Novi list: 09. 04. 2004.

GENERALI MARKAČ I ČERMAK, USPRKOS SUPROTNIM NAJAVAMA, USKRS ĆE DOČEKATI U PRITVORU HAŠKOG SUDA

Del Ponte stopirala puštanje Markača i Čermaka

Izvjesno je da će sudsko vijeće Haškog tribunala pustiti Čermaka i Markača na slobodu jer su ispunili predviđene uvjete za to, ali moguće je da odluka bude donesena kasnije nego se to očekivalo

HAAG – Iako je vlast u više navrata najavljivala da će generali Mladen Markač i Ivan Čermak biti privremeno pušteni na slobodu u manje od mjesec dana, odnosno da će se vratiti u Hrvatsku prije Uskrsa, to je propalo. Čermak i Markač još su u Haagu, a unatoč tvrdnjama da će sud odluku o njihovom puštanju na slobodu donijeti vrlo brzo, to nikako da se dogodi.

Haški optuženici Markač i Čermak svakako imaju sve uvjete da budu privremeno pušteni na slobodu. Dvojica optuženih generala dobrovoljno su se predala Haškom tribunalu te su prethodno dobro surađivali s tužiteljstvom, odnosno sa sudom. Markač je s haškim istražiteljima razgovarao jednom, u svojstvu osumnjičenika, dok je Ivan Čermak u šest godina dao četiri iskaza istražiteljima haškog suda te se njihovo ponašanje nikako ne može okarakterizirati kao opstruiranje suradnje.

Međutim, glavna haška tužiteljica Carla del Ponte ipak se usprotivila njihovom zahtjevu da ih se privremeno pusti na slobodu, argumentirajući to da mogu pobjeći, usprkos jamstvima hrvatske Vlade, za što je kao primjer navela Antu Gotovinu. Carla del Ponte, naime, rado bi obavila još koji razgovor s optuženima, iako nakon njihove predaje na to zapravo i nema pravo, pa pokušava na taj način ishoditi razgovor s optuženicima. Slična je situacija bila i u slučaju generala Rahima Ademija, koji je pušten iz Scheveningena više mjeseci nakon što je sud održao statusnu konferenciju povodom njegovog zahtjeva za privremenim puštanjem na slobodu. Tad je Ademi baš zbog inzistiranja tužiteljice Del Ponte proveo u pritvoru nekoliko mjeseci više nego što je morao.

Sud je ipak pustio Ademija na slobodu do početka suđenja, iako on nije dao novi službeni iskaz tužiteljstvu. Međutim, u pravosudnim kuloarima potiho se govorilo da je Ademi pristao na razgovor, ali pod uvjetom da njegov sadržaj ne bude zabilježen na službenom dokumentu. Dakle, izvjesno je da će sudsko vijeće Haškog tribunala pustiti Čermaka i Markača na slobodu, naprosto jer su ispunili predviđene uvjete za to, ali moguće je da sama odluka bude donesena kasnije nego je očekivana.

Osim toga, prije puštanja na slobodu, službenici Haškog tribunala moraju upoznati Markača i Čermaka sa strogim uvjetima pod kojima će se vratiti u Hrvatsku. Optuženici Haškog tribunala koji su pušteni privremeno na slobodu do početka suđenja ne smiju ni pod kakvim okolnostima kontaktirati sa širokim krugom osoba, među kojima su naravno obitelji oštećenih i svjedoci optužbe. Također, nikako ne smiju kontaktirati s medijima, a da sve te stroge zahtjeve ispoštuju, brine se policija njihovih domicilnih država. U slučaju da prekrše ta pravila, sud može trenutačno povući odluku o puštanju na slobodu i vratiti ih natrag u pritvor u Scheveningenu.

Što se tiče šestorice optuženih bivših vojnih i političkih dužnosnika Herceg-Bosne, oni su u bitno lošijoj poziciji od Markača i Čermaka i vrlo je upitno hoće li ih Haški sud pustiti iz Scheveningena do početka suđenja. Naime, iako je nesporno da su mirnom predajom surađivali s Tribunalom, nitko od njih nije razgovarao s haškim istražiteljima prije podizanja optužnice. Generali Slobodan Praljak i Milivoj Petković svjedočili su u procesima na Haškom sudu, ali nisu ranije razgovarali s istražiteljima.

S. ABRAMOV