Slobodna Dalmacija: 21. 04. 2004.

Na europskoj granici

Silvije TOMAŠEVIĆ

Kad Splićanin bude odlazio brodom u Anconu, morat će prolaziti graničnu i carinsku kontrolu kao i do sada i bit će pitan (kao i na povratku u Split): "što imate prijaviti?" Ako na istom brodu budu Mađar, Slovenac, Čeh, odnosno građanin jedne od 10 novih zemalja Europske unije (Češke, Slovačke, Estonije, Letonije, Litve, Mađarske, Poljske, Slovenije, Cipra i Malte), ulazit će u Italiju kao Talijan, odnosno bez carinske i policijske kontrole. Za Europu u odnosu na građane tih 10 zemalja Hrvati zasad ostaju "drugorazredni" Europljani. Za njih se od 1. svibnja ništa ne mijenja u odnosu na EU, no drugi su otišli naprijed (možda će nekome biti za utjehu činjenica da srbijanski građani uopće ne smiju putovati u zemlje EU-a bez vize tih zemalja).

Dakle, carinske službe dosadašnjih 15 zemalja EU-a više neće kontrolirati torbe putnika iz 10 novih zemalja EU-a. Kada građani tih zemalja budu ulazili, u Italiju na primjer, preko Hrvatske, onda neće trebati niti zastati na talijanskoj carinarnici, a kada, recimo, Slovenac ili Slovak iz svoje zemlje bude ulazio u Austriju, onda će samo po natpisima na drugom jeziku primijetiti da je prešao granicu. O novom odnosu prema građanima tih 10 novih zemalja EU-a već su posebnom okružnicom obaviješteni svi talijanski carinski uredi. Ta uredba se posebno odnosi na granične prijelaze u zračnim i pomorskim lukama, a od 1. svibnja za građane 10 novih EU članica ukidaju se i kontrole za ručnu prtljagu te onaj koji je registriran na osobe koje lete ili prolaze morem između tih zemalja i dosadašnjih članica EU-a.

Uvodi se i novost za PDV. Počevši od 1. svibnja, roba u prometu između pojedinih novih članica neće biti više smatrana uvezenom ili izvezenom robom, nego kupljenom ili prodanom unutar zajednice, pa će moći slobodno kolati na proširenom prostoru Europske unije a da ne bude predmetom bilo koje carinske formalnosti. To znači da roba kupljena u Italiji, Njemačkoj, Austriji itd. neće više biti oslobođena PDV-a ako bude išla u Sloveniju, Mađarsku, Slovačku itd. Slovenci, Česi, Mađari i drugi stanovnici 10 novih zemalja EU-a više neće moći unovčiti plaćeni PDV u zemljama dosadašnje 15-orice, a roba proizvedena u Češkoj ili Mađarskoj na europskom je tržištu kao na domaćem. Morat će stoga biti konkurentna, a to znači jeftinija i kvalitetnija. I hrvatsko gospodarstvo bi se stoga već sada trebalo pripremati za "sudar" s Europom, koja (i) u tom području ima svoja čvrsta pravila.