Novi list: 29. 06. 2004.

TALIJANSKI PARLAMENT POČEO OVOTJEDNO ZASJEDANJE, A NA DNEVNOM REDU JOŠ NEMA RASPRAVE O RATIFIKACIJI SSP-a

Hrvatski vlak za Europu čeka u Rimu

U raspravi o ratifikaciji neće se mimoići problem esulske imovine. Esuli u jučerašnjem priopćenju i dalje očekuju brisanje iz hrvatskog zakona svih mogućih normi po kojima bi talijanski državljani bili diskriminirani u provođenju denacionalizacije

RIM – Hrvatski vlak za Europu i dalje čeka u Rimu, unatoč donedavnim čvrstim obećanjima da će zastupnički dom talijanskog parlamenta već 21. lipnja raspravljati o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruženom članstvu Hrvatske u Europskoj uniji.

Prošao je cijeli tjedan, a na dnevnom redu parlamenta Hrvatske i dalje nema. Istina, zastupnici imaju posla oko godišnjeg državnog proračuna, a poznato je da su političari, odnosno lideri stranaka, do nedjelje bili zaokupljeni drugim krugom administrativnih izbora u mnogim strateški važnim gradovima i pokrajinama. Zato valja i dalje strpljivo čekati i uzdati se u izjave čelnika talijanske vlade da je pitanje ratifikacije SSP-a tek puka formalnost.

Kad su se u svibnju ministri vanjskih poslova Italije i Hrvatske Franco Frattini i Miomir Žužul sastali u Rimu, razgovarali su o svim otvorenim pitanjima pa i problemu imovine esula i dogovorili se da će se u rujnu ponovo sastati hrvatsko-talijanska komisija stručnjaka koja je prije dvije godine dobila mandat za sastavljanje valjanog prijedloga rješavanja tog pitanja.

Unutar talijanske vladajuće koalicije desnog centra problem imovine esula je iznimno osjetljiva tema jer se tiče političkog kredibiliteta jednog od glavnih partnera koalicije, stranke Alleanza Nazionale Gianfranca Finija, koja se smatra svojevrsnom zaštitnicom interesa istarskih, dalmatinskih i riječkih esula. Stoga je gotovo sigurno da parlamentarna rasprava o ratifikaciji SSP-a neće mimoići taj problem.

Federacija esulskih udruga jučer je uputila javnosti kratko priopćenje u kojemu se ističe da esuli očekuju od talijanske vlade dosljednu obranu temeljnog zahtjeva postavljenog Zagrebu: brisanje iz hrvatskog zakona svih normi kojima bi talijanski državljani bili diskriminirani u provođenju denacionalizacije. Stav esula je jasan: ako je netko optirao za talijansku državu to ne znači da je tim aktom izgubio pravo na vlasništvo nad nekretninama. Zagreb s druge strane tvrdi da je problem imovine optanata riješen u sklopu naslijeđenih sporazuma i ugovora koje je Italija potpisala s bivšom Jugoslavijom.

Što o tome misli talijanska diplomacija nije još jasno, ako se ima u vidu da je talijanski ministar vanjskih poslova Frattini esulima obećao dosljednu obranu njihovih prava. Federacija esulskih udruga, odnosno njen predsjednik Guido Brazzoduro, u priopćenju zaključuje da bi svako drugo rješenje u sporu s Hrvatskom značilo novu izdaju esulskih interesa.

Elio VELAN