Vjesnik: 07. 07. 2004.

Norac neće biti zadržan u Haagu

»Vjesniku« je potvrđeno da će general Mirko Norac 8. srpnja otići u Haag, dati svoj iskaz o optužnici i isti se dan vratiti u Hrvatsku/ Susret ministrice Škare Ožbolt, ministra Žužula i glavnog državnog odvjetnika Bajića s Carlom del Ponte u Haagu u ponedjeljak bio je »rutinski i radni«

ZAGREB - Haaški optuženik Mirko Norac u posebnom režimu bit će 8. srpnja prebačen u Haag. Detalji njegova puta u Haag iz sigurnosnih razloga neće biti objavljeni. Zna se samo toliko koliko je Vjesniku potvrđeno: da će Norac odmah po dolasku u Haaški sud dati svoj iskaz o optužnici i odmah će potom biti vraćen u pritvor riječkog zatvora. Naime, on zajedno s drugom dvojicom članova »gospićke skupine« nakon pravomoćnosti presude Županijskog suda u Rijeci još uvijek nije dobio odluku o mjestu u nekom od hrvatskih zatvora u kojem će odslužiti dosuđenu mu kaznu od 12 godina.

Spekulacije koje su se pojavile u domaćim medijima da će Norac biti zadržan u Haagu pokazale su se bespredmetnima. Nemoguće je da se takvo što dogodi po procesnim pravilima Haaškog suda. Jedna jedina mogućnost jest da Norac ostane u Haagu vezana uz aktivnost njegove braniteljske ekipe. Podnesu li Norčevi branitelji zahtjev sudskom vijeću da im treba vrijeme da prouče optužnicu i da zbog toga optuženik ne bi mogao dati svoj iskaz o aktu Carle del Ponte, automatski bi značilo početak roka od mjesec dana. Uobičajeno je da Sud na taj način reagira odbije li optužena osoba dati iskaz o optužnici na dan kad je to rasporedom sudskog rada predviđeno.

Osim tog slučaja, ni u jednom drugu nije moguće Norca zadržati dulje na Sudu pa će se i 8. srpnja on, opet po posebnom režimu, iz Haaga vratiti u Hrvatsku.

Boravak ministrice pravosuđa Vesne Škare Ožbolt, ministra vanjskih poslova Miomira Žužula te glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića u Haagu u ponedjeljak izazvao je dodatne, a opet nepotrebne spekulacije o svrsi tog posjeta. Koliko je Vjesnik uspio saznati, bio je to rutinski, radni susret između hrvatskog izaslanstva i predsjednika Haaškog suda Theodora Merona, odnosno glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte. Preuzimanje predmeta iz Haaga u hrvatske sudove nije ni lak ni jednostavan postupak.

Osim toga, u Haagu se razgovaralo i o rezultatima prvoga kruga obrazovanja hrvatskih sudaca i tužitelja za rad na haaškim predmetima te o dosezima hrvatskog zakonodavstva u odnosu na zakonodavstvo kojim se služe haaško tužiteljstvo i tribunal. Iako je sa susreta u javim izjavama bilo više diplomatskih fraza nego konkretnih činjenica o rezultatima posjeta, jasno je da se odnosi Hrvatske i Haaga odvijaju isključivo na pravnim osnovama. A to znači da se o postignutim dogovorima baš ne voli javno govoriti. Nema tu nečega što bi se krilo, kažu Vjesnikovi sugovornici, nego je riječ o postupovnim detaljima o kojima se i po nacionalnom zakonu ne smije govoriti javno dok postupak traje.

Dodatno zanimanje ne samo za Norčev odlazak u Haag izazvala je i objavljena činjenica o različitim prosudbama sposobnosti hrvatskog pravosuđa za preuzimanje haških predmeta izrečenim u Tribunalu u usporedbi s istim ocjenama iskazanim u tužiteljstvu.

Službeni hrvatski izvori kažu da su i predsjednik Suda Meron i glavna haaška tužiteljica sukladni u ocjenama da je hrvatsko pravosuđe sposobno preuzeti te predmete, s tim da je suspregnutost u Meronovoj ocjeni više stvar njegova osobnog stava. Budući da se odluke na Sudu donose u vijećima, to će i odlučivanje o tome koji će spis iz Haaga biti poslan u Hrvatsku biti stvar glasovanja.

Hrvatska strana uvjerena je da su rezultati koje Hrvatska postiže u pripremi za procesuiranje haaških predmeta dovoljno jamstvo da i posljednje sumnje u sposobnost hrvatskih sudaca otpadnu.

Vlado Rajić

Konačnu odluku donosi Haaški sud

ZAGREB - »Nakon što se Mirko Norac izjasni u Haagu o krivnji, predviđen je njegov povratak u Hrvatsku, no konačnu odluku donosi Haaški sud«, rekla je u utorak ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt.

Ministrica je dodala da su za spajanje predmeta »Norac« i »Ademi« potrebne predradnje; nakon što se obojica izjasne o krivnji, a Ademi je to učinio još prije dvije i pol godine, haaško tužiteljstvo treba tražiti spajanje predmeta, a onda slijedi zahtjev tužiteljstva za prebacivanje procesa nacionalnom pravosuđu.

Ministrica je kazala da je Haaškom sudu predala dokumente iz kojih se vidi da je hrvatsko kazneno zakonodavstvo kompatibilno anglosaksonskom pravu, koje primjenjuje taj sud. »Hrvatsko pravosuđe spremno je preuzeti slučajeve koje će Haaški sud odrediti da se prebace nacionalnim sudovima«, rekla je ministrica i zaključila: »Očito je taktika Haaškog suda da se ide korak po korak«.

B. B.