Slobodna Dalmacija: 06. 04. 2004.

EKSKLUZIVNO DOZNAJEMO KOJA ĆE SE PRVA TRI PROCESA ZA RATNE ZLOČINE NAĆI NA DOMAĆIM SUDOVIMA

PREMA LISTI MEĐUNARODNOG TRIBUNALA U HRVATSKOJ ĆE SE SUDITI MERČEPU I NORCU, PROTIV KOJIH HAAG ŠALJE OPTUŽNICE, TE ADEMIJU

Prva tri procesa na hrvatskim sudovima od 1. siječnja 2005. godine, prema listi koju će u Zagreb dostaviti Tribunal, su suđenje protiv Tomislava Merčepa, protiv kojeg Haaški sud priprema optužnicu, zatim generala Rahima Ademija, te protiv generala Mirka Norca, za kojeg stiže proširena optužnica

ZAGREB - Prva tri procesa na kojima će hrvatsko pravosuđe suditi za ratne zločine od 1. siječnja 2005. godine, prema listi koju će u Zagreb dostaviti Tribunal, su suđenje protiv Tomislava Merčepa, protiv kojeg Haaški sud priprema optužnicu, zatim generala Rahima Ademija, te protiv generala Mirka Norca (za kojeg stiže proširena optužnica), koji je već u riječkom zatvoru i osuđen je prvostupanjskom odlukom na 12 godina, kazao nam je visoki državni izvor koji je želio ostati anoniman.

Bivši zapovjednik obrane Vukovara Tomislav Merčep tereti se za nestanak vukovarskih Srba u srpnju i kolovozu 1991. godine. Sudbina nestalih srpskih civila još je nepoznata, a navodno upravo zbog toga su u Vukovaru nedavno boravili i haaški istražitelji.

Što se tiče Ademija, podsjetimo da je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju protiv generala Rahima Ademija podigao optužnicu zbog zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja. Optužen je po individualnoj i zapovjednoj odgovornosti. Na teret mu se stavlja da je u vrijeme na koje se odnosi optužnica bio na položaju vršitelja dužnosti zapovjednika zbornog područja Gospić, i to u činu brigadira, te da je bio nadređeni časnik HV-a u područjima na koja se optužnica odnosi. Njegove dužnosti uključivale su planiranje, rukovođenje i nadzor aktivnosti svih podređenih formacija.

U optužnici stoji da je on odigrao središnju ulogu u razradi, planiranju, zapovjedanju i izvođenju vojne operacije u Medačkom džepu, koja je, prema navodima optužnice, rezultirala počinjenjem teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava, uključujući progon i ubijanje srpskih civila i vojnika koji su se predali, te pljačku i uništavanje zgrada i imovine srpskih civila u Medačkom džepu. U optužnici stoji i da je on po osnovi svog visokog čina i položaja imao moć, vlast i dužnost spriječiti ili kazniti teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena tijekom operacije u Medačkom džepu. U optužnici se navodi i da Ademi nije poduzeo nužna i razumna djela da spriječi ili kazni njihove počinitelje. U općim navodima optužnice stoji da je Ademi bio dužan pridržavati se zakona i običaja koji uređuju vođenje rata, uključujući članak 3. Ženevske konvencije iz 1949. godine.

"No, nema novih optužnica iz Haaga protiv visokih časnika niti protiv političkog vrha bivše vlasti", kazao je za naš list isti izvor, a na naše pitanje je li točno da Haaški tribunal sprema optužnice protiv admirala Davorina Domazeta Loše i bivšeg ministra unutarnjih poslova Ivana Jarnjaka.

Razlog zbog kojih će domaće sudstvo dobiti priliku suditi u Hrvatskoj po haaškim optužnicama je u Rezoluciji Vijeća sigurnosti koja glavnoj haaškoj tužiteljici nalaže da se do kraja 2008. godine završe započeti procesi u prvom stupnju pred Haaškim tribunalom.

U izjavi za naš list ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt potvrdila je da će hrvatsko sudstvo od 1. siječnja 2005. godine suditi prema listi koju će u Zagreb dostaviti Haaški tribunal, o čemu je "Slobodna Dalmacija" pisala u ponedjeljak. U svibnju i lipnju počet će pripreme na sudovima koji već imaju odjele za ratne zločine, a riječ je o zagrebačkom, osječkom, riječkom i splitskom.

Međutim, nije mogla odgovoriti na pitanje znači li to da će se suditi i generalima Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču kao i skupini od šest optuženika iz BiH, koji su u ponedjeljak otputovali u Haag, u Hrvatskoj. Međutim, dodala je da je u dogovoru s Haagom već donesena odluka da se edukacijom, osposobljavanjem i pripremanjem hrvatskih sudaca, državnih odvjetnika i pravosudnih policajaca ali i nekih drugih državnih institucija započne 1. svibnja ove godine.

Anita MALENICA