Vjesnik: 01. 04. 2004.

Za pozitivno mišljenje Europske komisije potreban je pomak u slučaju Gotovina

Veleposlanik Europske komisije u Zagrebu Jacques Wunenburger izjavio je da će Europska komisija pričekati mišljenje Haaškoga suda i glavne tužiteljice Carle del Ponte o hrvatskoj suradnji / Nakon toga, kaže Wunenburger, svi su scenariji mogući - avis može biti pozitivan, može biti pozitivan ali uvjetovan, a može biti i odgođen

ZAGREB, 31. ožujka – Mišljenje Europske komisije o hrvatskoj kandidaturi za punopravno članstvo u Europskoj uniji, odnosno odluka o kandidatskom statusu Zagreba ovoga proljeća ovisi o procjeni glavne tužiteljice Haaškoga suda Carle del Ponte surađuje li Hrvatska u potpunosti s Haaškim sudom. Ta formulacija odnosi se ponajprije na »slučaj Gotovina« i na sposobnosti hrvatske vlasti da pokaže vjerodostojne dokaze kako je učinila sve da bi bio uhićen haaški bjegunac Ante Gotovina, rečeno je Vjesniku iz nekoliko diplomatskih izvora. To je u srijedu ponovio i šef delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Jacques Wunenburger.

Dok europska diplomacija šuti, hrvatska strana tvrdi kako je pružila sve dokaze da Gotovina nije u Hrvatskoj. »Avis će biti objavljen u drugoj polovici travnja i vjerujem da će biti pozitivan«, izjavila je ministrica europskih integracija Kolinda Grabar Kitarović

Kad je riječ o hrvatskom avisu ništa se nije promijenilo. Za avis je važno nekoliko političkih pitanja, a jedno od njih je suradnja s Haaškim sudom. Mišljenje Europske komisije bit će završeno ovoga proljeća, a ovisno o procjeni surađuje li Hrvatska s Haaškim sudom u potpunosti ili ne, ovisit će i zaključak Komisije o ispunjavanju političkih uvjeta u avisu, naglasio je Wunenburger.

»Trenutačno čekamo procjenu suradnje koju daje glavna tužiteljica. Dosad je ocjena o hrvatskoj suradnji bila negativna i to je činjenica, odnosno formulacija je da je suradnja nepotpuna. Europska komisija će na kraju u avis upisati svoj zaključak, a kakav će on biti, ovisi o procjeni glavne tužiteljice. Komisiji je stalo da avis bude pozitivan pa će radije pričekati nekoliko dana, ako treba i tjedana, kako bi se moglo ustvrditi da je suradnja s Haagom pozitivna. Kad bismo sada morali napisati konačnu ocjenu, morali bismo se osloniti na posljednje izvješće koje nije dovoljno dobro«, rekao je Wunenburger.

Europska komisija sada čeka ocjenu Haaškoga suda, jer je posljednja koju je izrekla tužiteljica Del Ponte nezadovoljavajuća. U svom posljednjem javnom obraćanju u Europskoj uniji i NATO-u, glavna tužiteljica izrazila je nezadovoljstvo zbog slučaja Gotovina

Veleposlanik Wunenburger kazao je u srijedu kako će Europska komisija pričekati mišljenje Haaškoga suda, odnosno Carle del Ponte kako bi mogla donijeti odluku o razini suradnje Hrvatske s Haaškim sudom. Nakon toga, naglašava Wunenburger, svi su scenariji mogući; avis može biti pozitivan, može biti pozitivan ali uvjetovan, a može biti i odgođen.

Jedino još nije jasno koju će formu glavna tužiteljica odabrati da izvijesti članice Europske unije o razini ispunjavanja Unijinih kriterija jer ona nije obvezna izvještavati EU nego Ujedinjene narode. Mogućnost da to učini u svibnju pred Vijećem sigurnosti UN-a otvorila se posljednjom rezolucijom Vijeća sigurnosti o izlaznoj strategiji Suda kojom se glavna tužiteljica obvezuje na podnošenje izvješća dvaput na godinu. Dosad je to morala činiti samo jednom godišnje.

No, bez obzira na to, glavna tužiteljica uvijek može sazvati brifing za veleposlanike zemalja EU kad god zaželi, što je već dosad i činila.

Bruno Lopandić