Vjesnik: 14. 04. 2004.

Oružane snage BiH bez »ratnih« generala

BiH bi ubuduće trebala imati 13 generala, jednog u Ministarstvu obrane i 12 u oružanim snagama / Na ove dužnosti neće biti imenovani sadašnji generali Vojske RS i Federalne vojske, već će na generalska mjesta biti promaknuti sadašnji niži časnici

SARAJEVO, 13. travnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Stabilizacijske snage (SFOR) u Bosni i Hercegovini provjeravaju kandidate za novi generalski zbor Oružanih snaga BiH u kojem neće biti časnika koji su na bilo koji način opterećeni ratnom prošlošću.

Sukladno odluci Predsjedništva BiH, država bi ubuduće bi trebala imati 13 generala, jednog u Ministarstvu obrane i 12 u oružanim snagama. U Zajedničkom zapovjedništvu i Operativnom stožeru predviđeno su po tri generalske pozicije, u Vojsci Republike Srpske (RS) dvije i četiri generalske pozicije u Vojsci Federacije BiH.

Zanimljivo je da na ove dužnosti neće biti imenovani sadašnji generali Vojske RS i Federalne vojske, već će na generalska mjesta biti promaknuti sadašnji niži časnici, pukovnici, da bi se izbjeglo bilo kakvo dovođenje u pitanje sastava budućeg generalskog zbora. Ovi časnici morat će, ili su već prošli uvježbavanje sukladno standardima Sjevernoatlantskog saveza (NATO). Iz entitetskih ministarstava obrane prošloga su tjedna državnom ministru obrane Nikoli Radovanoviću upućeni prijedlozi kandidata za spomenute pozicije. Također, na provjeru u SFOR i Ured visokoga predstavnika međunarodne zajednice (OHR) dostavljene su njihovi životopisi i svi ostali potrebni dokumenti, poput uvjerenja o nekažnjavanju i državljanstvu, podaci o materijalnom stanju i slično.

Iz reda bošnjačkog i srpskog naroda dostavljena su po dva prijedloga za svaku poziciju, dok je iz reda hrvatskog naroda dostavljen jedan prijedlog. Provjera bi trebala biti okončana u idućih nekoliko dana. SFOR je priopćio da ovu proceduru provodi u okviru podrške reformi sustava obrane i napretka BiH ka NATO-ovom programu Partnerstvo za mir, te da je provjera predloženih kandidata za vođenje Oružanih snaga BiH obiman i značajan posao.

»Zapovjedništvo SFOR-a će obavijestiti državno Ministarstvo odbrane o svojoj odluci čim proces bude dovršen«, priopćile su Stabilizacijske snage. Naravno, nakon toga slijedi definitivna potvrda imenovanja časnika u Parlamentarnoj skupštini i Predsjedništvu BiH.

Sukladno odluci Predsjedništva BiH, buduće jedinstvene oružane snage imat će 12.000 vojnika, a od toga je 8000 pripadnika Vojske Federacije BiH, i 4000 Vojske Republike Srpske (VRS).

Inače, oko odluke Predsjedništva BiH da sadašnji generali ne uđu u budući generalski zbor bilo je različitih komentara. Naime, neobična lakoća s kojom su se članovi »kolektivnog šefa« države dogovorili o tome da se odreknu, odnosno umirove sadašnje generale izazvala je sumnje da nije samo riječ o »rasterećenju budućih oružanih snaga od ratne prošlosti«, već i o mnogo prozaičnim dnevnopolitičkim motivima.

Preciznije, radi se o tome da se žele na vodeća mjesta u vojsci imenovati politički podobni kadrovi umjesto nekih sadašnjih najviših časnika koji nisu po volji vladajućim nacionalnim strankama. Ipak, glavni tajnik SDA Šefik Džaferović odbacio je ovakve »insinuacije«, kazavši da nije riječ o obračunu s »neposlušnim generalima«, već odluci usmjerenoj kako bi BiH što brže i lakše ispunila uvjete za ulazak u Partnerstvo za mir.

Alenko Zornija