Vjesnik: 30. 03. 2004.

Hoće li Franjo Drlje podijeliti odgovornost s nadređenima

Joško Morić niječe da je zaustavio kriminalističku istragu u Gruborima / Grupom specijalaca koja je ušla u Grubore zapovijedao Franjo Drlje / Kako je moguće da se sustav koji je devet godina znao tko je odgovoran za zločin u Gruborima boji jednog čovjeka čije se ime tek nedavno prvi put pojavilo u javnosti?

ZAGREB, 29. ožujka – Haaška istraga o masakru šestero civila, staraca srpske nacionalnosti u kninskom selu Grubori 25. kolovoza 1995. prouzročila je prve potrese u domaćoj javnosti, a mogla bi se nezgodno odraziti i na eventualni domaći pravosudni postupak. Nedavno je u medije procurilo da je jedan od bivših rukovodećih ljudi policije u Kninu S. B., svjedočeći pred haaškim istražiteljima, kazao da ga je Joško Morić, kao pomoćnik ministra policije Ivana Jarnjaka, nazvao i spriječio istragu o masakru u Gruborima. Navodno mu je rekao da ne gura nos tamo gdje mu nije mjesto i da će očevid u Gruborima obaviti specijalna policija. S. B. je navodno prosvjedovao protiv takve Morićeve zapovijedi pa je ubrzo povučen iz Knina i umirovljen.

Joško Morić, danas potpredsjednik DC-a, negirao je navode koje su mediji objavili o S. B.-ovu svjedočenju, naglasivši da je upravo on zapovjedio da kriminalistička policija obavi očevid u Gruborima.

Morić se pozvao i na svoj nedavni razgovor s haaškim istražiteljima, ustvrdivši da ga nisu pitali za navodno zaustavljanje kriminalističke istrage u Gruborima. On je siguran da dokazi o provedenom očevidu moraju postojati u nekom državnom arhivu.

Analitičari, međutim, primjećuju da Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku, koje je prije dvije godine otvorilo istragu o zločinu u Gruborima, od policije nikada nije dobilo materijale o spomenutom očevidu.

Zločin u Gruborima spominje se, među inima, i kao dio haaških optužnica protiv odbjeglog generala Ante Gotovine, dvojice umirovljenih generala koji su se dobrovoljno predali Haaškom sudu, Mladena Markača i Ivana Čermaka, a navodno je bio i temom razgovora haaških istražitelja sa saborskim zastupnikom Ivanom Jarnjakom, bivšim ministrom policije.

Mediji koji podržavaju obranu Gotovine i Čermaka nedavno su se potrudili za masakr u Gruborima okriviti Franju Drlju, jednog od zapovjednika u ATJ Lučko. U vrijeme zločina Drlje je zapovijedao malom postrojbom pripadnika specijalne policije koja je – prema izvješću Josipa Ćelića, tadašnjeg zapovjednika ATJ Lučko – ušla u Grubore.

Pripadnici UN-a su 25. kolovoza 1995. zabilježili registarske pločice specijalaca koji su ušli u Grubore, nakon čega se čula pucnjava, a uskoro je 20 kuća gorjelo.

Krugovi bliski Gotovini, Markaču i Čermaku sad svu krivnju prebacuju na Drlju, opravdavajući njegovo neprocesuiranje strahom da mu se ne zamjere, jer je navodno jako nasilan.

Kako je moguće da se sustav koji je devet godina znao tko je odgovoran za zločin u Gruborima boji jednog čovjeka čije se ime tek nedavno prvi put pojavilo u javnosti?

Iz kruga Drlji bliskih osoba ne negiraju njegov udio u onome što se dogodilo u Gruborima i ujedno upozoravaju da taj specijalac iz slavonskog sela Ivankovo nikad ništa nije poduzimao bez zapovijedi nadređenih.

»Iz objavljena Ćelićeva izvješća vidljivo je da se masakr u Gruborima dogodio u sklopu akcije "čišćenja terena" za siguran prolaz "Vlaka slobode", kojim je predsjednik Tuđman iz Zagreba preko Knina putovao u Split. Drlje je volio predsjednika Tuđmana, na njegov poziv se još u kolovozu 1990. prijavio u hrvatsku policiju koja se formirala na Šimunskoj cesti u Zagrebu, i da mu je netko od nadređenih bilo što zapovjedio u vezi sa sigurnosti predsjednika Tuđmana, on bi to napravio«, uvjerava nas jedan od Drljinih poznanika.

Dodaje da je Drlje za vrijeme akcije »Maslenica« na svoju ruku zauzeo jednu kotu koju su držale paravojne »krajinske« postrojbe, zbog čega je suspendiran na godinu dana.

»Iz toga se vidi da se nadređeni nisu bojali Drlje i da su ga kažnjavali samo za ono što im nije odgovaralo. Bude li on određen za žrtvenog jarca da bi se od odgovornosti izvukli drugi, Franjo Drlje će sigurno taj teret podijeliti s drugima«, zaključio je izvor blizak specijalcu, medijski osumnjičenom za izravnu odgovornost u masakru šestero staraca u Gruborima.

Željko Peratović