Novi list: 01. 04. 2004.

EUROPSKA KOMISIJA I HAŠKO TUŽITELJSTVO IZNOVA PODSJETILI NA KLJUČNU PREPREKU ZA EUROPSKU UNIJU

Avis Europske komisije zbog Gotovine neće biti pozitivan

Ako Carla del Ponte potvrdi punu suradnju Hrvatske, u redu, ali ako ne, avis će samo konstatirati kakvo je trenutno stanje, kazao je jučer novinarima Jacques Wunenburger

ZAGREB – Avis će stići na proljeće, ali neće biti pozitivan – to se dade zaključiti nakon što je voditelj delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Jacques Wunenburger jučer ponovio da pozitivno mišljenje EK o Hrvatskoj ovisi o stavu Carle del Ponte, a njezina glasnogovornica kazala da problem generala Gotovine još nije riješen.

»Europska komisija objavit će avis na proljeće, ali on neće biti pozitivan ako glavna tužiteljica Haškoga suda ne potvrdi da Hrvatska potpuno surađuje sa sudom. Ako Carla del Ponte potvrdi punu suradnju Hrvatske, u redu, ali ako ne, avis će samo konstatirati kakvo je trenutno stanje«, kazao je jučer novinarima Wunenburger.

Na izravno pitanje hoće li u tom slučaju avis biti negativan, Wunenburger je odgovorio kako »ništa nije unaprijed definirano«. »Takav avis može biti negativan, uvjetovan, odgođen... Ne znam«, odgovorio je Wunenburger.

Hartmann: Pozitivnih pomaka ima

Glasnogovornica Haškoga suda Florance Hartmann kazala nam je jučer kako je glavna haška tužiteljica spremna izvijestiti Europsku komisiju, kao i svaku drugu zainteresiranu zemlju surađuje li Hrvatska sa sudom. O tome što bi rekla, glasnogovornica nije rekla ništa nova: pozitivnih pomaka ima, ali slučaj Gotovina nije riješen. »Pozitivnih pomaka ima, ali jedan je problem ostao. Nemamo dovoljno elemenata za zaključak kako u slučaju Gotovina ima pomaka. Carla del Ponte može opisati sadašnje stanje, a EU će na temelju toga odlučiti je li im to dovoljno za pozitivno mišljenje o Hrvatskoj«, kazala je Hartmann.

S onu stranu diplomatsko-pravosudnih finesa, sve to znači samo jedno: ako se slučaj Gotovina ne riješi, Hrvatska ovoga proljeća neće dobiti pozitivno mišljenje o kandidaturi; u lipnju potom neće postati službeni kandidat za EU, i time najvjerojatnije nepovratno gubi šansu da do kraja desetljeća postane članicom EU.

Kompromitiranje vlade

Sve to nije ništa novo; ove, ali i druge hrvatske novine već mjesecima pišu da je rješenje slučaja Gotovina nužan uvjet za svaki daljnji napredak Hrvatske prema EU. Vlada premijera Račana nije slušala ta upozorenja, nego se s Haškim sudom upuštala u jalova politička nadmudrivanja; nova vlada premijera Sanadera postupa neusporedivo mudrije i efikasnije te je, kako se čini, čak i u slučaju Gotovina poduzela nešto više od Račana: smijenila je kompromitiranoga šefa Protuobavještajne agencije POA-e Franju Tureka te pokrenula još neke akcije u potrazi za generalom. Čini se, međutim, da sve to nije osobito impresioniralo Carlu del Ponte. U isto vrijeme, premijer Sanader neslužbenim je kanalima, ali i u nekim službenim izjavama, širio optimizam tvrdeći da će avis biti pozitivan. Tim je možda i svojoj vladi, ali i cijeloj zemlji, činio medvjeđu uslugu, uvjeravajući nas u nešto što se neće ostvariti. Jer ako Europska komisija uistinu objavi uvjetovan ili čak negativni avis, to bi moglo kompromitirati vladu te još više osnažiti protueuropske stavove u javnosti, koji u posljednje vrijeme, zbog raznih razloga, jačaju sve više.

Boris PAVELIĆ