Vjesnik: 03. 04. 2004.

Delić, Mahmuljin, Ganić...

SARAJEVO, 2. travnja – Glavna je haaška tužiteljica Carla del Ponte prije više od dva mjeseca najavila da će haaško tužiteljstvo do kraja 2004. podići osam ili devet optužnica protiv Bošnjaka i Hrvata iz BiH. Dio najave ispunjen je objavljivanjem optužnica protiv bivših političkih, vojnih i policijskih dužnosnika »Herceg-Bosne«, no čini se izvjesnim da će uskoro biti objavljene i optužnice protiv nekoć visoko pozicioniranih službenika bošnjačke administracije koju je predvodio Alija Izetbegović.

Uostalom, nije tajna da je haaško tužiteljstvo vodilo istragu protiv Izetbegovića kao osumnjičenika. Iako je istraga protiv Izetbegovića zbog smrti obustavljena, to nije slučaj i s ispitivanjem ratne uloge nekih od njegovih najbližih suradnika. Zasad je, međutim, nepoznanica tko će sve biti optužen.

Sarajevski dnevnik Oslobođenje, pozivajući se na dobro upućene izvore unutar Vlade Federacije BiH, tvrdi da su potencijalni putnici za Haag Rasim Delić, ratni zapovjednik Armije Republike BiH, Sakib Mahmuljin, bivši zapovjednik Trećeg korpusa te vojske, te Ejup Ganić, nekadašnji član Predsjedništva (bivše) Republike BiH, koji je, uz Izetbegovića, imao ključnu ulogu u civilnom zapovijedanju oružanim snagama.

Tako koncipirane optužnice mogu se činiti logičnima jer bi obuhvatile najodgovornije za aktivnosti postrojbi Armije BiH (Delić i Ganić) i zapovjednika korpusa unutar čije su zone počinjeni neki od najtežih zločina nad nebošnjacima, uključujući ritualna ubojstva koja su počinili mudžahedini.

No, osim najviše pozicioniranih vojnih i političkih dužnosnika spekulira se da bi među Bošnjacima mogli biti optuženi i neki lokalni lideri, odgovorni za zločine na svom području. Tu se ponajprije misli na ratnog načelnika Općine Bugojno Dževada Mlaću koji, iako ga je visoki predstavnik međunarodne zajednice smijenio, putem svojih poslušnika navodno još vuče sve konce u tom gradu koji je očišćen od Hrvata i u kojem su počinjeni užasni zločini nad hrvatskim civilima i ratnim zarobljenicima, te je uništavana imovina u vlasništvu Hrvata.

Zbog Bugojna bi navodno mogao odgovarati i Selmo Cikatić, nekoć vojni zapovjednik u tom gradu koji se, kakve li ironije, ovih dana spominje kao jedan od budućih zapovjednika jedinstvenih Oružanih snaga BiH.

Mediji su nagađali da bi mogli biti optuženi i ratni Izetbegovićevi ministri policije Jusuf Pušina i Bakir Alispahić, a posebno se često spominje Alispahić, među ostalim u kontekstu djelatnosti tajne skupine »Ševe«, odgovorne za ubojstva civila i ratnih zarobljenika.

A. Z.