Vjesnik: 09. 07. 2004.

Traži se potpisnik izručenja u Haag

U zamjenu za navodno precizne informacije o tome gdje se nalazi Ratko Mladić, srbijanski će vrh tražiti da se četvorici generala sudi u Beogradu a ne u Haagu

ZAGREB - Što doista srbijanski političari misle o izručenjima osumnjičenika Haaškom sudu za ratne zločine, što govore, a što će napokon morati poduzeti, trenutačno je velika enigma i za dobre poznavatelje srbijanske političke scene. Nevjerojatna je njihova sposobnost da o tom problemu puno govore (dokaz je netom okončana predsjednička kampanja), a istodobno izbjegnu preuzeti odgovornost za neminovne poteze koji mogu biti vrlo nepopularni i ugroziti njihov ugled uoči jesenskih lokalnih, a možda i izvanrednih parlamentarnih izbora.

Poznato je da EU i SAD uvjetuju Srbiji sve oblike pomoći i suradnje izručenjem generala Ratka Mladića za kojeg se tvrdi da više boravi u Srbiji nego u BiH. Zato su, pišu u četvrtak Večernje novosti, najviši državni dužnosnici zauzeli zajednički stav da je nužno sljedećih mjeseci precizno utvrditi je li Mladić u Srbiji.

Predsjednik Srbije Boris Tadić, predsjednik skupštine Predrag Marković, premijer Vojislav Koštunica i potpredsjednik vlade Miroljub Labus složili su se u tom pitanju, a za uzvrat će tražiti da se četvorici vojnih i policijskih generala, optuženih u Haagu za zločine na Kosovu, sudi u Srbiji.

Navodno je postignuta suglasnost da odnosi sa Sudom budu otvoreni i utemeljeni na jasnim pravnim načelima, ali i da se sačuvaju nacionalni interesi i nacionalno dostojanstvo države, pišu Večernje novosti, dodajući da su »Amerikanci znatno više nego dosad izrazili spremnost za pružanje podrške i pomoći Srbiji kad je riječ o ovom pitanju«.

Očekuje se da se Nacionalni savjet za suradnju s Haaškim sudom izjasni o mogućim posljedicama ako vojni generali Vladimir Lazarević i Nebojša Pavković te policijski Sreten Lukić, (Vlastimir Đorđević nije u zemlji) budu izručeni. Pozivajući se na upozorenja vlade i načelnika Generalštaba Vojske SCG Branka Krge da bi izručenje moglo izazvati ozbiljne političke potrese, Savjet u prošlom sazivu na sjednici 24. siječnja nije udovoljio zahtjevu Suda. Tada zaustavljena procedura nastavljena je prošlog tjedna dostavljanjem optužnica Okružnom sudu u Beogradu. Sud ih, međutim, još nije proslijedio generalima jer čeka na mišljenje Savjeta.

Tobožnja pravna zavrzlama koja se svodi na to tko će smoći hrabrosti i potpisati izručenje, zakomplicirala se i traženjem dragovoljca kao predsjednika Savjeta, nakon što je tu čast odbio ministar vanjskih poslova Vuk Drašković koji se inače svojski zalaže za izručenje i suradnju s Haagom. Za suradnju se verbalno izjasnila većina u vlasti; tzv, »dvosmjernu« suradnju, ali ne i za izručenja!

Po verziji koju prenosi novosadski Dnevnik, generali će biti izručeni, ali to se neće dogoditi prije lokalnih izbora. Razlog tomu je što su i zapadni politički centri svjesni opasnosti od radikalizacije Srbije, piše taj list pozivajući se na izvore iz državnog vrha.

Nadalje se tvrdi da je u Vijeću sigurnosti UN-a u pripremi rezolucija o nesuradnji SCG s Haaškim sudom, ali da je potez ministra Draškovića kojim je označio početak procesa izručenja pridonio da ta rezolucija zasad bude »odložena u ladicu«. »Rezolucija bi značila izolaciju zemlje u pojedinim segmentima, a prije svega izostanak financijske pomoći i međunarodnih kreditnih aranžmana, ali ne i klasične sankcije«, navodi Dnevnik.

Američki državni podtajnik za politička pitanja Marc Grossman izjavio je u srijedu u Beogradu da je vrijeme da Ratko Mladić i četvorica generala budu izručeni Haaškom sudu i dodao da će američka administracija nakon izručenja Mladića podržati eventualnu odluku Suda da određene slučajeve prepusti domaćem pravosuđu.

Vesna Fabris Peruničić