Večernji list: 07. 04. 2004.

OPTUŽNICE PROTIV DELIĆA, MAHMULJINA, ALISPAHIĆA I GANIĆA?

Haag sumnjiči bosanski vojni vrh

Bivši zapovjednik Trećeg korpusa Armije BiH Sakib Mahmuljin, zapovjednik Glavnoga stožera Armije BiH Rasim Delić i ratni ministar policije Bakir Alispahić, prema informacijama koje smo dobili iz izvora bliskih vlasti Federacije BiH, na popisu su osumnjičenika koje haaško tužiteljstvo po zapovjednoj odgovornosti tereti za ratne zločine koje su bošnjačke postrojbe počinile u srednjoj Bosni i u okolici Sarajeva.

Iako se njihovim imenima već dulje licitira u institucijama političke i sudbene vlasti BiH, sve sumnje dodatno su produbljene jučerašnjim posjetom glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte BiH. Haaški istražiteljski tim "Broj 9" istražnim je radnjama koje su, prema dobivenim informacijama, trebale poslužiti za sastavljanje optužnice protiv Alije Izetbegovića, došao do kompromitirajućih podataka koji spomenutu trojku terete za zločine počinjene nad Hrvatima u srednjoj Bosni i srpskim zarobljenicima u okolici Sarajeva.

Spominje se i mogućnost da bi se i ime nekadašnjeg šefa ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića moglo naći na popisu haaških osumnjičenika iz bošnjačkog naroda.

Hrvatski časnik zadužen za odnose s Haaškim sudom Goran Mihaljević kazao je da do kraja ove godine tužiteljstvo planira podići devet zapečaćenih optužnica, među kojima su i tri protiv pojedinaca iz bošnjačkog naroda.

Objavljena je informacija da su optužnice protiv Bošnjaka nakon najavljenog izručenja šestorice Hrvata u BiH stigle 31. ožujka ove godine. Tu vijest nitko nam od institucija sudbene i političke vlasti jučer nije mogao službeno potvrditi.

ZDENKO JURILJ

Carla del Ponte donosi optužnice?

Javnost BiH s nestrpljenjem je očekivala dolazak glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte. S obzirom na to da je najavljen njezin susret s predstavnicima Vlade Federacije BiH, nagađa se da će uskoro biti predane optužnice za najmanje trojicu bošnjačkih vojnih i političkih prvaka koji se smatraju odgovornima za zločine nad Hrvatima i Srbima tijekom četverogodišnjeg rata u BiH. U neslužbenim najavama njezina posjeta BiH spominje se i odlazak u Banju Luku, te razgovori s vlastima Republike Srpske, koje su već danima pod međunarodnim pritiskom jer se nisu dovoljno angažirale da Radovan Karadžić i Ratko Mladić budu uhićeni. (D. J.)