Slobodna Dalmacija: 30. 04. 2004.

AMERIČKI FREEDOM HOUSE O MEDIJSKIM SLOBODAMA U 2003. GODINI

Hrvatski novinari pod prijetnjama i nasiljem

WASHINGTON - Hrvatska je u 2003. imala djelomično slobodne medije, s tiskanim koji su uživali više slobode nego elektronički, izvijestio je američki Freedom House. S 37 bodova Hrvatska se u 2003. našla na 84. mjestu između 193 zemlje svijeta koje je Freedom House obuhvatio u godišnjem izvješću Sloboda tiska 2004.: Globalno istraživanja neovisnosti medija.

Izvješće kaže da je sloboda tiska u Hrvatskoj ustavno zajamčena, ali da su tiskani mediji uživali veću slobodu nego elektronički. Većinu televizijskih postaja još uvijek djelomično posjeduje Vlada i pod snažnim su utjecajem političkih pritisaka, rekao je Freedom House, organizacija za promicanje političkih prava i građanskih sloboda iz New Yorka.

Vlada i dalje zadržava nacionalni monopol na glavnom elektroničom mediju Hrvatskoj radioteleviziji (HRT) koji je prije korišten za nacionalističku propagandu režima Franje Tuđmana, napominje izvješće.

Istraživanje brojčano ocjenjuje stupanj slobode tiskanih, elektroničkih i internet medija u svim zemljama svijeta i sukladno rezultatima označava ih kao slobodne, djelomično slobodne ili neslobodne. Na skali od 0 do 100 ocjenjuje pravni ambijent, političke pritiske i ekonomske utjecaje, s tim da je 0 najbolji, a 100 najgori rezultat.

Izvješće o slobodi medija u Hrvatskoj u 2003. godini neznatno je gore nego za 2002. objavljeno prošle godine, ali je ukupna ocjena ista. Freedom House je prošle godine također svrstao Hrvatsku među zemlje s djelomično slobodnim medijima dodijelivši joj 33 boda i stavivši je na 83. mjesto u svijetu.

Problematičnim u Hrvatskoj u 2003. Izvješće ocjenjuje i to što je vlasnička struktura privatnih medija uvelike netransparentna. Novinari su u Hrvatskoj i dalje izloženi prijetnjama i nasilju, kaže Izvješće navodeći podmetanje bombe pod automobil Nina Pavića, suvlasnika EPH, te prijetnje novinarima Globusa nakon objavljivanja serije članaka o kriminalnim aktivnostima nekoliko mafijaških skupina.

Istraživanje pozitivnim ocjenjuje niz zakona koje je Hrvatska donijela u 2003., Zakon o medijima, Zakon o elektroničkim medijima, Zakon o Hrvatskoj radioteleviziji i Zakon o pravu na pristup informacijama. Ipak, navodi i neke kritike, da Zakon o HRT-u, premda predstavlja poboljšanje, daje previše kontrole Hrvatskom saboru nad imenovanjem članova Vijeća HRT-a. Neki hrvatski novinari izvijestili su o samocenzuriranju te da im je uskraćen pristup informacijama, posebice na lokalnoj razini, navodi istraživanje koje je Freedom House objavio uoči Svjetskog dana slobode tiska koji se obilježava 3. svibnja.

Među 27 tranzicijskih zemalja istočne Europe i bivšeg Sovjetskog Saveza Hrvatska je po slobodi medija zauzela mjesto među boljih 10. Najbolja je Estonija sa 17 bodova, a najgori Turkmenistan s 95. Njih 8 ili 30 posto su ocijenjene kao slobodne, 8 ili 30 posto kao djelomično slobodne i 11 ili 40 posto kao neslobodne.