Slobodna Dalmacija: 20. 04. 2004.

MINISTAR ZA EUROPU U VLADI VELIKE BRITANIJE U ZAGREBU RAZGOVARAO S HRVATSKIM PREMIJEROM SANADEROM I MINISTROM ŽUŽULOM

MacSHANE: NADAM SE DA ĆE DO LIPNJA HRVATSKA RIJEŠITI SLUČAJ GOTOVINA

Tijekom jučerašnjeg posjeta MacShane je donekle ublažio retoriku, iako je jasno naglasio da je izuzetno važno da Hrvatska "ostvari punu suradnju s Haaškim sudom"

ZAGREB - Pozdravljamo povećanu suradnju u slučaju generala Ante Gotovine, ne samo hrvatske Vlade, nego i građana koji shvaćaju da taj gospodin ne može biti prepreka hrvatskom putu prema Europskoj uniji. Nadam se da ćemo do lipnja ove godine, do sjednice Europskog vijeća, imati dovoljno dokaza da je problem Gotovina riješen, izjavio je Dennis MacShane, ministar za Europu u vladi Velike Britanije, nakon posjeta Hrvatskoj i razgovora s premijerom Ivom Sanaderom i ministrom vanjskih poslova Miomirom Žužulom.

Posjet MacShanea iščekivao se s nestrpljenjem jer je britanski ministar u nedavnom intervjuu Jutarnjem listu izjavio da Britanija neće podržati hrvatsku kandidaturu za ulazak u Europsku uniju i odobriti početak pregovora sve dok se pozitivno ne riješi slučaj Gotovina. Međutim, tijekom jučerašnjeg posjeta MacShane je donekle ublažio retoriku, iako je jasno naglasio da je izuzetno važno da Hrvatska do lipnja ove godine "ostvari punu suradnju s Haaškim sudom".

- Veoma sam impresioniran nedavnim potezima hrvatske Vlade u vezi suradnje s Haagom i nadam se da problemi još mogu biti riješeni do lipnja - kazao je MacShane, objasnivši kako se Velika Britanija kao dio EU-a konzultira s Haaškim sudom i glavnom tužiteljicom Carlom del Ponte te da u skladu s time koncipira svoju politiku prema hrvatskom napretku prema EU-u.

Govoreći o otvorenim pitanjima koja Hrvatska mora riješiti prije pristupanja EU-u, MacShane nije izrijekom spomenuo Gotovinu, već je taj problem svrstao među ostala pitanja, poput gospodarstva, reforme pravosuđa, povratka izbjeglih Srba i reformu poljoprivrede. Naglasio je kako će početak pregovora o članstvu za Hrvatsku biti dug i težak kao i za drugih deset novih članica, ali da prepreke mogu biti riješene "uz angažman hrvatskog društva".

- Vidjet ćete da Hrvatska do 2008. godine, ako se u potpunosti posveti tom zadatku, može riješiti mnoge od ovih problema - rekao je MacShane, izrazivši nadu da Hrvatska može do kraja ovog desetljeća, "a možda i ranije", ući u EU. MacShane se raduje "vrlo pozitivnom signalu iz Bruxellesa" u obliku avisa Europske komisije s kojim će Hrvatska pred Europskim vijećem u lipnju zatražiti početak pregovora o članstvu.

- To je ambicija i britanske vlade da Hrvatska ispuni cilj i do kraja desetljeća postane članica EU-a. Vidjeli smo dramatične promjene u Hrvatskoj u odnosu prema EU-u i tu ambiciju Hrvatske naša vlada želi pomoći - rekao je MacShane, dodavši kako je britanska vlada uložila "previše novca i vremena u pregovore s Hrvatskom jer želi tu zemlju u članstvu EU-a". "Britanija je uvijek podržavala hrvatski napredak prema EU-u jer je to ključ razvoja ovog dijela Europe".

Ministar vanjskih poslova Miomir Žužul istaknuo je da je pozitivan avis, koji obje strane očekuju u utorak u Strasbourgu, rezultat rada bivše Račanove, kao i aktualne Sanaderove Vlade, jer ona ispunjava sve ono što je obećala.

- Vlada je ozbiljna u ispunjavanju međunarodno preuzetih obveza i smatra da zaslužuje ono što oduvijek očekuje. Hrvatska vjeruje da će nakon dobivanja pozitivnog avisa biti mnogo lakše pregovarati s međunarodnom zajednicom, rekao je Žužul, pohvalivši MacShanea zbog velike uloge koju je odigrao u približavanju deset novih članica EU-u. Ovi razgovori bili su nastavak razgovora od prije dva mjeseca u Londonu i niza telefonskih konzultacija u međuvremenu. "Drago nam je čuti da nam Velika Britanija daje podršku u pristupanju Europskoj uniji", dodao je Žužul, a MacShane se iznenada nadovezao zahvalom hrvatskim partizanima na pomoći britanskim komandosima tijekom Drugog svjetskog rata.

- Želimo da Hrvatska zatvori poglavlje devedesetih godina prošloga stoljeća i počne aktivno sudjelovati u uklanjanju prepreka da bi u lipnju počela pregovore o članstvu u EU-u - kazao je MacShane podsjetivši da sto tisuća britanskih turista posjećuje Hrvatsku te da jača gospodarska suradnja, a Žužula je zamolio da se poveća broj avionskih linija između dviju zemalja. Na kraju, britanski ministar upozorio je na jedan golemi problem u odnosima Hrvatske i Britanije.

- To je utakmica nogometnih reprezentacija Engleske i Hrvatske 21. lipnja u Lisabonu. Nadam se da će Hrvatska surađivati i učiniti engleske navijače zadovoljnima - istaknuo je i na kraju se pohvalio da ga je ministar Žužul navečer, umjesto na večeru, pozvao na operu. "To je prvi put da me neki ministar vanjskih poslova zove na operu umjesto na večeru i to pokazuje kako je vaš ministar pametan", zaključio je MacShane.

Britanski ministar punih sat i pol razgovarao je u Vladi s premijerom Ivom Sanaderom, ali unatoč interesu brojnih novinara sugovornici nisu dali izjave za javnost. Prebačeno je to na razinu ministara vanjskih poslova.

Tomislav KLAUŠKI