Novi list: 30. 03. 2004.

PREDSJEDNIK REPUBLIKE ŽALI SE NA MANJAK SURADNJE S MINISTARSTVOM VANJSKIH POSLOVA

Mesić: MVP me ne pita o novim veleposlanicima

Ravnatelj bolnice u staljinizmu je bila politička funkcija, ali u nas ne može biti, kaže Mesić, protiveći se ovakvoj smjeni ravnatelja ministra zdravstva

ZAGREB – Predsjednik Republike Stjepan Mesić požalio se jučer na manjak suradnje s Vladom u stvaranju vanjske politike preciziravši da su potrebniji češći susreti s premijerom i ministrom, kao i da bi ga Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) trebalo detaljnije konzultirati kada imenuje veleposlanike.

S MVP-om nismo do kraja razriješili problem konzultacija o novim veleposlanicima. To bi trebalo rješavati već kod inicijative jer je na kraju procedure teško nešto mijenjati, kazao je predsjednik Mesić u emisiji Hrvatskoga radija »S predsjednikom na kavi«. Ustvrdio je također da su potrebniji češći sastanci s ministrom i premijerom o vanjskoj politici, a posredno je priznao i da su mu neka veleposlanstva uskraćivala diplomatska izvješća. »Sada dobivam više izvješća«, kazao je Mesić, aludirajući na novinska izvješća o tome, ne želeći precizirati koji su mu veleposlanici uskraćivali izvještaje.

Govoreći o smjenama nove vlasti, Mesić se zauzeo za donošenje zakona koji će precizirati tko poslije izbora biva smijenjen, suprotstavljajući se potezima ministra zdravstva. »Ravnatelj bolnice jest bila politička funkcija, ali u staljinizmu, a kod nas ne može biti, osim ako tako ne propišemo u zakonu«, odgovorio je Mesić na Hebrangovu tvrdnju. O smjeni ravnatelja Paladina i Martinca Mesić je, naglasivši da govori »kao građanin«, kazao ovako: »Prvo su prozvani, a onda se išlo na smjenu. A prvo bi trebalo utvrditi krivnju, pa tek onda ići na smjenu. Sve je u tom slučaju napravljeno obrnuto«. Upitan o ocjeni javnosti, koja Hebranga i Žužula ocjenjuje negativno, Mesić je kazao da bi premijer, nastavi li se takav trend, »trebao razmisliti«.

Ocjenjujući prvih sto dana Vlade, Mesić je kazao da je uspjela uvjeriti svijet i domaću javnost da ostaje pri strateškim ciljevima učlanjenja u EU i NATO, ali da nije pokrenula gospodarstvo. U tom smislu, i ovogodišnji je proračun »skroman«, a predsjednik se zauzima za oporbeni prijedlog više stopa PDV-a umjesto jedne stope od 20 posto.

Dopuštam da su novinari bili u dodiru s praćenim osobama

Predsjednik je jučer neizravno potvrdio da je POA pratila novinare, rekavši da »dopušta da je netko od novinara bio u dodiru s nekim tko je praćen«, ali je ustvrdio da novinare same POA nije pratila.

»Kad bi netko došao s izvješćem da nekoga prisluškuje, sigurno bih reagirao, ali o tome nikada nije bilo riječi«, kazao je Mesić, dodajući da »službe moraju pratiti obavještajce«. Po njegovim riječima, novinari su mogli potpasti pod obradu POA-e zato što su razgovarali s nekim koga je ta služba ocijenila obavještajcem. Mesić je također kazao da »ne bi bilo dobro pratiti diplomate«, nego »samo one koji rade jedan drugi posao«, a »takvi prate jedni druge«.

Mesić: Interveniram na Vrhovnom sudu

Predsjednik je kazao da »i sam intervenira na Vrhovnom sudu«. »I sam interveniram Vrhovnom sudu, odnosno moj ured – napišemo im dopis ako nam građani napišu da im se predmet dugo zadržava na sudu«, kazao je Mesić, govoreći o sporosti sudova. On drži da bi ministrica pravosuđa trebala rasteretiti sudove onih predmeta koje mogu riješiti arbitražni ili prekršajni sudovi te bilježnici.

Boris PAVELIĆ