Vjesnik: 05. 04. 2004.

Ashdown bi uskoro mogao potpuno zabraniti Karadžićev SDS

Paddy Ashdown je zatražio u nedjelju od predsjednika SDS-a Dragana Kalinića da do 19. travnja podnese potpuno izvješće o financijskom poslovanju ove stranke / To bi moglo predstavljati uvod u potpunu zabranu rada SDS-a

SARAJEVO, 4. travnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Nakon što je u petak donio odluku o zamrzavanju financiranja Srpske demokratske stranke (SDS) iz državnoga proračuna, optužujući ju da je odgovorna za nesuradnju Republike Srpske (RS) s Međunarodnim kaznenim tribunalom za zločine počinjene na teritoriju bivše Jugoslavije (ICTY) - visoki predstavnik Paddy Ashdown zatražio je u nedjelju od predsjednika SDS-a Dragana Kalinića da do 19. travnja podnese potpuno izvješće o financijskom poslovanju ove stranke.

Izvješće bi moralo transparentno pokazati da se sredstva stranke koriste u skladu sa statutom i programom stranke i pozitivnim zakonskim propisima. Ashdown je Kalinića označio osobno najodgovornijim da osigura prekid svih veza ove stranke s optuženim ratnim zločincima, uključujući i Radovana Karadžića koji je bio utemeljitelj i dugogodišnji lider SDS-a. Visoki predstavnik je kazao da postoje naznake kako SDS pruža podršku nekim haaškim optuženicima te izrazio očekivanje da ga Kalinić uvjeri u suprotno.

Podsjetimo, Ashdown je nametnuo sankcije SDS-u, obrazloživši to time da je ta stranka proteklih godina imala ključni utjecaj na tijela vlasti u RS koja nisu uspjela poštovati svoje obveze prema ICTY-ju, prije svega uhiti optužene ratne zločince. »Žalosna je činjenica da su u RS svih 25 osoba optuženih za ratne zločine, uhićenih i izručenih Haaškom tribunalu u posljednjih devet godina, uhitile snage međunarodne zajednice, a nijednu vlasti Republike Srpske. SDS je osnovala osoba koje je optužena za ratne zločine i koja je i dalje na slobodi. Imamo dobre razloge vjerovati da SDS i dalje održava financijske veze sa svojim osnivačem Radovanom Karadžićem. Dao sam SDS-u vremena da osigura informaciju koja će pokazati je li ovo točno ili nije. S nestrpljenjem očekujem potpunu informaciju o financijskom poslovanju SDS-a kako bih mogao ocijeniti jesu li nužne daljnje akcije vezane uz ovu političku stranku«, kazao je Ashdown.

Dakle, sasvim je jasno da bi uvođenje financijskih sankcija moglo predstavljati uvod u potpunu zabranu rada SDS-a, što je uostalom priznao i čelnik te stranke Kalinić. Visoki predstavnik u posljednje vrijeme provodi dosta oštru politiku prema Karadžićevoj stranci, pa je tako prije dva mjeseca smijenio dopredsjednika SDS-a Mirka Šarovića i zabranio mu daljnji politički angažman nakon što je on uvršten na »crnu listu« zbog pomaganja haškim bjeguncima.

Moguće je da je prošlotjedni incident na Palama, kada su prilikom još jedne neuspjele SFOR-ove potrage za Karadžićem teško ranjeni pravoslavni svećenik Jeremija Starovlah i njegov sin Aleksandar, utjecao na Ashdownovu odluku o kazni za SDS, ili barem na njezino brže donošenje. Nije, naime, teško predvidjeti da bi u slučaju da se obistine crne prognoze o ishodu liječenja dvoje ranjenih civila - SDS i vlasti u RS mogli nastaviti zlorabiti taj tragični događaj za stvaranje negativnog ozračja spram Stabilizacijskih snaga, ali i suradnje RS s Haagom općenito.

Političari u Republici Srpskoj su bez izuzetka optužili međunarodnu zajednicu za ranjavanje svećenika i njegovog sina, dok je Ashdown podsjetio da se incident ne bi došlo da su vlasti RS ispunile svoju obvezu suradnje s Tribunalom i privele pravdi optužene ratne zločince.

Inače, kad je riječ o zabrani djelovanja SDS-a, ta ideja postoji još od pregovora u Daytonu, kad ju je lansirao tadašnji američki mirovni posrednik Richard Holbrooke. Po Holbrookeovom svjedočenju, tada za zabranu SDS-a nije bio bošnjački lider koji je opet kasnije kazao da je mislio da Holbrookeov prijedlog nije bio ozbiljan.

SDS je u proteklih osam godina nakon Daytona bio stranka koja se najsnažnije protivila bilo kakvim integrativnim procesima u BiH, a Ashdown je sada sasvim otvoreno optužuje za flagrantno kršenje međunarodnih zakona i kaže da njezin utjecaj na tijela vlasti u RS može biti prepreka reformama i ulasku BiH u euroatlantske integracije.

Naravno, u samom SDS-u stvari vide drukčije, pa je predsjednik Republike Srpske i visoki dužnosnik te stranke Dragan Čavić rekao da je Ashdownova odluka o sankcijama »novi politički pritisak na SDS« te da je moguća i zabrana stranke jer je, po njegovim riječima, »u BiH sve moguće zabraniti osim bioloških pojava«. Čavić je, naravno, odbacio optužbe i kazao da SDS i sve njezine institucije niti pomažu, niti će pomagati optuženim ratnim zločincima. Štoviše, kako tvrdi, »SDS je jedina stranka u BiH koja je u Statut unijela odredbu da njezini članovi ne mogu biti oni koji su optuženi za ratne zločine«. Zabranu rada SDS-a sad podržavaju bošnjačke stranke, poput SDA.

Alenko Zornija