Vjesnik: 16. 07. 2004.

Nekorektno je optuživati SFOR da nema volje za uhićenje Karadžića i Mladića

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer izjavio je u četvrtak u Sarajevu da je nekorektno optuživati NATO i SFOR zbog navodnog nepostojanja volje da se uhite najtraženiji haaški optuženici Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

»Volja za njihovim uhićenjem uvijek je postojala i nastavit ćemo potragu za ratnim zločincima i ubuduće. Oni trebaju biti u Haagu«, kazao je De Hoop Scheffer.

Odgovarajući na novinarski upit o nedavnoj izjavi Carle del Ponte o tome da je NATO imao informacije da se Karadžić 20. veljače nalazi u mjestu Zaovina, no da nakon toga SFOR nije poduzeo ništa, kazao je kako nije točno da je NATO imao takvu informaciju, te da ne može prihvatiti ovakve kritike na račun SFOR-a i Saveza kojem je na čelu.

Glavni tajnik NATO-a boravio je u četvrtak u Sarajevu zajedno s visokim europskim povjerenikom za vanjsku i sigurnosnu politiku Javierom Solanom, a cilj njihova posjeta su razgovori o preuzimanju SFOR-ove misije potkraj godine. Razgovarali su s članovima Predsjedništva i Vijeća ministara BiH te s predstavnicima međunarodne zajednice u BiH.

Obojica su nakon razgovora izrazili zadovoljstvo i uvjerenost da će buduća misija biti uspješna. »Angažman naše dvije organizacije u BiH trebao bi pridonijeti da san BiH o ulasku u EU postane java«, kazao je Solana i dodao da je dirnut napretkom u posljednjih devet godina.

Izrazio je čvrsto uvjerenje da će EU i NATO uspješno surađivati u BiH i nakon što europske snage preuzmu misiju. De Hoop Scheffer je kazao da NATO ima povjerenje i da će pružiti punu potporu snagama pod zapovjedništvom EU-a. NATO će, kazao je, i nadalje ostati prisutan u BiH i imat će svoj stožer čije će zadaće biti i potraga za optuženim ratnim zločincima i pomoć u reformi oružanih snaga BiH.

I Solana i De Hoop Scheffer potvrdili su da zadaća međunarodnih snaga ostaje potraga za ratnim zločincima, no da je to prije svega obveza vlasti BiH.

Ponovili su kritike na račun Republike Srpske čije institucije nisu u devet godina uhitile nijednu osobu koju je optužio Haaški sud, dok su međunarodne snage u istom razdoblju u RS-u uhitile 22 osobe s haaških tjeralica.

Alenko Zornija