Vjesnik: 05. 07. 2004.

»Žuti karton« Italiji zbog prevelikog minusa u proračunu

Berlusconi je nakon ostavke ministra Tremontija službeno spreman na sniženje minusa za 5,5 milijardi eura, a Komisijino je mišljenje da je prava brojka čak sedam milijardi te njegovo vraćanje u dopuštene granice do tri posto bruto domaćeg proizvoda

BRUXELLES - (Od Vjesnikove dopisnice) - Redovni sastanak ministara financija članica Europske unije (Ecofin) održat će se po planu, potvrdilo je nizozemsko predsjedništvo Unije prekinuvši tako spekulacije da će se zadnji radni skup prije stanke za godišnje odmore odgoditi zbog zbivanja u Italiji.

Naime, nakon ostavke ministra financija u Berlusconijevoj vladi Giulija Tremontija, iz Rima su, skupa s potvrdama o ratu iza kulisa između predstavnika koalicijskih stranaka, krenule i vijesti da će Berlusconi zatražiti odgodu Ecofina kako bi se pripremio za aktivnu participaciju. Silvio Berlusconi je, naime, preuzeo na sebe privremenu ulogu ministra financija, što mu nije strano jer je svojedobno, nakon izlaska Renata Ruggiera iz vlade, obavljao dužnost ministra, ali vanjskih poslova.

Tako će 24 ministra Ecofina s premijerom u ulozi ministra raspravljati o jednoj od vrućih tema - »žutom kartonu« Italiji zbog manjkave financijske discipline i prevelikog minusa u proračunu. Pitanje poštivanja slova Pakta o stabilnosti i rastu, Bundesbankinih pravila držanja na uzdi državnih troškova, koja je inače prekršio veći broj Unijinih članica, a najteže Francuska i Njemačka, redovno se povlači EU-om. Izvjesno je da su pravila pretvrda za godine krize i izvjesno je da ih se treba mijenjati ili makar korigirati dodavanjem naglašenijeg elementa fleksibilnosti, no Francuska je odlučila tjerati po svom, a ne načinom koji sugerira i slovo Pakta o stabilnosti i rastu i odluke Ecofina.

Njemačka je izabrala srednji put nastojeći pomiriti pravila preslikana iz njemačke prakse i poglede tamošnje vlade na ritam i načine ekonomskog oporavka. Za razliku od velikih, manje su članice stezale remen i brzo se vraćale na teren dopuštenog, od Portugala pa do Nizozemske.

Predsjedavajuća je zemlja glasan zagovarač financijske discipline, a time i jednako bučan kritičar njemačkog i francuskog zaobilaženja pravila. Ecofin je na Komisijino traženje izdao i Njemačkoj i Francuskoj »rano upozorenje« ili »žuti karton«, što je popularniji, slikovitiji termin za drugi dio procedure koja završava kaznama uplaćenim u proračun EU-a. Ovo se zadnje do sada još nije dogodilo.

Umjesto Tremontija, talijanski će plan štednji i vraćanja u okvire Pakta o stabilnosti i rastu Ecofinu tumačiti Berlusconi. Iako je Tremonti, objavljujući odlazak, izjavio kako sumnja da će Ecofin nastaviti pritiskati s obzirom na »pouzdan i ozbiljan« talijanski plan, upitnici su ostali. Tremonti je odstupio jer je htio odrezati više, a koalicijska se vlada s tim nije složila. Ministar financija razišao se u ciljanim brojkama što s premijerom i najjačim koalicijskim partnerom Berlusconijeve Naprijed Italijo, Finijevom Sjevernom Ligom, što s preporukama europske Komisije. Talijani bez Tremontija službeno su spremni na sniženje minusa za 5,5 milijardi eura, a Komisijino je mišljenje da je prava brojka čak sedam milijardi smanjivanja javnog duga i njegova vraćanja u dopuštene granice do tri posto bruto domaćeg proizvoda.

Na tapeti Ecofina također su grčki nepovoljni rezultati i Komisijine preporuke, potom nalazi za nove članice čiji problemi u proračunima još uvijek ne dolaze na udar pravila Pakta o stabilnosti i rastu. Problemi drugih medijski su nerazglašeni kao talijanski, pojačan trzavicama u već i onako labavoj koaliciji dovedenoj do ruba pucanja.

Lada Stipić-Niseteo