Novi list: 28. 04. 2004.

Zemaljska i nebeska pravda

Piše: Branko Mijić

Hoće li danas kod sudaca Ustavnog suda, kada budu odlučivali o ustavnosti zakonske zabrane rada trgovina nedjeljom, tržišne i poduzetničke slobode nadvladati slobodu neupitnog moralnog autoriteta koju je država od svog nastanka prepustila Crkvi u Hrvata? Hoće li suci u zaštitu uzeti zemaljske interese ili će ih pak, radi »mira u kući«, pretpostaviti nebeskim?

Je li Crkva na sebe uzela ulogu čuvarice nacije, pitali su austrijski novinari i zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića koji im je, na njihovu konstataciju kako se »katoličanstvo dosada često smatralo sastavnim dijelom hrvatskog nacionalnog identiteta«, odgovorio kako Crkva »želi služiti svakome čovjeku«.

– U današnjoj Hrvatskoj nije baš tako lako razlučiti pojmove vjere i nacije, ipak zaključuje agencija APA, prenoseći ocjenu glavnog urednika katoličke novinske agencije IKA i glasnogovornika Hrvatske biskupske konferencije Antona Šuljića da je »u nas hrvatski identitet uvijek prisutan u pozadini«.

Stoga će i današnja odluka Ustavnog suda imati svakako znatno veću specifičnu težinu od pukog povratka nedjeljnog šopinga što je na osporavanje zakona motiviralo sedam trgovačkih lanaca. Ta »velika sjena« Kaptola nad Markovim trgom bila je vidljiva i za Franje Tuđmana koji je dobro znao koliko je na njegovu političku popularnost utjecala otvorena podrške Crkve i kardinala Franje Kuharića, pa je ispunjavao svaku pa i najsitniju njihovu želju, od povrata imovine do izgradnje grandioznih sakralnih objekata.

Uloga »sive eminencije« bez koje se ne može voditi država nastavila se i za Ivice Račana koji se pak nikada nije želio zamjeriti Crkvi kako ne bi kardinalizirao svoj ionako crveni plašt ex komuniste. Tako su njegovi SDP-ovci uoči izbora u Rijeci odustali od izbora Slobodana Šnajdera za intendanta HNK Ivana pl. Zajca nakon što su crkveni velikodostojnici dotičnog književnika i novinara javno anatematizirali s oltara zbog njegovog teksta o blaženom Alojziju Stepincu. Na kraju svog mandata Račan je uoči izbora, ne bi li umilostivio kler da, ako već ne blagosilje makar javno ne proklinje njegovu koaliciju, donio sporni zakon.

Ukoliko Ustavni sud pozitivno odgovori zahtjevima trgovaca, moći će odahnuti i ugostitelji, turistički djelatnici i svi oni kojima su u sklopu akcije »Nedjelja radi čovjeka« hrvatski biskupi željeli staviti lokot na vrata. Život se jednostavno ne smije gasiti silom, pa i onaj svakodnevni na koji smo navikli. A za socijalnu pravdu i obiteljsko druženje valja nam se zajednički izboriti ne samo nedjeljom već i svih onih ostalih dana u tjednu. Ako Crkva zaista želi služiti svakome pojedincu, kao što to poručuje kardinal Bozanić, može se već sada angažirati kako bi se zaustavila znatno okrutnija nepravda od one koju trpe trgovci, ona koju nanosimo djeci zaraženoj virusom HIV-a. Naime, voditelj Referentnog centra pri Klinici za infektivne bolesti »Fran Mihaljević« dr. Josip Begovac upozorava da su, nakon javne stigmatizacije siročadi Nine i Ele, kojima je uništeno djetinjstvo, roditelji jedne HIV pozitivne djevojčice koja je također pohađala školu, odlučili napustiti Hrvatsku.

Otišli su vjerojatno živjeti tamo gdje je humanost važnija i od nacije i od diskriminacije.