuje i Ivo Pukanić, direktor »Nacionala«, jedini novinar koji je objavio razgovor s odbjeglim haaškim optuženikom Antom Gotovinom. Pukanić je u iscrpnom članku prije dva tjedna napisao da je POA-a snimila razgovor jednog dužnosnika bivše vlade s jednim diplomatom, u kojem se tvrdilo da je Gotovina u Hrvatskoj, ali da hrvatske tajne službe priječe da se on privede pravdi.

Lani je glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte, u non paperu veleposlanicima EU-a akreditiranim u Zagrebu, upozorila da su se hrvatske sigurnosne službe otele Vladinoj kontroli u »slučaju Gotovina«. Nakon te konstatacije, premijer Račan je rekao da će tražiti žurnu istragu.

Prethodno je otkriveno, uz objavljene faksimile, da je POA u travnju prošle godine špijunirala visoke dužnosnike francuskog veleposlanstva u Zagrebu, ne bi li doznala francuski stav o britanskom zahtjevu da se tadašnjim saborskim zastupnicima Iviću Pašaliću i Ljubi Ćesiću Rojsu zabrani ulazak u zemlje EU-a zbog sumnji da pomažu Gotovini.

Njemački je veleposlanik Gebhard Weiss u jednom intervjuu kazao kako bi on, da se nešto slično dogodilo njegovu veleposlanstvu, svoju zemlju izvijestio da bilateralni odnosi s Hrvatskom i nisu na nekoj razini.

Direktor »Nacionala«, koji je otvorio hajku na novinare koji su navodno špijunirali za strane tajne službe i domaće obavještajno podzemlje, više je puta javno upirao prstom na britansko veleposlanstvo u Zagrebu, ocjenjujući nekorektnim njegov stav u »slučaju Gotovina«.

Pukanić je napisao da se, nakon razgovora s generalom Gotovinom, javio Nicholasu Jarroldu, donedavnom britanskom veleposlaniku u Zagrebu, s pitanjem kome bi mogao prenijeti Gotovininu poruku vezanu uz njegov status na Haaškom sudu. Prema Pukanićevim riječima, Jarrold ga je spremno primio u svojoj rezidenciji i povezao ga sa šefom haaških istražitelja u Zagrebu, Thomasom Osorijem.

Navodno je Osorio pribilježio Gotovinine uvjete koje je prenio Pukanić, ali na kraju Carla del Ponte na njih nije pristala, pa je Pukanić procijenio da su Jarrold i Osorio »odigrali prljavo«.

Zasad nije jasno je li tadašnja POA-a nadzirala i Pukanića, preko kojeg je mogla doći do Gotovine, kao i doznati što misle britansko veleposlanstvo ili Ured haaških istražitelja u Zagrebu.

U priči o nadzoru stranih diplomata, preko kojih su novinari upali u mrežu prisluškivanja, malo je čudno da od šestorice navodno prisluškivanih novinara dvojica – Davor Butković i Ivan Zvonimir Čičak (Jutarnji list), nisu podnijeli predstavke Vijeću za civilni nadzor tajnih službi, a javno su izrazili sumnju da su prisluškivani.

Butković nikad nije krio svoje kontakte sa stranim diplomatima. Posebno je isticao prijateljstvo s bivšim veleposlanikom SAD-a Williamom Montgomeryjem.

Čičak pak nije krio veze s Uredom glavne haaške tužiteljice, pa tako nije demantirao ni nagađanje da je posredovao između Carle del Ponte i Ive Sanadera da bi se popravili odnosi haaškog tužiteljstva i hrvatske vlade. Uza to, Čičak je nedavno izjavio kako pouzdano zna da su njegovu informaciju, da je Gotovina u listopadu prošle godine viđen u Rimu, ispitivale i hrvatske tajne službe i Ured haaške tužiteljice, i da je nakon te provjere uslijedio blaži odnos tužiteljice prema Hrvatskoj.

Željko Peratović