Novi list: 10. 07. 2004.

Sanader i Đapić već su stvorili tihu koaliciju

Savez HSP-a i HDZ-a jasno je potvrđen u saborskoj raspravi o Haškom sudu, kada su pravaši odustali od kritike prema Vladi i Haagu, a napali oporbu. Đapić polaže ispit zrelosti pred EU kako bi mogao doći na vlast

Piše: Branko Podgornik

Račanovim okupljanjem bivše koalicije obnavlja se politička polarizacija u Hrvatskoj na oporbu i vlast. Ta je podjela u prvoj polovici godine bila prigušena nacionalnim konsenzusom svih stranaka oko Vlade premijera Sanadera u očekivanju da EU dodijeli Hrvatskoj status kandidata i termin za početak pregovora.

Čim je Vlada dobila od EU sve što je željela, na unutarnjoj sceni nastupio je preokret. Potpora oporbe HDZ-u više ne treba, pa je okrenuo ploču i žestoko se u Saboru okomio na glavnu oporbenu stranku. Ni opoziciji više ne treba primirje s vlašću.

HDZ, koji ima nesigurnu većinu u Saboru, ne bi se usudio otvoriti frontu prema oporbi da u međuvremenu nije učvrstio saborsku većinu. Javna je tajna da je HDZ stvorio tihu koaliciju s HSP-om. Stranka Ante Đapića pokazuje spremnost podržati Vladu u kritičnim trenucima, ako joj potporu otkažu zastupnici umirovljenika ili nacionalnih manjina.

Tihi savez Sanadera i Đapića drastično je potvrđen u saborskoj raspravi o Haškom sudu prije tjedan dana. Upravo pravaši su najviše inzistirali na toj raspravi, koju je Vlada mjesecima nastojala spriječiti. Kad je do nje ipak došlo, zastupnici HSP-a odustali su od kritike prema Vladi i Haškom sudu, ali su zato oštro napali oporbu – osobito Damira Kajina.

SDP i HNS za iste glasače

Promatrači tvrde da je Đapić time počeo polagati ispit zrelosti pred EU. Na početku Sanaderova mandata neki političari iz Berlina i Beča protivili su se zamisli da manjinski HDZ koalira s HSP-om. Upozorili su Sanadera da će postati izoliran u Europi poput austrijskih narodnjaka kad su ušli u koaliciju s Haiderom. No, u međuvremenu se HDZ dokazao pred Bruxellesom i dobio od EU sve što je želio, pa ni koalicija s umivenim HSP-om više ne bi bila takav bauk.

Približavanje HDZ-a i HSP-a i sve glasnija šaputanja da bi Vlada mogla usporedo s predsjedničkim izborima potkraj godine raspisati i prijevremene lokalne izbore, dodatni je razlog koji je, po svemu sudeći, ponukao Račana na obnovu koalicije s HSS-om i HNS-om. Mnogi su, međutim, iznenađeni što se šef SDP-a brže dogovorio sa šefom HSS-a Zlatkom Tomčićem, nego s HNS-om koji se čini prirodnijim partnerom.

Stvar je u tome što se Račan bori s Vesnom Pusić za iste glasače, dok mu Tomčić nije konkurent, jer SDP uglavnom pokriva gradove, a HSS selo, gdje konkurira HDZ-u. Usto, HNS se – za razliku od Tomčića – još nije dosljedno odredio kao oporba. Nekim uglednim članovima HNS-a, poduzetnicima, nije u interesu distancirati se od vlasti jer bi tako mogli izgubiti unosne poslove u građevinarstvu.

Rat živaca

HNS ima vezane ruke i zato što izravno podržava predsjednika Stjepana Mesića, svog nekadašnjeg člana, koji po prirodi državničkog posla treba surađivati sa Sanaderovom i bilo kojom drugom vladom. Istina je da su Mesić i Sanader u posljednje vrijeme zahladili odnose, dok počinju pripreme za predsjedničke izbore. No, između Pantovčaka i Banskih dvora nije došlo i do polarizacije.

Do otvorenog sukoba šefa države i premijera može doći ako se sam Sanader, kao jedini opasni protivnik Mesiću, najesen upusti u borbu za Pantovčak. Bude li HDZ izbacio Mesiću slabijeg protukandidata, primjerice Jadranku Kosor, suradnja premijera i šefa države ne mora doći u pitanje.

Dok ne bude znao tko će mu biti protukandidat, Mesiću nije u interesu otvarati rat s Vladom, to više što ona saziva predsjedničke izbore, zakonski regulira financiranje kampanje, a fino preuzima i nadzor nad mnogim medijima. Sanader se, pak, ne želi kandidirati dok ne bude siguran da može pobijediti Mesića, pa priželjkuje razdor u oporbi i da SDP kandidira nekog trećeg, a ne aktualnog šefa države. U tom ratu živaca ni Račan se još ne izjašnjava. On, po svemu sudeći, čeka na rasplet odnosa između Pantovčaka i Banskih dvora, ali istodobno priprema koaliciju ne samo za lokalne izbore, nego i za moguću potporu Mesiću za još jedan mandat. Politička polarizacija u Hrvatskoj naveliko je počela, ali prije jeseni neće biti završena.