Slobodna Dalmacija: 10. 07. 2004.

EKSKLUZIVNO DOZNAJEMO GLAVNA TUŽITELJICA RAZMOTRILA PRVU OD ŠEST MOLBI BiH HRVATA KOJI SU SE U TRAVNJU DOBROVOLJNO PREDALI HAAGU

Del Ponte se protivi puštanju Valentina Ćorića na slobodu

"Nismo uvjereni da će se Ćorić odazvati na suđenje i da neće na slobodi predstavljati opasnost za žrtve i svjedoke. Naš je stav da njegova molba treba biti odbijena", napisala je Carla del Ponte u pismu Sudskom vijeću Tribunala

DEN HAAG - Tužiteljstvo Haaškog suda razmotrilo je prvu od šest molbi za puštanje na slobodu do početka suđenja šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata koji su se dobrovoljno predali Tribunalu u travnju ove godine.

Carla del Ponte se oštro usprotivila puštanju na slobodu optuženika Valentina Ćorića, te Sudskom vijeću uputila pismo najavljujući da će se vrlo skoro očitovati i o molbama Slobodana Praljka i Bruna Stojića.

"Nismo uvjereni da će se Ćorić odazvati na suđenje, i da neće na slobodi predstavljati opasnost za žrtve i svjedoke. Naš je stav da njegova molba treba biti odbijena. U slučaju Rahima Ademija postojale su posebne okolnosti i Vijeće je njih tada pravilno apostrofiralo", navela je Carla del Ponte.

Iz pisma koje je uputila Vijeću, očito je da tužiteljica u ovom slučaju ne vjeruje jamstvima hrvatske Vlade.

"Unatoč suradnji Hrvatske s Tribunalom, hrvatska Vlada još nije u stanju osigurati uhićenje generala Ante Gotovine ili dati informaciju koja bi dovela do njegova uhićenja.

Napominjem nadalje da je Hrvatskoj trebalo gotovo osam godina da uhiti optuženika Ivicu Rajića, iako je optuženik živio u Hrvatskoj i često putovao u BiH. To je činio unatoč javnoj optužnici i nalogu koji je Hrvatska imala da ga uhiti. On je imao pomoć i zato je tako mogao živjeti. Upravo financijski položaj Valentina Ćorića, koji traži da bude pušten, kao i utjecaje koje ima, mogu mu osigurati istu takvu vrstu pomoći. Nema razloga da vjerujemo da bi hrvatske vlasti bile sposobnije u slučaju Ćorića nego što su to bile kod optuženika Ivice Rajića", napisala je haaška tužiteljica.

Osvrćući se na hrvatske saborske zastupnike, Del Ponte je navela saborske rasprave u kojima se tvrdi da su haaške optužnice protivne hrvatskim interesima, te u tom smislu izrazila zabrinutost.

"U jamstvima koja je, pak, dala Vlada BiH tvrdi se da se Ćorić nikada nije ogriješio o zakon, a mi imamo podatke iz srpnja prošle godine, kada je federalna policija BiH Ćorića teretila za pronevjeru i krivotvorenje službenih dokumenata, udruženo s drugim osobama. O tome nema ni riječi u jamstvima Vlade BiH", kaže Carla del Ponte.

U podnesku nije propustila spomenuti ni Paška Ljubičića, koji se krio pod lažnim identitetom, te naglasiti da je Ćorić imao visoke funkcije, sve do ministra unutarnjih poslova Herceg-Bosne.

Obrana Valentina Ćorića odgovorit će na ovaj podnesak Carle del Ponte, nakon čega će Sudsko vijeće odlučivati o njegovu privremenom puštanju na slobodu.

Lada KALMETA