Vjesnik: 13. 04. 2004.

Avis dosad najozbiljniji test za Sanaderovu vladu

Gotovina je simbol za koji se grčevito kvače kako London tako i hrvatska krajnja desnica koju je Sanader uspio izolirati ili izbaciti iz HDZ-a. Tako Blairovi socijaldemokrati (ili ono što je od te orijentacije ostalo) i hrvatski hip-hopovci i desni raperi jašu na istoj tezi da je Gotovina ono na čemu Hrvatska prolazi ili pada

ZORAN VODOPIJA

Uskrsni su blagdani Hrvatskoj donijeli novi šok iz Londona: Velika Britanija ustraje u tome da neće glasovati za pozitivan avis Hrvatskoj dok ne uhvati Gotovinu ili ne dokaže kako je učinila sve da bi ga uhvatila. Ministar za Europu u britanskoj vladi Dennis MacShane izjavio je Jutarnjem listu da je rješavanje »slučaja Gotovina« ipak krajnji test na kojem Hrvatska prolazi ili pada. Ako padne, onda se procedura kandidature za Europsku uniju odgađa i oteže toliko da Hrvatska gubi šansu da s Rumunjskom i Bugarskom dohvati sljedeći vlak za EU negdje do 2007. ili 2008. godine.

London je i dosad imao najrigidniji stav prema Hrvatskoj od svih članica Europske unije. O njegovu je stavu uvelike ovisio i stav Nizozemske, dok je pitanje treće države koja oklijeva s potpisivanjem avisa, a to je Italija, poseban problem koji će se morati riješiti bilateralnim (ili trojnim sa Slovenijom) pregovorima o proglašenju ekološko-ribolovnog pojasa u Jadranskome moru.

U Hrvatskoj je stvoreno uvjerenje da će odmah nakon Uskrsa, a najvjerojatnije 20. travnja, Europska komisija objaviti pozitivan avis (mišljenje) o spremnosti Hrvatske da uđe u Europsku uniju. Nagovještaj iz Londona da to neće ići baš tako stavlja u izrazito neugodnu situaciju Sanaderovu vladu kojoj je upravo pozitivan avis trebao biti kulminacija dinamičnih vanjskopolitičkih susreta i lobiranja u prvih 100 dana djelovanja. Odgoda avisa ugrožava najveći domet te vlade u prvih 100 dana, a to je povoljno pozicioniranje Hrvatske u međunarodnim odnosima.

Britanski kruti stav izravno ugrožava predviđeni ritam hrvatskog približavanja Europskoj uniji. Odgoda davanja avisa povlači i odgodu statusa kandidata za članstvo u EU, što znači da ne mogu početi ni pregovori o članstvu koji u najboljem slučaju traju dvije do tri godine. Hrvatska ispada iz kruga s Rumunjskom i Bugarskom i ostaje u skupini sa Srbijom i Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Makedonijom i Albanijom koje, ako uopće pokažu sposobnost da napreduju, mogu očekivati eventualni ulazak u Europsku uniju između 2010. i 2020. godine.

Hrvatska je početkom ove godine i nastupom nove konzervativne vlade pokazala vrlo izraženu želju za suradnjom s Haaškim sudom. Naime, ta je suradnja već mjesecima glavni uvjet da Velika Britanija pristane na davanje pozitivnog avisa Hrvatskoj. U Haag su iz Zagreba otputovala dvojica hrvatskih i šestorica bosanskih Hrvata kojima su stigle haaške optužnice. Sanaderova se vlada u toj suradnji pokazala bržom i učinkovitijom od Račanove koja je, doduše, imala sreću da je sišla s vlasti prije nego li je iz Haaga stiglo tih osam optužnica.

Ali ni Račanova, a dosad ni Sanaderova vlada, nisu uspjele ući u trag generalu Gotovini. Njegova je optužnica neuručena, a on se pretvorio u simbol suradnje ili nesuradnje Hrvatske s Haaškim sudom. Gotovina je simbol za koji se grčevito kvače kako London tako i hrvatska krajnja desnica koju je Sanader uspio izolirati ili izbaciti iz HDZ-a. Tako Blairovi socijaldemokrati (ili ono što je od te orijentacije ostalo) i hrvatski hip-hopovci i desni raperi jašu na istoj tezi da je Gotovina ono na čemu Hrvatska prolazi ili pada.

London nije zadovoljan iskazanom spremnošću hrvatskih tajnih službi da stave Gotovini soli na rep. Kontroverzni bivši šef POA-e Franjo Turek, koji je više pratio novinare nego Gotovinine tragove, smijenjen je i sad se očekuju prvi potezi njegova nasljednika Joška Podbevšeka. Paraobavještajna i parapolitička desnica koja je na vrijeme u privatne sefove spremila zgodne dokumente i snimke kojima bi jednog dana mogla ucjenjivati, ili pak postizati određene političke ciljeve - »iznenada« je iz podruma izvukla snimke iz Knina 6. kolovoza 1995. godine na kojima se Gotovina sprema uvesti red nakon operacije »Oluja«. Snimke nisu rehabilitirale Gotovinu, ali su umočile Čermaka i pokazale se kao čisti propagandni mućak.

Ako je MacShaneova prijetnja iz Londona bila upozorenje pred popuštanje, onda je dobro protresla Hrvatsku, premda službenih reakcija još nema. Ako, pak, London misli ustrajati na opciji da avisa nema ako Zagreb do 20. travnja ili najkasnije do kraja lipnja ne pronađe i izruči Gotovinu, koji je sada tko zna gdje, onda to postaje problem koji ozbiljno ugrožava budućnost Hrvatske. Vraća je, naime, u balkansko krilo nestabilnosti od Sarajeva preko Beograda i Prištine do Skoplja i Tirane.

Vraća je tamo gdje je želi zadržati i krajnja desnica svojim paraobavještajnim operacijama i uskrsnulim snimkama iz Knina. Na Balkan. Pitanje avisa postaje dosad najozbiljniji test na kojem se može zaljuljati Sanaderova vlada i stabilnost Hrvatske.