Vjesnik: 08. 07. 2004.

Pritisak na hrvatsko pravosuđe zbog skorašnjeg preuzimanja haaških slučajeva

Stipe Vrdoljak, zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Sisku, nikad se nije ni prijavio na natječaj za mjesto zamjenika glavnog državnog odvjetnika/ Velika je pogreška u opisu »sisačkog slučaja« počinjena kad je prešućena činjenica da se u spisu predmeta nalazi i službeno izvješće župana Đure Brodarca, kaže Mladen Bajić/ Podaci o cijelom slučaju su u javnoj interpretaciji izvrnuti naopako, tvrdi Vrdoljak

ZAGREB - Nema nikakve nezakonite pozadine u neimenovanju trojice zamjenika glavnog državnog odvjetnika, rekao je Vjesniku u srijedu Mladen Bajić. »Moj navodni potencijalni zamjenik Stipe Vrdoljak, zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Sisku, nikad se nije ni prijavio na natječaj za mjesto zamjenika glavnog državnog odvjetnika«, tvrdi Bajić.

Slučaj suđenja za ratne zločine u Sisku predstavljen u javnosti ne odgovara, prema mišljenju Državnog odvjetništva, činjenicama koje zainteresirani mogu pronaći u spisu toga predmeta.

»Odlukom Županijskog suda u Sisku i Vrhovnog suda Stanislav Gavron i Ivan Hubelić, bivši policajci, bili su godinu dana u pritvoru. S njihovim boravkom u pritvoru Državno odvjetništvo nema ništa, nakon što je optužnica sisačkog tužiteljstva postala pravomoćna«, kaže Bajić.

Opisujući tih godinu dana postupka, glavni državni odvjetnik navodi brojne pritiske kojima su u lokalnoj sredini bili izloženi istražni sudac, tužitelji, svjedoci i drugi akteri postupka. »Velika je pogreška u opisu "sisačkog slučaja" počinjena i onda kad je prešućena činjenica da se u spisu predmeta nalazi i službeno izvješće tadašnjeg i današnjeg župana sisačkog Đure Brodarca. To izvješće je službeni dokument koji potvrđuje da je u vrijeme počinjenja zločina, ubojstva srpskog civila Nikole Drobnjaka, na mjestu zločina bilo policijsko vozilo poznatih registarskih oznaka, u kojem su bila i dvojica optuženika - Gavron i Hubelić. A nije na Državnom odvjetništvu da prosuđuje zašto taj dokument župana Brodarca nije korišten u donošenju presude. Taj detalj, uz ostale, uložit ćemo u žalbu protiv presude županijske sutkinje Ljubice Balder«, objašnjava Mladen Bajić.

Prema njegovim riječima, nije točan ni navod po kojem su šestorica svjedoka odustala od izjava danih u istrazi. »I uz silne pritiske kojima su bili izloženi prošlo ljeto i pred sudskim vijećem, potvrdili su svoje iskaze. Posebno se to odnosi na izjavu krunskog svjedoka Zorana Matijaša. On je bio zapovjednik 148. gardijske brigade i u službenom je dnevniku vojne postrojbe kojom je zapovijedao zapisao sve činjenice i okolnosti u kojima se inkriminirano djelo dogodilo. Dakle, javna spekulacija o tome da se on toga više ne sjeća, potpuno je izlišna«, kaže Bajić.

Zašto je Županijsko državno odvjetništvo u Sisku tijekom glavne rasprave u tom predmetu promijenilo optužnicu i umjesto imena žrtve zločina navelo podatak da je ubijen »jedan civil«? Tu je činjenicu Vjesniku objasnio Stipe Vrdoljak, zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Sisku.

»S obzirom na to da se tijelo ubijenog civila 28 dana nalazilo u Savi, forenzičnim postupkom nije bilo moguće utvrditi njegov identitet. Državnom odvjetništvu preostalo je samo to da preformulira optužnicu i ime žrtve promijeni u "nepoznatog civila". Međutim, prema našim zakonima to ništa ne mijenja na stvari što se tiče odgovornosti počinitelja. Ubojstvo je počinjeno. Sporenje vještačkih nalaza spomenuto u javnom opisu cijelog tog slučaja također nije točno. Naime, u spisu se nalaze podaci o tome da je žrtva imala dvije rane, da je jedna nastala pucnjem u potiljak prema naprijed, a druga pogotkom u trbuh prema natrag. Ne bih htio komentirati činjenicu da su ti podaci u javnoj interpretaciji cijelog slučaja izvrnuti naopako«, kaže Vrdoljak.

»Ne bih se htio koristiti velikim riječima, ali ovo može biti klasični primjer pritiska na hrvatsko pravosuđe, s obzirom na to da ono uskoro treba primiti prve haaške predmete«, zaključuje Mladen Bajić, glavni državni odvjetnik.

Vlado Rajić