Slobodna Dalmacija: 15. 07. 2004.

NOVA SUDSKA PRAKSA - NOVČANE KAZNE NE SMIRUJU DUŠEVNE BOLI

Novinari pred zatvorom

PRVI PUT Ljubica Letinić prva je novinarka osuđena na (uvjetnu) zatvorsku kaznu, a novinar Miroslav Jurić bit će prvi novinar u zatvoru jer je odbio platiti novčanu kaznu. Hoće li prosvjedi zbog tih slučajeva utjecati na vlast da izbriše uvredu i klevetu iz Kaznenog zakona?

Piše: Tomislav KLAUŠKI

Nakon što su novinari u Hrvatskoj godinama bili otpuštani, progonjeni i prebijani, nakon što su bili ucjenjivani radnim mjestima i golom egzistencijom, ovih dana uvedena je i nova praksa. Ljubica Letinić, novinarka Hrvatskog radija, prva je hrvatska novinarka osuđena na zatvorsku kaznu. Doduše, nepravomoćno i uvjetno, ali dva mjeseca zatvora prijete joj ako u nastavku svoje karijere počini još jedno kazneno djelo uvrede i klevete. Općinski sud u Splitu ostat će upamćen po tome da je prvi u Hrvatskoj osudio novinara na zatvorsku kaznu, što nije učinjeno nijednom u petnaest godina i u tisućama postupaka u kojima se novinarima sudi za duševne boli.

Lavina reakcija

Presuda Ljubici Letinić na temelju tužbe splitskog poduzetnika Joze Parčine zbog priloga u emisiji "Latinica", pokrenula je lavinu reakcija međunarodnih i domaćih institucija. Prvi se oglasio OESS ističući kako je zatvorska kazna novinarima zbog klevete neprihvatljiva u modernim demokracijama, slijedila je i reakcija Reportera bez granica, ovih dana oglasilo se i Hrvatsko novinarsko društvo, ali njihovi vapaji mogli bi ostati bez odjeka. Po svemu sudeći, vlast nije voljna pristupiti izmjenama Kaznenog zakona i dekriminalizirati uvredu i klevetu.

Ljubica Letinić, novinarka Hrvatskog radija, razočarana je presudom splitskog suda, a još više isticanjem činjenice da je urednik "Latinice" Denis Latin oslobođen, a zanemarivanjem odluke da se Ljubici Letinić odrezala kazna zatvora. Ipak, Letinić je sretna što je sud odbio zahtjev tužitelja da joj se zabrani daljnje bavljenje novinarstvom.

"Ja sam dobila dva mjeseca zatvora za klevetu na sudu koji je na slobodu pustio čovjeka optuženog da je pred pet svjedoka upucao drugog čovjeka u potiljak", kaže ona, ne shvaćajući čemu bi ta uvjetna zatvorska kazna trebala služiti. "Što bih sad trebala? Raditi opreznije? Posegnuti za autocenzurom da ne bih ipak morala otići u zatvor? Nema šanse, i dalje ću raditi na isti način."

Vesna Alaburić, pravnica specijalizirana za medijsko zakonodavstvo, tvrdi kako ni jedan novinar dosad nije osuđen na kaznu zatvora zbog uvrede i klevete. Izricane su mjere opreza, kao i novčane kazne, ali zatvorske još nikada.

"Međutim, moram reći da ni to nije rješenje jer bi neki novinari radije išli u zatvor nego plaćali goleme novčane kazne", kazala je Alaburić, ističući kako će zbog takve odluke urednik Novog brodskog lista Miroslav Jurić biti prvi novinar na konkretnom izdržavanju zatvorske kazne od 70 dana jer je odbio platiti novčanu kaznu od 70 tisuća kuna.

Alaburić se stoga zauzima za dekriminalizaciju uvrede i klevete budući da svi instituti građanskog prava pružaju dovoljnu zaštitu građanima. Aktualna vlast nije sklona tome, ali je bar u samom postupku olakšana mogućnost obrane. Naime, tužitelji moraju dokazati namjeru da novinari svjesno iznose uvredljive i klevetničke informacije. "Ako u tome i uspiju", kaže Alaburić, "tada je jasno da takvom novinaru ionako nije mjesto u struci."

Dragutin Lučić Luce, predsjednik HND-a, reagirao je priopćenjem na sudsku presudu Ljubici Letinić i u njemu zabrinuto istaknuo da nešto liberalnija formulacija u Kaznenom zakonu ipak neće ni u čemu izmijeniti nedavno ustanovljenu praksu. "Smatramo da bi jedino suvremeno, liberalno rješenje bilo brisanje uvrede i klevete iz Kaznenog zakona i reguliranje tog dijela u parničnom postupku", kazao je Lučić, razočarano dodavši kako je na raspravi u saborskom Odboru za informiranje stekao dojam da će zatvorska kazna zbog uvrede i klevete ipak ostati u Kaznenom zakonu.

Klima se zaoštrava

"Slučaj Ljubice Letinić pokazuje da bi uz ovakvu zakonsku formulaciju u zemlji s neujednačenim presudama novinarima prijetila velika opasnost u obavljanju posla", veli Lučić, podsjetivši kako je HND s bivšom ministricom pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović dogovorio da se kleveta dekriminalizira, ali je nova Vlada, u kojoj sjedi i bivša novinarka Jadranka Kosor, od toga odustala. Lučića ne čudi samo takva politika nove Vlade.

"Čudim se zbog više stvari, pretučeni su novinari, prijeti se urednicima s najviših mjesta, zatvoreni su izvori informacija što novinare dovodi u situaciju da kalkuliraju ili se okrenu nepouzdanim izvorima. A premijer o svemu tome šuti", kazao je čelnik HND-a zaključivši kako se klima prema novinarima zaoštrava. Međutim, upozorio je kako na to ne trebaju upozoravati samo stručne novinarske udruge već i ostali dijelovi civilnog društva.