Vjesnik: 26. 04. 2004.

I Hrvatska i MMF smatraju da treba urgentno djelovati na stabilizaciji vanjskog duga

WASHINGTON, 25. travnja – Hrvatsko izaslanstvo koje sudjeluje na proljetnom zasjedanju Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke u Washingtonu razgovaralo je o novom stand-by aranžmanu s MMF-om i stabiliziranju inozemnog duga.

Izaslanstvo Hrvatske narodne banke i Ministarstva financija susrelo se u subotu s direktorom za Europu u MMF-u Michaelom Depplerom, izvršnim direktorom hrvatske konstituence Jeroenom Kremersom i voditeljem misije MMF-a u Hrvatskoj Dimitrijem Demekasom.

Novi stand-by aranžman bi, kao i prethodna dva, bio »aranžman opreza«, rekla je novinarima u nedjelju državna tajnica u ministarstvu financija Martina Dalić. »Po novom aranžmanu ne bi bilo povlačenja sredstava nego bi služio kao potpora kredibilnosti, ekonomskoj politici i potpora hrvatskim pozicijama na međunarodnim tržištima kapitala tijekom eventualnih pregovora s Europskom unijom«, rekla je Dalić i najavila dolazak predstavnika MMF-a u Zagreb nakon 18. svibnja kada bi pregovori trebali biti dovršeni.

Guverner HNB-a Željko Rohatinski rekao je novinarima da je zajedničko mišljenje MMF-a i Hrvatske da inozemni dug »zahtijeva urgentno djelovanje na njegovoj stabilizaciji«. MMF smatra da »to djelovanje prije svega podrazumijeva konsolidaciju javnih financija, za razliku od prošlog stand-by aranžmana kada je Fond inzistirao prije svega na mjerama monetarne politike«, rekao je.

Ukupni hrvatski inozemni dug krajem veljače 2004. godine bio je 24 milijarde dolara dok je BDP krajem prošle godine bio 29 milijardi dolara što znači da iznosi 76 posto BDP-a. MMF smatra da bi tijekom 2004. i 2005. godine razinu tog duga trebalo stabilizirati na 76 posto BDP-a izraženog u eurima i da on ne bi smio dalje relativno rasti, rekao je Rohatinski.

Dalić je rekla da hrvatska ekonomija može servisirati svoj dug bez znatnijih problema, ali da su svi suglasni da Hrvatska ne može nastaviti povećavati dug dosadašnjom dinamikom, posebice kao prošle godine.

»MMF ocjenjuje, s čim se mi slažemo, da Hrvatska ima perspektivu za održavanje reativno visokog gospodarskog rasta uz nisku inflaciju kao i proteklih godina,« rekao je Rohatinski.

Dalić je objavila da se Svjetskom bankom razgovara o strategiji odnosa i pomoći Banke Hrvatskoj od 2004. do 2007. godine.

Posebice je riječ o tzv. PAL zajmu za potporu strukturnim prilagodbama i reformama koje će se provoditi u narednim godinama. Dodala je da se o konačnom iznosu PAL-a još pregovara, a započinje s 200 milijuna dolara. (Hina)