Novi list: 19. 04. 2004.

ZA DESETAK DANA UVODI SE NOVI REŽIM NA GRANIČNIM PRIJELAZIMA

Mnogo nepoznanica na schengenskoj granici

Obrasce za povrat poreza građani će potvrđivati isključivo na vanjskim granicama EU-a, dakle na granici sa Slovenijom i Mađarskom

RIJEKA – Proširenje Europske unije rezultirat će u ponoć 1. svibnja uvođenjem schengenskog režima prometa na graničnim prijelazima sa Slovenijom i Mađarskom, no prema svemu sudeći još uvijek ima puno nepoznanica oko toga kako će se to odraziti na hrvatske građane, pogotovo na gospodarstvenike. U javnosti se najčešće govori o tome da novi režim na 1.030 kilometara kopnene granice neće stvarati gužve na prijelazima. Na konkretne upite o novostima što očekuju hrvatske državljane, bili oni pravne ili fizičke osobe, teško se od nadležnih službi dobivaju konkretni odgovori. U resornim ministarstvima najčešće se dobivaju neslužbena obrazloženja koja se mogu svesti pod jednu konstataciju – nepoznanica ima mnogo i one se još uvijek rješavaju u direktnim kontaktima sa Slovenijom, odnosom Europskom unijom.

Gospodarstvenici, poput Marijana Filipovića, čelnika čabarskog poduzeća »Finvest corp«, upozoravaju na financijske štete što će ih imati zbog ukidanja špedicija na obližnjim graničnim prijelazima. Istodobno, u Hrvatskoj gospodarskoj komori i Ministarstvu gospodarstva uopće nemaju projekcije mogućih šteta u gospodarstvu zbog povećanja troškova tranzita radi uvođenja novog graničnog režima. Carinjenje robe za EU i sve inspekcije moći će se obaviti isključivo na prijelazima Bregana, Macelj, Pasjak, odnosno Goričan, Donji Miholjac i Kneževo što će svima koji su koristili bliže granične prijelaze značiti novi trošak u poslovanju.

U Carinskoj upravi saznajemo da, što se tiče osnovnih radnji u carinskim postupcima na granici, bitnih promjena ne može biti jer je i do sada sustav carinskih postupanja u Hrvatskoj i Sloveniji bio usklađen sa sustavom postupanja u EU. Oni su u očekivanju susreta carinskih službi obiju strana na kojem će se raspravljati o eventualnim teškoćama i njihovu otklanjanju.

Granica s Europskom unijom ipak znači usporavanje ulazaka i izlazaka iz zemlje. U ministarstvima vanjskih i unutarnjih poslova nema službenih informacija o tijeku razgovora sa slovenskom stranom oko mogućih načina ubrzanja prometa. Kada je riječ o prelasku fizičkih osoba, građane Hrvatske pogotovo zanima gdje će i na koji način ovjeravati obrasce za povrat poreza (IVA, Mehrwertsteuer...). Oni će se odsad potvrđivati isključivo na vanjskim granicama EU-a, dakle na granici sa Slovenijom, odnosno Mađarskom. U Carinskoj upravi ističu da se posebni napori s obje strane čine da za građane niti s jedne strane ne bude bitnih promjena i teškoća.

Andrea BRALIĆ